Keď spoločnosť Apple predstavila iPhone 14, snažila sa okolo neho urobiť veľký „humbuk“. Hoci vyzerá podobne ako predchodca, ponúka satelitné volania či detekciu nárazu. Rovnako obsahuje aj niekoľko drobných hardvérových zmien, ktoré by vás mali presvedčiť, aby ste si kúpili drahšie prevedenie. Dáva to ale v porovnaní s iPhonom 13 zmysel?

Začnime tým najdôležitejším a teda cenou. Zatiaľ čo modernejší iPhone 14 Apple oficiálne predáva za 999 €, dnes sa tá už so zľavou kúpiť aj za menej ako 900 € o čom sa môžete presvedčiť na tomto odkaze.

Na druhej strane ponuky potom stojí iPhone 13, ktorý má Apple taktiež stále v predaji za 899 €, no jeho ceny medzičasom klesli hlboko pod úroveň 800 €.

Pri rýchlom porovnaní teda sami vidíte, že tieto zariadenia od seba delí cca 100 €. Áno, pri takmer tisíc eurovom nákupe to nie je až tak veľká položka, no rovnako platí, že sto eur nenájdete len tak na zemi. Ktorú verziu si teda vybrať? My na to máme jednoznačnú odpoveď.

Dizajn ani neriešte

iPhone 13 vs iPhone 14 porovnanie
Zdroj: YouTube / Karl Conrad

Začnime tým, čo je vidieť na prvý pohľad. Pokiaľ vedľa seba postavíme iPhone 13 a iPhone 14, v oboch prípadoch uvidíme zariadenia s 6,1″ displejom, hliníkovým rámom s plochými hranami a tiež diagonálne umiestnenými zadnými kamerami.

Toto isté platí aj pri pohľade na displej. Áno, iPhone 14 Pro, ktorý kúpite na Slovensku od 1 299 € ponúka „revolučný“ Dynamic Island, no lacnejšie verzie ho nemajú. Spoliehajú sa teda na taký istý zmenšený výrez, aký poznáme už od roku 2021 a ktorý zažil premiéru práve v iPhone 13.

Jedinou reálnou odlišnosťou sú teda farby, ktorých odtiene sa z generácie na generáciu líšia. Veríme však, že tento aspekt vás príliš trápiť nebude a ak áno, vyberiete si univerzálnu čiernu alebo bielu, pri ktorej ho nie je poznať.

iPhone 14 má výkonnejší procesor, ale…

A15 Bionic
Zdroj: Apple

Hovorí sa, že novší iPhone sa oplatí najmä kvôli výkonu a my s tým súhlasíme. Apple je dnes najšikovnejším výrobcom mobilných procesorov na svete, pričom konkurencia sa naň absolútne nechytá. Paradoxne, práve toto je v rozhodovacom faktore medzi iPhonom 13 a iPhonom 14 pomerne zásadný problém.

Ak si totiž znovu nekúpite drahší iPhone 14 Pro alebo iPhone 14 Pro Max (dostupný od 1 449 €) so 4 nm procesorom A16 Bionic, užívať si budete „len“ čip A15 Bionic, ktorým je vybavený aj iPhone 13.

Prečítajte si tiež  iOS 16.4 prinesie dôležitú novinku pre Always-on displej v iPhone 14 Pro. Poteší každého majiteľa

Aby to bolo ale fér, musíme skonštatovať, že tieto čipy nie sú úplne rovnaké. Novšia generácia zariadenia sa spolieha na silnejšiu verziu, ktorá sa minulý rok nachádzala len v iPhone 13 Pro (dostupný od 1 119 €) a má o jedno grafické (GPU) jadro navyše. Ak ale nie ste náročným používateľom, toto vám určite nebude prekážať.

Rovnako za zmienku stojí, že v iPhone 13 sa budete spoliehať na 4 GB RAM, zatiaľ čo generačne novší iPhone 14ponúka už 6 GB RAM. Opäť ale nejde o nič, čo by vás malo presvedčiť, aby ste si priplatili pokojne aj o 100 € viac za modernejšiu verziu.

Pri iPhone totiž platí, že aj 4 GB RAM je dostačujúca hodnota. Operačný systém iOS funguje úplne iným spôsobom ako Android. Aj preto vyhráva papierovo slabší iPhone skoro všetky porovnania a testy so svojou konkurenciou.

Drobné zmeny vo fotkách a videu. Reálne vám bude chýbať asi iba jedna vec

iPhone 14 Plus vo fialovej farby zo zadnej strany. Má dva fotoaparáty, ktoré sú umiestnené diagonálne
Zdroj: Apple Insider

Uznáme, toto už môže niekomu vadiť. Ak niečo iPhone robí dobre, tak sú to fotky a videá. iPhone 14 nie je výnimkou a Apple na tomto zariadení mierne prepracovalo zadné fotoaparáty – majú trochu lepšie vlastnosti napríklad pri fotení v slabom osvetlení a dokonca aj modernejší True Tone blesk. Malo by vás to však trápiť? Určite nie…

Už iPhone 13 totiž vyhrával v rebríčkoch hodnotenia po celom svete ako jeden z najlepších fotomobilov sveta. Aj s minuloročným zariadením teda vytvoríte nádherné zábery, ktoré si môžete pridať na sociálne siete.

Jediná škoda je, že na iPhone 13 nemôžete natáčať na akčný režim tak, ako na iPhone 14. Opäť ide ale o funkciu, ktorú zrejme ocení len hŕstka používateľov a pokiaľ bude pre nich taká dôležitá, nebudú mať problém priplatiť si za o čosi drahší model.

Pre všetkých ostatných však platí, že ak rozmýšľate nad kúpou iPhone 13 a nič z toho, čo sme uviedli v texte vám nebude chýbať, choďte do toho. Je to iba rok staré zariadenie, ktoré bude mať ešte dlhú softvérovú podporu. Nič tým nepokazíte. iPhone 13 aktuálne kúpite za najlepšie ceny na Slovensku u týchto predajcov.

Nezabudnite na kvalitný kryt od Loopi

Loopi Silicone Case pre iPhone 12 Pro Max
Zdroj: Loopi

Nakoniec chceme dať do pozornosti aj e-shop Loopi.sk, na ktorom nakúpite široký sortiment príslušenstva pre Apple zariadenia. Nižšie sme vybrali štyri druhy krytov, ktoré sú kompatibilné s iPhonom 13 a ponúknu vám vysokú odolnosť za skvelú cenu. Veľkou výhodou je aj možnosť platiť prostredníctvom Apple Pay. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  JBL Clip 4 kúpite v zľave za super cenu. Je to dokonalý prenosný reproduktor so super zvukom aj výdržou

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -