Spoločnosť Apple pravidelne predstavuje nové produkty, medzi ktoré patria aj inteligentné hodinky. Prvé Apple Watch sme mohli vidieť už v roku 2014 a ich predaj začal o niekoľko mesiacov neskôr v roku 2015.

Dnes tu máme Apple Watch Series 7 a tak sa naskytuje klasická otázka, či sa v súčasnosti ešte oplatí kúpiť aj predošlý model Apple Watch Series 6. Rozdielov totiž nie je mnoho.

- Reklama -

Veľa z vás nám pravidelne píše, že staršiu generáciu hodiniek môžu získať za veľmi výhodnú cenu čo samozrejme pri tej novej neplatí pretože sa predáva len niekoľko týždňov, záujem je veľký a dokonca má problémy s dostupnosťou.

Apple Watch Series 6 môžu byť veľmi dobrou kúpou

Apple Watch Series 6V prvom rade si treba uvedomiť, že Apple v oblasti Apple Watch neinovuje tak zásadne ako napríklad pri iPhone. Pokiaľ si kúpite inteligentné hodinky povedzme za 450 €, je nízka pravdepodobnosť, že ich budete meniť hneď po roku.

Bez problémov vám vydržia aj dva roky a pokiaľ nie ste extrémne náročný spotrebiteľ tak túto dobu môžete vynásobiť ešte dvoma. Veď koľko ľudí na Slovensku vlastní Apple Watch Series 3 (2017) či dokonca staršie aj v súčasnosti? Sú ich tisíce a stále sú spokojní.

Cena za Apple Watch Series 6 vs Apple Watch Series 7

Pri pohľade na cenník najnovších Apple Watch Series 7 zistíme, že základná 41 mm verzia štartuje na 389 € a väčšia 45 mm na 424 €. Ceny u Resellerov sú potom 429 € a 449 €.

Ak postavíme do priameho porovnania Apple Watch Series 6, pri 40 mm verzii sa dostaneme na čiastku 312 € a pri 44 mm verzii na 350 €. Ceny u resellerov sú 369 € a 419 €.

Ako môžete vidieť sami, úspora sa pohybuje v závislosti od toho, kde zariadenie zakúpite na úrovni vyššých desiatok eur.

Pri menších prevedeniach je to konkrétne 77 € a pri väčších 74 €. Ak by sme porovnávali čisto ceny autorizovaných predajcov, dostali by sme sa na úsporu 50 € a 30 €. V oboch prípadoch to znie vcelku atraktívne.

Aký je rozdiel medzi Apple Watch Series 6 a Apple Watch Series 7? 

V úplne základnom porovnaní je to samozrejme displej, ktorý medzigeneračne vyrástol o cca 20 %. Šasi zariadenia sa pritom nezmenilo a Apple tento upgrade dosiahlo pomocou zúženia rámčekov nachádzajúcich sa v okolí zobrazovacej jednotky.

Ako ste už mohli vidieť pri cenách vyššie, Apple Watch Series 6 sa spoliehajú na prevedenia označené ako 40 mm (324 x 394 px) a 44 mm (368 x 448 px) pričom hrúbka rámčeka medzi displejom a šasi predstavuje 3 mm.

Apple Watch Series 7 majú k dispozícii prevedenia 41 mm (352 x 430 px) a 45 mm (396 x 484 px) a hrúbka rámčeka je „iba“ 1,7 mm.

Dôležité je však dodať, že ak vedľa seba položíte Apple Watch Series 6 a Apple Watch Series 7, bežný človek bude mať problém určiť, ktoré sú ktoré. Áno, displej síce väčší je avšak pri takýchto rozmeroch si to možno ani nevšimne. Je to skutočne len detail.

Výhodou väčšieho displeja je ale prítomnosť klávesnice alebo pohodlnejšie ovládanie kalkulačky. Taktiež sa môžete tešiť na niekoľko nových ciferníkov, ktoré využívajú jeho potenciál naozaj naplno.

Batéria a nabíjanie 

Apple Watch Series 7 disponujú o niečo výkonnejším nabíjaním. Apple uvádza, že za použitia novej nabíjačky (ktorá je súčasťou balenia) doplníte ich energiu až o 33 % rýchlejšie. Na 33 % kapacity akumulátora sa tak dostanete behom 8 minút a na 80 % behom 40 minút.

Aj keď majú Apple Watch Series 6 v tomto smere miernu nevýhodu, netreba zabúdať, že aj tie podporujú rýchle nabíjanie. Vlastne ide o prvé hodinky od cupertinského výrobcu, ktoré s ním prišli. Používanie je teda taktiež veľmi pohodlné a medzigeneračné rozdiely v rýchlosti sa pohybujú v jednotkách minút.

Výdrž batérie je potom totožná pri všetkých generáciách Apple Watch. Firma hovorí o 18 hodinách aktívneho používania, čo korešponduje so systémom používania, pri ktorom dávate hodinky na nabíjačku každý deň.

Pokiaľ ste však menej náročným používateľom a navyše si odpustíte niektoré funkcie, môžete sa dostať aj na lepšie hodnoty atakujúce 2 dni na jedno nabitie. Všetko je to len o spôsobe používania.

Odolnosť voči vode, prachu a mechanickému poškodeniu 

Spoločnosť Apple sa v roku 2021 zamerala aj na vyššiu odolnosť svojich Apple Watch Series 7, ktoré podľa marketingových materiálov disponujú až o 50 % hrubším krycím sklíčkom na displeji.

Spolu s ním by sa mala zvýšiť odolnosť celej prednej časti pri nárazoch alebo pádoch, vďaka čomu sa majiteľ vyhne rozbitiu (i keď v tomto smere zohráva svoju rolu aj aspekt náhody).

Nutné je však spomenúť, že tak ako Apple Watch Series 6 aj Series 7 sa v prípade „základnej“ hliníkovej verzie spoliehajú len na ION-X sklíčko, ktoré je síce odolné no škrabancom alebo iným mechanickým poškodeniam sa bez patričnej ochrany nevyhnete.

Pokiaľ si zaobstaráte verziu z nehrdzavejúcej ocele alebo titánu, tešiť sa môžete na oveľa kvalitnejšie a tvrdšie zafírové sklíčko. A verte alebo nie, poškriabať ho chce skutočnú námahu. Máme s tým skúsenosti.

Obe zariadenia potom disponujú vodeodolnosťou až do hĺbky 50 m, čo bude drvivej väčšine bežných používateľov určite stačiť. Apple Watch Series 7 ale majú aj zvýšenú odolnosť voči prachu vďaka norme IP6X. Ťažko ale povedať, aký benefit z toho plynie v rámci bežného používania.

Výkon, technológie a senzory Apple Watch Series 6 a Apple Watch Series 7 

Aj keď ide o mierne sklamanie, oboje hodinky disponujú rovnakým ARM procesorom s označením „S6“. Ten pracuje na frekvencii 1,8 GHz, má 64 bitovú architektúru a taktiež sa spolieha na 1 GB operačnej pamäte RAM.

Zabudnúť nemôžeme ani na rozsiahle vstavané úložisko s kapacitou 32 GB, na ktoré zmestíte množstvo apiek, fotiek a súborov. Navyše vám nebudú robiť problémy ani väčšie aktualizácie systému.

Okrem toho sa používatelia vďaka čipu S6 môžu tešiť aj na podporu Wi-Fi 802.11b/g/n (2,4 GHz, 5 GHz) či Bluetooth 5.0. Oboje hodinky sú v akejkoľvek situácii veľmi rýchle a nebudete sa stretávať so žiadnym sekaním.

Spomenúť tiež musíme integrované senzory, ktorých veru nie je málo. Žiaľ ani v tomto bode nenájdeme odlišnosť medzi Apple Watch Series 6 a Apple Watch Series 7. Hodinky sú teda po hardvérovej stránke takmer totožné.

Zdravotné senzory 

  • Senzor na meranie kyslíka v krvi (oxymeter)
  • Senzor na sledovanie srdcovej frekvencie
  • EKG (3. generácie)
  • Detekcia pádu

Ďalšie senzory 

  • Akcelerometer
  • Senzor okolitého svetla
  • Barometer (výškomer)
  • Kompas
  • GPS
  • Gyroskop

Oplatia sa teda v roku 2021 Apple Watch Series 6 alebo nie?

Ak ste sa v rámci nášho článku dočítali až sem, určite si chcete prečítať náš záverečný verdikt, ktoré Apple Watch kúpiť a ktorým sa vyhnúť. Odpovedať na túto otázku pochopiteľne nie je jednoduché, pretože od nej závisí napríklad aj to, koľko je používateľ ochotný za hodinky zaplatiť. Zjednodušíme to teda asi takto:

– Ak chcete špičkové hodinky, ktoré majú množstvo zdravotných senzorov, výsoký výkon s perspektívou dlhoročnej podpory operačného systému, dostatočne veľký displej a XY ďalších výhod za rozumnú cenu – nevidíme dôvod prečo by ste sa nemali uspokojiť s Apple Watch Series 6. Ak pri ich nákupe ušetríte aspoň 50 € už sa to podľa nás oplatí.

– Naopak, ak chcete ten najnovší hardvér vrátane väčšieho displeja s viacerými novými ciferníkmi a viete žiť s tým, že o čosi lacnejšie Apple Watch Series 6 ponúkajú viacmenej to isté – pokojne choďte do najnovšej verzie Apple Watch Series 7.

Apple v roku 2021 neurobilo žiadnu revolúciu ale skôr miernu evolúciu, ktorá je príjemná a decentná. Rozmýšľať by na ňou ale mali najmä tí, ktorí nevlastnia Apple Watch alebo na svojich rukách nosia model Series 3 a starší.

Napíšte nám do komentára, ktoré zo zariadení by ste si vo finále vybrali vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -