Už od predstavenia prvej generácie iPadu v roku 2010 používatelia volali po prepracovanom styluse, pomocou ktorého by mohli toto zariadenie ovládať a hlavne si na ňom kresliť alebo manuálne zapisovať poznámky. Veľký displej je totiž ako stvorený na kreatívnu prácu a tá sa za pomoci obyčajného dotyku prsta veľakrát vykonávať nedá.

Prečítajte si tiež  Prečo sa Apple Watch nevolajú iWatch? Možno budete prekvapení

Technologický gigant na tieto prosby reagoval v roku 2015, keď predstavil prvú generáciu vlastného stylusu, ktorý voláme Apple Pencil. Na prvý pohľad nenápadná plastová ceruzka nepôsobí príliš drahým dojmom. O to viac boli používatelia prekvapení, keď si za ňu Apple vypýtalo 135,00 €. To je skrátka dosť vysoká čiastka.

Možno, že si teraz poviete, že pri Apple nemôžeme byť danou cenou prekvapení. A máte pravdu. Nehovoríme to ale preto, že by Apple Pencil nemala hodnotu. Práve naopak. Aj keď sa to nezdá, v skutočnosti ide o veľmi sofistikované a do detailu prepracované zariadenie.

Apple Pencil toho skrýva oveľa viac než si myslíte 

Začať by sme mohli napríklad plastovým hrotom v spodnej časti ceruzky. Ten má podľa väčšiny profesionálov najvyššiu citlivosť na tlak v porovnaní s akýmkoľvek iným stylusom. Konkurenčné riešenia sú zároveň omnoho drahšie.

Ďalšou dôležitou technológiou je gyroskop s deviatimi osami, ktorý je veľmi citlivý na detekciu záklonu ceruzky. Pokiaľ si napríklad kreslíte v nejakej aplikácii a chcete zmeniť hrúbku čiary, prípadne si vyšrafovať obrázok, Apple Pencil sa správa úplne rovnako ako normálna ceruzka a aj preto je tak populárna medzi dizajnérmi, ktorí si s ňou vytvárajú svoje koncepčné návrhy.

Apple skrátka povýšilo koncept štandardného stylusu na profesionálny nástroj pre digitálnych umelcov a podarilo sa mu to na jednotku s hviezdičkou.

Prečítajte si tiež  Prečo Apple používa nahryznuté jablko v logu? Príbeh je pomerne zábavný

Pokiaľ sa navyše pozrieme na ceruzku do detailu, rýchlo zistíme, že to nie je iba kúsok plastu s kvalitným hrotom alebo gyroskopom. V jej útrobách sa nachádzajú magnety a bezdrôtové nabíjanie (v druhej generácii Apple Pencil), ktoré sa aktivuje vždy vtedy, keď zariadenie priložíte na bočnú hranu podporovaného iPadu.

Zabudnúť nemôžeme ani na dotykovú vrstvu na jej povrchu, ktorá pridáva Apple Pencil ďalšie funkcie v rôznych aplikáciach. Spomenúť môžeme napríklad dvojité klepnutie na výmenu štetca (alebo nástroja) a podobne.

Takáto technológia nie je lacná 

Ani jedna z vyššie uvedených technológií nie je lacná, najmä ak sa na ne pozeráme z pohľadu ľahkého, tenkého a veľmi kompaktného zariadenia (Apple Pencil je jeden z najtenších stylusov na trhu). Zabúdať pritom netreba ani na fakt, že nejde len o výrobu ale aj o vývoj, ktorý stál nemalé peniaze. To je však už iná téma.

Aby Apple všetko zmestilo do vnútra plastového obalu, muselo navrhnúť špeciálnu zloženú základnú dosku obsahujúcu vlastný procesor, Bluetooth čip a ďalšiu elektroniku.

Navyše ani v tomto bode to nebolo až také jednoduché, pretože všetky komponenty museli byť v stiesnenom tele situované tak aby zaistili perfektné vyváženie zariadenia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo máte pri používaní Apple Pencil tak „prirodzený“ pocit.

Apple Pencil disponuje absolútne špičkovou latenciou

Pokiaľ akákoľvek spoločnosť vyvíja zariadenie určené na digitálne písanie alebo kreslenie, pravdepodobne tým najdôležitejším aspektom, ktorým sa zaoberá je jeho latencia.

Ide o oneskorenie, pri ktorom vami kreslená čiara zaostáva za hrotom dotykového pera, čo častokrát kazí zážitok z kreslenia. Ťah totižto nie je taký plynulý ako keby ste ho nakreslili skutočnou ceruzkou a tak máte stále pocit, že elektronické zariadenie vo vašich rukách nie je presné.

Spoločnosť Apple však tomuto „detailu“ venovala azda najväčšou pozornosť a optimalizovala hardvér a softvér do takej úrovne, že Apple Pencil poskytuje latenciu len deväť milisekúnd, čím absolútne prekonáva drvivú väčšinu svojich konkurentov v rovnakej cenovej kategórii.

Prečítajte si tiež  Prečo chce Apple získať váš starý iPhone pri predaji toho nového? Dôvodov je viac

No a keď už sme pri rýchlosti, zaujímavé je aj nabíjanie Apple Pencil. Pokiaľ vlastníte druhú generáciu, stačí vám len 15 sekúnd na to, aby ste si mohli ďalej kresliť po dobu až 30 minút. Vybitej ceruzky sa teda prakticky vôbec nemusíte obávať!

Záver

Aj keď teda Apple Pencil môže pôsobiť ako predražené plastové zariadenie, pomocou ktorého chce Apple vyžmýkať zo zákazníka ešte viacej peňazí, v skutočnosti ide o do detailu premyslený hardvér na profesionálnej úrovni, ktorý sa nebojí postaviť aj niekoľkonásobne drahším konkurentom.

Ak sa teda najbližšie budete pozastavovať nad tým, aká je Apple Pencil drahá, spomeňte si na náš článok. Stylus je vo svojej kategórii naozaj jednotka a preto stojí za vyššiu investíciu!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -