Umelá inteligencia zažíva v poslednej dobe obrovský rozvoj po celom svete. Napriek tomu má aj svoje temné stránky, na ktoré sa snažia upozorniť ľudia, ktorí sa na jej vývoji priamo podieľali. Vývojár Geoffrey Hinton je často označovaný za jedného z otcov AI, pretože na nej pracoval viac ako 10 rokov. Teraz však odchádza zo spoločnosti Google. Ako uvádza Bloomberg, má to dobrý dôvod.

Hinton sa na tému umelej inteligencie vyjadril, že ide o užitočnú technológiu, ktorá ale môže ublížiť ľudstvu. Spoločnosť Google preto opustil, aby pred ňou mohol „varovať“ a zároveň sa tak s technologickým gigantom nedostal do sporu. Podľa správy navyše nie je sám zo spoločnosti Google, kto vyjadruje voči AI určitý rešpekt.

Nájdu sa aj iní pracovníci, ktorí vyvíjali umelú inteligenciu a domnievajú sa, že v zlých rukách by mohla byť veľmi nebezpečná. Technologický gigant vraj nekládol dôraz na etiku, ale na rýchlosť vývoja, nakoľko za spoločnosťou OpenAI a jej ChatGPT tak trochu zaspal dobu. Z toho, ale môžu vyplývať obrovské riziká.

Umelá inteligencia spôsobí obrovské problémy 

Podľa jedného z otcov umelej inteligencie môže nastať doba, v ktorej rôzne softvérové produkty dopomôžu v šírení falošných informácií, vygenerovaných fotografií a dokonca aj videí na internete.

Bežní ľudia potom nebudú vedieť identifikovať, ktorá informácia je pravdivá a o ktorú sa postaral sofistikovaný počítačový softvér. S podobným javom pri šírení hoaxov sa stretávame už dnes. V budúcnosti sa to ale vďaka AI môže ešte zhoršiť.

Aby toho nebolo málo, podľa Hintona môže umelá inteligencia pripraviť obrovské množstvo ľudí o robotu. Šéf OpenAI Sam Altman s týmto tvrdením súhlasí, pričom vo všeobecnosti platí, že o svoju prácu sa majú obávať vývojári, prekladatelia a taktiež rôzni asistenti.

Umelá inteligencia nastúpi do firiem už čoskoro 

V tejto súvislosti chceme pripomenúť nedávne vyjadrenie generálneho riaditeľa spoločnosti IBM Arvinda Krishna, ktorý sa pre agentúru Bloomberg vyjadril, že si vie predstaviť masívne prepúšťanie vo firme pri pozíciách, ktoré dokáže AI nahradiť.

V IBM je dnes zhruba 26 000 zamestnancov, ktorí majú na starosti back-office funkcie, ako napríklad ľudské zdroje. Kirsh sa domnieva, že až 30 % (cca 8 000 ľudí) bude schopná do piatich rokov vystriedať umelá inteligencia prepojená s automatizáciou.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Google učí programovať pre iOS!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -