iPhone X vlastním prakticky niekedy od začiatku novembra, kedy sa dal zakúpiť aj u nás. Bol som jeden z prvých zákazníkov, ktorí ho mali možnosť na Slovensku vyskúšať. Dnes už sú to skoro 4 mesiace s týmto 5,8″ bezrámčekovým displejom a ja som sa rozhodol prehovoriť o tom, či sa mi táto investícia vyplatila, alebo považujem svojich 1299€ za zbytočne premrhaných.

Cena

Začneme asi cenou a takou tou klasickou polemikou o nej. Väčšinou keď hodnotím Apple produkty a porovnávam to s konkurenciou, dospejem k záveru, že to zas nie je až tak strašne prehnané. Uff. Teraz to určite neplatí. Keď Apple prekročilo hranicu 999€ za telefón, rozmýšľal som nad tým, či si ešte niekedy nejaký ten iPhone zakúpim. Je to dosť veľa peňazí a hlavne ide stále o spotrebný produkt. Tak či onak. Vyšiel model X a s ním aj cenovka 1149€ (aby sme boli fér, budem pracovať so základnou cenu modelu).

Na X-ko som sa úprimne tešil, no keď som tie čísla videl, dosť ma to zaskočilo. Keby Apple za tie peniaze ponúklo aspoň 128GB, ale stále sme len na 64GB, čo mne ako náročnému používateľovi samozrejme nestačí. Po rozkliknutí modelu 256GB a mojom očakávaní ma však už doslova zamrazilo. 1299€? Za telefón? Dlho som váhal, našťastie som mal na to aj patrične dosť dlhý čas, nakoľko X-ko prišlo na trh až o jeden a pol mesiaca neskôr ako klasické 8-mičky, v ktorých som nevidel dôvod na upgrade, nakoľko mi tu chýbala inovácia (vlastnil som 7 Plus). Moje váhanie netrvalo krátko, rozhodol som sa prakticky behom posledného dňa, kedy mi volali, či mám o zariadenie naozaj záujem. Nakoniec som samozrejme podľahol.

1299€, je to extrém a myslím si, že je to už dosť prestrelené aj na Apple. Ja síce chápem technológiu a aj inováciu s ňou spojenú, ktorú X-ko prinieslo, no MacBook Pro stojí veľmi podobne a určite mi dáš za pravdu, že sú to oveľa rozumnejšie vyhodené peniaze. Podľa môjho názoru malo Apple stanoviť cenovú politiku 999€ za základný 64GB model a 1099€ za drahší 1099€. To by asi ale bolo len moje zbožné prianie.

Na koniec tejto úvahy už uvediem asi len toľko, že je to o preferenciách. Pre niekoho je 1299€ absolútne nič, no niekto na ten peniaz pracuje aj niekoľko mesiacov. Je to skutočne na zvážení jednotlivca. Podľa mňa je ale cena privysoká. Na druhú stranu, iPhone X si bude držať svoju hodnotu. Za takých 800-900€ sa bude dať predať kúsok so 64GB v perfektnom stave aj po roku.

iPhone X je perfektný produkt, no jeho cenovka presahuje aj to, čo sme už na Apple považovali za veľa - svetapple.sk
iPhone X je perfektný produkt, no jeho cenovka presahuje aj to, čo sme už na Apple považovali za veľa – svetapple.sk

Dizajn a spracovanie

Som milovníkom minimalistického dizajnu spojeného s modernou technológiou. Je teda logické, že iPhone mi odjakživa absolútne vyhovoval. Nešlo len o to, aké je toto zariadenie vo vnútri, ale aj o to, ako vyzerá navonok. iPhone X spĺňa všetky moje kritéria. Niekto síce môže na dizajn namietať, lebo Apple otočilo duálnu šošovku fotoaparátu, no ja si myslím, že to zariadeniu vôbec neuškodilo. Treba si tu uvedomiť, že model 7/8 Plus, ktorý ju mal uloženú horizontálne je omnoho väčší a pôsobí to na ňom ináč. Ak by bola takto isto umiestnená na X-ku asi by to nebolo príliš „páčivé“ skôr divné.

Zadná stena je zdobená sklom. Je to kombinácia, ktorú som na iPhone obdivoval aj v minulosti. Asi aj preto sa mi dodnes páči 4-ka, ktorá bola podľa môjho subjektívneho názoru takým „priekopníkom“ v dizajn mobilných zariadení. Som rád, že sa Apple opäť ubralo touto cestou.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 bude opäť nedostupný. Spoločnosti Apple budú chýbať milióny kusov

Telefón ale poväčšine držím na mieste kovového rámčeku. Nie je to hliník, ale chirurgická oceľ, čo dodáva telefónu nielen obrovskú vizuálnu hodnotu, ale aj hmotnosť, vďaka čomu pôsobí o čosi luxusnejšie. Nechcem týmto znižovať modely 8 a 8 Plus, ktoré majú na boku hliník. Pravda je ale taká, že každý kto chytí do jednej ruky „osmičku“ a do druhej „X-ko“ musí potvrdiť, že druhý menovaný pôsobí hodnotnejšie.

Z prednej strany moc toho hodnotiť nejde. Je tu obrovský displej, ktorý sa tiahne od jedného rohu k druhému. Predok teda dotvára skôr používateľské rozhranie operačného systému iOS 11. Na druhú stranu ale nesmiem zabudnúť na najkontroverznejšiu vec na iPhone X. Je to ten výkroj pre Face ID. Je to naozaj až taká tragédia? (Tu sa pousmejem a rád zdôrazním). Nie nie je to tragédia!

Asi prvé 2 týždne som si to všímal. Naše oči sú prirodzene navyknuté na to, že displeje sú nejakým spôsobom symetricky ohraničené a čokoľvek, čo ich prekrýva nám skrátka zavadzia. Áno, aj mne to trošku vadilo. Trvalo to ale iba chvíľku. Oči si rýchlo zvykli a ja dnes vôbec neviem, že je tam nejaký výkroj. Dokonca to hodnotím kladne. Onedlho budú mať všetky smartfóny displej na celej prednej strane. Všetky budú vyzerať rovnako. Apple sa ale bude vedieť vďaka tomuto charakteristickému prvku odlíšiť.

Po dizajnovej stránke ide o prvotriedny produkt. Kombinácia skla na zadnej strane a rámika z chirurgickej ocele posúva toto zariadenie medzi to najkrajšie, čo sa dá na trhu kúpiť - svetapple.sk
Po dizajnovej stránke ide o prvotriedny produkt. Kombinácia skla na zadnej strane a rámika z chirurgickej ocele posúva toto zariadenie medzi to najkrajšie, čo sa dá na trhu kúpiť – svetapple.sk
Na ten výrez sa dá veľmi rýchlo zvyknúť, nie je to zas žiadna tragédia. Pár dní a človek ani nevie, že tam hore niečo je - svetapple.sk
Na ten výrez sa dá veľmi rýchlo zvyknúť, nie je to zas žiadna tragédia. Pár dní a človek ani nevie, že tam hore niečo je – svetapple.sk

Výkon

Môžem tu začať hovoriť o všetkých možných parametroch, ktorými iPhone X disponuje ale takto by som to hodnotiť nechcel. Každý kto, kedy používal Apple určite vie, že tieto zariadenia jednoducho nie sú o číslach, ale o reálnych schopnostiach, ktoré dokážu poskytnúť používateľovi v praxi.

Spomeniem len, že telefón má 4-jadrový procesor Apple A11 a koprocesor Apple M11 a spolu vytvárajú perfektné duo. Nestretol som sa ani jedenkrát s nejakým sekaním, spomalením alebo s čímkoľvek čo trápi používateľov konkurenčnej platformy (samozrejme nie všetkých). Nedalo sa ale ani nič iné očakávať.

Každý nový iPhone je takýto a ak má nejaké problémy, prejavia sa skutočne až časom, kedy zariadenie nezvláda novšie verzie operačných systémov (ktoré so sebou nesú aj množstvo chýb). Ak niekedy môj iPhone X zaváhal, bolo to vinou iOS 11 a nie tým, že by nestíhal. Ako som ale uviedol vyššie, nič podobné si nepamätám.

Každý deň s ním robím všetko možné. Niekedy hrám hry, niekedy fotím, niekedy len pridávam články na Facebook či na Instagram. Vždy je ale pripravený maximálne poslúžiť a vždy všetko vybavím rýchlo a bez problémov.

Telefón je veľmi svižný, za celú dobu som nezaznamenal žiadne sekanie, spomalenie či iné problémy - svetapple.sk
Telefón je veľmi svižný, za celú dobu som nezaznamenal žiadne sekanie, spomalenie či iné problémy – svetapple.sk

Fotoaparát a video

Toto je tiež kapitola sama o sebe. Máš rád fotenie? Kúp si model X, patrí medzi strop toho, čo môžeš vo fotke získať. Sú možno aj lepšie zariadenia, ale rozdiel je minimálny. Tento model bol dokonca niekoľko týždňov na čele rebríčka smartfónov, čo sa kvality fotografie týka. Tu už uvediem aj nejaké konkrétne informácie:

  • 12MP fotoaparát s širokoýhlym objektívom a teleobjektívom.
  • Širokoúhly objektív: clona ƒ/1,8
  • Teleobjektív: clona ƒ/2,4
  • Optický zoom, až 10× digitálny zoom

To je ale samozrejme len zlomok toho, čo toto zariadenie ponúka. Je tu napríklad režim portrét s novými možnosťami nasvietenia obrazu. Režim portrét funguje fantasticky, nasvietenie obrazu ešte potrebuje doladiť. Tu však ide len o beta verziu. Parádny je ale detail, ktorý Apple už roky používa. Je to zadný kryt fotoaparátu zo zafírového kryštálu. Nielen, že je o čosi ťažšie ho rozbiť (aj keď na 7 Plus sa mi to žiaľ podarilo) ale je ho aj omnoho ťažšie poškriabať. Takéto sklo má extrémnu tvrdosť. Snímku teda žiadne poškodenia kaziť nebudú.

Prečítajte si tiež  Prvé video s iPhonom 6/6 Plus v akcii!

Čo sa videa týka, tak to hodnotím asi ako fotoaparát. Jednoducho špičkový. Klasické natáčanie podporuje napríklad aj optický zoom a samozrejme optickú stabilizáciu. Obraz teda nie je roztrasený a pôsobí ako z profesionálnej kamery. iPhone X podporuje 4K nahrávanie až pri 60 fps. Problém je tu potom už iba s pamäťou. Takéto video je na ňu veľmi náročné. Pokiaľ máš rád spomalené zábery, Apple to posunulo na 240fps pri rozlíšení 1080p. Ďalej kamera podporuje aj klasický časozber.

Úprimne povedané, po tejto stránke nemám čo vytknúť. Možno je to trošku neobjektívne, nakoľko som predtým používal model 7 Plus a ten mal v podstate k dispozícií to isté aj keď niektoré veci sa tu ešte zdokonalili. Na druhú stranu si ale myslím, že akéhokoľvek používateľa fotoaparát a kamera určite nesklamú, práve naopak. Môžu ho len prekvapiť.

Ak rád fotíš, X-ko ťa určite nesklame - svetapple.sk
Ak rád fotíš, X-ko ťa určite nesklame – svetapple.sk

Ovládanie a odomykanie

Skoro som zabudol na jednu z najdôležitejších zmien, ktorú iPhone X priniesol. Je to ovládanie zariadenia. Ani som si neuvedomil to, že telefón ovládam celkom iným spôsobom ako doteraz (aj keď v princípe je to stále to isté). Nové gestá Apple zvládlo bravúrne. Home Button síce nemá, no potiahnutím prsta nahor ho získaš späť a poviem ti, nezvykal som si príliš dlho. Adaptoval som sa prakticky okamžite.

Pole určené na ovládanie telefónu je presne tam, kde je môj palec a kde môj palec chce aby bolo. Multitasking na iPhone X funguje jednoduchým posunutím prsta smerom doprava alebo doľava po spodnej časti displeja. Môžem tak behať medzi aplikáciami omnoho rýchlejšie akoby som mal dva krát stisnúť Home Button, prípadne multitasking vytiahnuť z rohu displeja s pomocou 3D Touch.

Ak sa bojíš ovládania, je to to najmenej, na čo si musíš na iPhone X zvykať. Face ID ma doslova až šokovalo. Myslím to samozrejme kladne. Nečakal som, že to Apple zvládne až takto dobre. Najmä v tme. Na prezentácií to vyzeralo, že pred tým, ako si môj telefón naskenuje tvár dostanem do nej dávku svetla, čo určite nie je príjemné. Nefunguje to ale vôbec takýmto spôsobom. iPhone X ma dokáže naskenovať aj vtedy, keď je vonku tma a jas je na absolútnom minime.

Žiadne blesky sa tu teda nekonajú. Odomykanie týmto spôsobom mi príde rovnako komfortné ako Touch ID, ak nie ešte komfortnejšie. Človek tu nerieši žiadne stláčanie tlačidla. Na telefón sa len pozrie a vysunie obrazovku. Je to asi otázka preferencií ale v porovnaní s Touch ID má u mňa bod práve Face ID.

Navyše technológia je výborná aj vtedy, keď ti príde notifikácia. Zobrazí sa, až keď sa na ňu pozrieš ty. Nikto iný si teda tvoje správy prečítať nemôže. Na druhú stranu, niekomu toto môže trošku prekážať. Funkcia sa dá samozrejme v nastaveniach vypnúť.

Na nový spôsob odomykania si zvykneš naozaj rýchlo - svetapple.sk
Na nový spôsob odomykania si zvykneš naozaj rýchlo – svetapple.sk

Displej a veľkosť telefónu.

Čo by to bola za recenzia na nový produkt, keby som nezmienil najväčšiu novinka zariadenia? Je to ten obrovský OLED displej tiahnúci sa od jedného roku k druhému s uhlopriečkou ešte väčšou ako má iPhone 8 Plus a teda 5,8″. Skutočne fantastická práca. Popravde to bol asi najväčší dôvod, prečo som do tohto nakoniec aj tak išiel. Nejde o to, že by bol displej väčší, to vôbec nie.

Ide o to, že sa mi príjemnejšie ovláda. Doteraz som mal každý „Pluskový“ model odkedy bol ten prvý predstavený. Zvykol som si na tie obrovské rozmery, no neraz som sa stretol so situáciou, kedy by som bol spokojnejší s menším zariadením. Jednak som sa nechcel vzdať väčšieho displeja, no a po druhé zase baterky a optickej stabilizácie obrazu (neskôr aj duálnej šošovky), ktorú väčší model ponúkal navrch oproti tomu menšiemu.

Prečítajte si tiež  Koľko Apple zarobí na jednom užívateľovi priemerne ročne? Je tu 5 typov ľudí!

Boli to síce detaily, ale ja si rád iPhone užívam plnými dúškami so všetkým, čo len môže mať. Novinka spojila skutočne príjemne s užitočným a nestratila nič z toho, za čím som si stál. Ponúkla naopak ešte viac. Je síce menšia, ale displej je o čosi väčší. Ovládanie je omnoho príjemnejšie, najmä jednou rukou, kedy mi nezavadzajú dosť veľké okraje na spodnej a vrchnej strane zariadenia. iPhone X je mi proste sympatickejší.

Stretol som sa aj s názorom, že toto zariadenie nemá takú výdrž baterky ako môj predošlý model. Tento názor je ale skutočne mimo realitu. Podľa mňa mi X-ko vydrží ešte dlhšie ako 7 Plusko. Jeho baterka je v tvare písmena L čím získala takmer totožnú kapacitu. Parádny detail, ktorý očakávam aj v budúcej generácií. Celodenná výdrž je tu teda samozrejmosťou. Menej náročný používateľ ho môže používať aj 2-3 dni. Druhá vec, prečo je telefón úspornejší je OLED displej. Okrem špičkového zobrazenia funguje na inom princípe. Čierny pixel=vypnutý pixel a vypnuté posvietenie na danom mieste.

Čo ma pri baterke sklamalo je ale fakt, že hoci iPhone X ponúka bezdrôtové a rýchle nabíjanie, príslušenstvo k tomu si musí používateľ opäť (ako ináč) dodatočne kúpiť a originál od Apple je príšerne predražený. S tým súvisia aj obyčajné slúchadlá EarPods s lightning koncovkou. Človek by tu možno očakával aj AirPods ale prekvapenie od Applu sa v tomto smere nekoná. Späť ale k téme. Pokiaľ by som mal ohodnotiť ergonómiu ovládania, rozmery a displej, iPhone X dostane 11/10. Je presne taký, aký by som chcel aby bol.

Vyobrazenie je displeja je parádne. OLED malo mať Apple už dávno - svetapple.sk
Vyobrazenie je displeja je parádne. OLED malo mať Apple už dávno – svetapple.sk

Verdikt a hodnotenie

Dostávame sa do poslednej časti článku. Pre mnohých je možno jednoduchá, no pre mňa aj najťažšia. iPhone X doslova zbožňujem, ale ak to mám celé objektívne zhodnotiť nemôžem mu dať plný počet bodov. Hoci prajem každému, aby si tento telefón mohol zakúpiť, nie ku každému sa dostane. Je proste strašne predražený a to podľa mňa trochu kazí dojem. Apple bývalo vždy drahé ale žeby až takto?

Tak isto sa mi nepáči ani to, že v balení nie sú slúchadlá AirPods. Viem, znie to možno ako také „vyplakávanie“, ale dosť mi kazí dojem zo zariadenia to, že nemôžem v slúchadlách počúvať hudbu a naraz ho aj nabíjať. Je to obrovské mínus, ktoré sa dá síce vyriešiť jednoduchých príslušenstvom, je to ale ďalšia investícia navyše a sám seba sa niekedy pýtam, ako mohlo toto Apple vôbec urobiť. Za Jobsa by padali hlavy. Posledná výčitka je už iba na to nabíjanie. Bezdrôtové nabíjanie ešte pochopím, ale rýchle nabíjanie malo byť skutočne súčasťou aj balenia a nabíjačky štandardne dodávanej k novému produktu (hovorím aj o iPhone 8 a iPhone 8 Plus). Mnoho užívateľov o tejto možnosti ani nevie.

Poďme teda na hodnotenie. Zariadeniu ako takému dávam 10/10. Je proste fantastické a návykové. Objektívne hodnotenie bude ale iné. Apple si to pokazil hlúpymi „chamtivými“ chybami. Myslím, že sa nebude nikto hnevať, keď iPhone X dostane 7,5/10.

No a oplatila sa mi investícia tak ako som sa pýtal sám seba v nadpise? Myslím si, že mne ako nadšencovi určite. Na druhú sám trochu škrípem zubami a uvažujem nad tým, či som tieto peniaze nemohol využiť aj rozumnejšie. Aký je tvoj názor?

Telefón ako taký je dobrý. Ale tá cena, ahh človek musí mať na to žalúdok - svetapple.sk
Telefón ako taký je dobrý. Ale tá cena, ahh človek musí mať na to žalúdok – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.