V Cupertine vedia ako vytvoriť paradoxnú situáciu. Spoločnosť Apple predstavila funkciu Apple Music HiFi, respektíve Lossless, vďaka ktorej môžete počúvať hudbu v bezstratovej kvalite. No a ak ste si kúpili nové AirPods Max s tým, že si užijete ten najlepší možný zvukový zážitok, v tomto prípade budete mať smolu. Slúchadlá za 679,00 € ho nepodporujú.

Funkcia Lossless Audio od Apple je kódovaná ako súbor Apple Lossless Audio Codec (ALAC) s bezstratovou kvalitou v rozmedzí od 16-bitového prehrávania 44,1 kHz po 24-bitové prehrávanie 48 kHz. Hi-Res Lossless ponúka 24-bitovú kvalitu 192 kHz.

Bezdrôtové slúchadlá AirPods, AirPods Pro a AirPods Max sú ale po spárovaní s iPhonom obmedzené na kodek Bluetooth AAC, takže nemôžu streamovať bezstratové súbory zo služby Apple Music. Technologický gigant to potvrdil magazínu T3.

Vo svojej tlačovej správe zo včera ale vôbec nespomína kompatibilitu AirPods. Na druhej strane potvrdzuje, že Lossless bude podporovať iPhone, iPad, Mac ale aj Apple TV. Ak teda vlastníte kvalitnejšie káblové slúchadlá, za pomoci USB digitálno-analógovového prevodníku DAC si užijete aj Hi-Res Lossless. Žiaľ, AirPods Max ho nebudú vedieť sprostredkovať ani len cez Lightning kábel, čo je celkom smutné…

Aspoň priestorový zvuk

Apple našťastie celú situáciu zachránilo tým, že do všetkých AirPods a taktiež mnohých slúchadiel Beats s procesorom H1 a W1 zakomponovalo možnosť prehrávania priestorového zvuku s technológiou Dolby Atmos. Bavíme sa aj o zariadeniach, kde doposiaľ táto funkcia nebola dostupná (fungovala len pre AirPods Pro a AirPods Max).

AirPods Max
Zdroj: www.svetapple.sk

Firma vo svojom tlačovom vyhlásení uviedla, že za pomoci priestorového zvuku budú môcť umelci vytvárať pohlcujúce zážitky, ktoré poskytnú fanúšikom „multidimenzionálny“ zvuk a čistotu. Sme teda veľmi zvedaví, ako to dopadne v praxi.

Všetky novinky budú dostupné v priebehu júna, pravdepodobne po vydaní iOS 14.6. Najlepšie na tom všetko je, že zatiaľ čo ostatné streamovacie služby podobné vylepšenia účtujú ako extra poplatok, Apple ich ponúka úplne zadarmo. Za vyššiu kvalitu alebo zážitok z prehrávania nezaplatíte ani o cent viac v porovnaní so štandardným predplatným, no a to sa oplatí!

Prečítajte si tiež  macOS 12 - Čo všetko zatiaľ vieme?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.