Ak ste si zakúpili AirPods Max za šialených 679,00 €, pravdepodobne ste očakávali, že si na nich vychutnáte tóny skladieb v tej najvyššej možnej kvalite. Včera ale prišla studená sprcha v podaní vyhlásenia Apple, že žiadne slúchadlá AirPods nebudú podporovať bezstratový formát ALAC. Dokonca vám nepomôže ani prevodník DAC v spolupráci s Lightning káblom. Zakúpiť si budete musieť iné, ideálne káblové slúchadlá.

AirPods Max
Zdroj: www.svetapple.sk

Komunitu takáto správa pochopiteľne nahnevala, no ako uvádza leaker Jon Prosser (presnosť 77,8%), fanúšikovia značky sa nemusia ničoho obávať. Aj keď je Bluetooth po technickej stránke príliš obmedzený na to, aby podporoval bezstratové streamovanie zvuku, v budúcnosti by mohol byť vydaný iný kodek alebo aktualizácia firmvéru s podporou vyššej šírky pásma. Tá by zabezpečila HiFi aj na AirPods Max, prípadne iných modeloch.

- Reklama -

Apple sa chce vyhnúť problémom s protimonopolnými úradmi

Ak sa teraz pýtate, prečo by to Apple takto komplikovalo a zbytočne si robilo „zlé meno“ s predčasným predstavením služby HiFi, odpoveď je celkom pochopiteľná a v podstate aj logická. Podobný prípad sa odohral aj nedávno pri sledovacích príveskoch AirTag.

Ak ste sledovali všetky súvislosti, určite ste postrehli, že Apple najskôr zverejnilo širšiu sieť služby Nájsť môj s podporou príslušenstva pre výrobcov tretích strán a až potom prišlo oznámenie AirTagu. Technologický gigant sa chce týmto spôsobom vyhnúť protimonopolným vyšetrovaniam zo strany amerických úradov, ktorým čelí stále častejšie kvôli stúpajúcemu vplyvu v technologickom priemysle.

Je teda dosť možné, že Apple zámerne oznámilo podporu bezstratového zvuku, ktorý funguje so zariadeniami tretích strán niekoľko týždňov predtým, ako uvedie nový, proprietárny formát pre streamovanie HiFi na svojich vlastných zariadeniach. Nechajme sa prekvapiť.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJappletrack
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.