Výrobná cena zariadenia

Počas dnešného dňa sa ku nám dostala informácia z internetovej stránky rprna, ktorá uvádza, že výroba inteligentných hodiniek Apple Watch Series 6 vychádza na sumu 136 $ za kus, čo je pri aktuálnom kurze zhruba 111,70 €.

Rozobraté Apple Watch Series 6Predajná cena tohto zariadenia je ale oveľa vyššia a z oficiálnej distribúcie ho môžete zakúpiť buď za 429 € (40 mm) alebo za 459 € (44 mm). To je obrovský rozdiel a šialene vysoká, takmer štvornásobná marža.

- Reklama -

No a aj keď by sme mohli byť rozhorčení a nahnevaní na spoločnosť Apple, že na svojich zákazníkoch nehanebne zarába, v skutočnosti nám to vôbec neprekáža. Podobné rozdiely medzi výrobou a predajom sú koniec koncov úplne bežné a stretávame sa s nimi aj pri konkurencii či v iných obchodných segmentoch. Tam sa ale nevytvára „mediálne haló“.

Vývoj

Je nutné podotknúť, že do vyššie uvedenej čiastky vôbec nespadali dodatočné náklady na vývoj, dopravu a marketing produktu. Nebudeme si klamať, Apple Watch Series 6 patria medzi najvyspelejšie inteligentné hodinky na trhu.

Apple Watch Series 6Samozrejme, možno nie sú úplne najlepšie a nemajú všetky funkcie, ktoré ponúka konkurencia, no v rámci možností a cenovej kategórie patria ku špičke.

Navrhnúť takéto zariadenie nestojí milióny, desiatky miliónov a možno ani stovky miliónov dolárov. Apple muselo vynaložiť miliardy, aby boli Apple Watch také schopné, aké ich poznáme v praxi. Mnoho recenzentov hovorí, že toto zariadenie predbehlo svoju konkurenciu a my s nimi iba súhlasíme.

Doprava a marketing 

Do samotnej čiastky treba zarátať aj náklady na prepravu. Možno o tom neviete, no aby Apple doručilo svoje zásielky v expresnej rýchlosti, preferuje drahší, letecký transfér. Dostať tieto hodinky z čínskej fabriky až ku vám domov môže byť výrazne nákladnejšie, ako by sa mohlo zdať.

Apple Watch Series 6 a ich meranie hladiny kyslíka v krvi

Na záver tu máme marketing, ktorý má Apple zvládnutý na jednotku s hviezdičkou. Práve vďaka šikovným zamestnancom, grafikom, video-tvorcom, fotografom atď sú Apple Watch známe a obľúbené po celom svete.

Toto ale stojí nemalé peniaze a ak by sme zrátali všetky menšie položky dohromady, vo finále by mohli vyjsť pokojne na niekoľko desiatok dolárov za kus.

Apple Watch Series 6 je skvelý produkt a hlúpe komentáre to nezmenia

Na záver už iba drobná poznámka. Skutočne nerozumieme, prečo sa niekto potrebuje rozhorčovať nad výrobnou cenou produktov. Ak je predsa niečo pre niekoho drahé, tak si to nekúpi a hotovo…

Ak si napríklad zaobstaráte značkové tričko Gucci za 250 €, jeho výrobná cena bola určite 25x nižšia. Takisto sa nepýtate dílera v BMW, či je v poriadku pýtať za novú X5-ku 80 000 €, keď jej výrobná cena predstavuje možno 50 000 €.

Apple Watch Series 6 m:zoneV prípade Apple neplatíte iba za produkt ale za celkové know-how, ekosystém a používateľský zážitok. Nekupujete si jednotlivé ingrediencie ale hotové jedlo, ktoré navaril kuchár s Michelinskou hviezdou.

Z nášho pohľadu je teda úplne v poriadku zaplatiť 459 € za produkt s vysokou pridanou hodnotou, aj keď výrobné náklady na papieri ukazujú štvornásobne nižšiu sumu.

Ostatne, potvrdzujú to aj zákazníci, nakoľko Apple Watch Series 6 sú vo svete veľkým hitom. Aký máte názor na túto tému vy?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -