Prešlo len niekoľko dní od chvíle, čo spoločnosť Qualcomm predstavila svoj najnovší procesor Snapdragon 8 Gen 2 pre zariadenia s Androidom. Ako informuje Gizchina, nový čip sľubuje extrémny výkon, ktorý zabezpečí používateľom platformy „prelomové zážitky“.

Do ponuky by sa mohol dostať už koncom roka 2022, keď bude súčasťou prvých smartfónov od viacerých výrobcov. Rovnako tak by mal byť aj v Samsungu Galaxy S23, ktorý príde na trh niekedy začiatkom budúceho roka.

Dokáže však svojim výkonom a schopnosťami konkurovať čipu A16 Bionic od Apple, ktorý sa objavil v septembri v iPhone 14 Pro? Na túto otázku sme hľadali odpoveď nižšie.

Porovnanie výkonu Snapdragon 8 Gen 2 vs Apple A16 Bionic má jasného víťaza

Snapdragon 8 Gen 2
Zdroj: Qualcomm

Začnime hneď z ostra, a to priamym porovnaním výkonu nového procesora Snapdragon 8 Gen 2 a čipu A16 Bionic od spoločnosti Apple. V oboch prípadoch išlo o Geebench test, ktorý sa používa ako univerzálne meradlo výkonu na základe bodového skóre.

Podľa výsledkov dosiahol SoC Snapdragon 8 Gen 2 skóre v rámci jedného jadra 1438 bodov a 4709 bodov v rámci viacerých jadier. Aj keď sú to slušné výsledky, Apple je so svojimi hodnotami úplne inde…

Čip A16 Bionic totiž dosahuje skóre jedného jadra na úrovni 1874 bodov a skóre viacerých jadier na úrovni až 5372 bodov. Týmto dáva jasne najavo, kto je v oblasti výkonu pánom.

Ako však dopadne nový procesor pre vlajkové lode s Androidom v porovnaní s ešte starším čipom A15 Bionic? Ten nájdeme napríklad aj v základnom iPhone 14, ktorý kúpite na Slovensku sa vynikajúcu cenu.

Apple vyhráva aj s ročným čipom!

Snapdragon 8 Gen 2
Zdroj: Qualcomm

Aj keď sa pôvodne hovorilo, že Snapdragon 8 Gen 2 bude ten najvýkonnejší mobilný procesor na svete, očakávania sa nenaplnili. Čo sa ale stane, keď ho porovnáme s procesorom A15 Bionic, ktorý spoločnosť Apple predstavila v iPhone 13 v roku 2021 a v súčasnosti ho nájdeme aj v iPhone 14? Budete zaskočení.

A15 Bionic totiž dokáže ponúknuť v jedno-jadrovom teste skóre až 1738 bodov a vo viac-jadrovom teste skóre 4766 bodov. Apple a jeho platforma s iOS má teda pred konkurenciou s Androidom obrovský náskok.

Snapdragon 8 Gen 2 dokáže poraziť len procesor A14 Bionic z roku 2020, ktorý debutoval v iPhone 12. Netreba tiež zabúdať, že táto novinka sa bude v prvých zariadenia reálne objavovať až začiatkom roka 2023. Apple je teda popredu o 2-3 roky.

V čom je Snapdragon 8 Gen 2 lepší než predchodca? 

Snapdragon 8 Gen 2
Zdroj: Qualcomm

Podľa spoločnosti Qualcomm bude Snapdragon 8 Gen 2 definovať nový štandard výkonu a úspornosti. Tento čip je navrhnutý aj za pomoci umelej inteligencie, vďaka čomu prinesie svojim používateľom komplexné zážitky.

Chris Patrick, senior viceprezident a generálny riaditeľ skupiny mobilných telefónov spoločnosti Qualcomm ku predstaveniu nového procesora uviedol „Snapdragon 8 Gen 2 spôsobí v roku 2023 revolúciu v oblasti vlajkových smartfónov“.

My však dodáme, že svojim výkonom je ďaleko za tým, čo dnes ponúka Apple. Qualcomm má tak objektívne čo doháňať.

V porovnaní s čipom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 ponúka novšia platforma o 35 % vyšší výkon v oblasti CPU a až o 25 % lepší výkon v oblasti GPU. Okrem toho nový čip prichádza s lepšou energetickou účinnosťou, čo sa podpíše na dlhšej výdrži batérie. Viac nám ale odhalí až praktický test.

Na záver len chceme pripomenúť náš SvetApple bazár, v ktorom dnes nájdete viac ako 500 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -