Apple Campus 2 je projekt, ktorý sa začal budovať približne pred troma rokmi, no za túto pomerne krátku dobu sme sa dokázali dozvedieť hneď niekoľko faktov, ktoré nám tak trošku vyrazili dych. Pozri sa na niekoľko z nich v našom článku. Odteraz budeš vnímať budovu Apple Campus 2 v trošku inom, možno aj ekologickom svetle. Zamestnanci, ktorý sa onedlho do tohto Campusu presťahujú sa majú na čo tešiť!

Apple Campus 2

Budova Apple Campus 2 je v mnohých ohľadoch doslova geniálna. Architekti, ako aj dizajnéri sa tu zjavne snažili a mysleli na každý jeden detail. Áno, všetko je tu dokonalo premyslené a to aj napriek tomu, že tu verejnosť nebude mať vstup.

Budú tu ale pracovať ľudia, ktorí budú zároveň makať aj na nových produktoch, a tak treba myslieť na všetko, čo by ich pri práci mohlo pozitívne ovplyvniť. Súčasťou celého komplexu by mala byť samozrejme reštaurácia, v ktorej sa zamestnanci budú môcť najesť a budú si môcť dať kávičku. Ďalej tu bude pre všetkých aj posilňovňa a nakoniec aj veľký park, kde sa budú môcť zamestnanci poprechádzať a zrelaxovať.

Detaily, ktoré ťa ani nenapadnú

Dokonalé pracovné prostredie bude mať vplyv na ich výkon, a preto je kladený silný dôraz na to, aby bolo čo najdokonalejšie. Apple Campus by mal byť inšpiráciou pre všetky nové produkty. Koniec koncov, aj architektov a dizajnérov, ktorí sa podieľali na dizajne novej budovy, inšpirovali práve doterajšie produkty od Applu.

Komplex obsahuje 2,6 milióna štvorcových metrov. Každý jeden z nich je dokonalo navrhnutý, človek nikde nenájde elektrické vedenie, vodovodné potrubie či napríklad výduchy ventilácie trčiace zo steny vo svojom zornom poli.

Hoci je pravda, že niečo takéto by sa v prípade poruchy určite lepšie opravovalo, Applu asi na tom až tak veľmi nezáleží a aj keď to robí vec značne komplikovanejšou a určite aj drahšou, potrpí si na tom, pretože to vyzerá dobre.

Rovnako tak nesmie žiadne potrubie ani elektrické vedenie zasahovať na pracovnú plochu obvodových stien. Za dôvod to má aj fakt, že dizajn Applu bol vždy dokonalo čistý a premyslený. Stropné panely sú v sídle navrhnuté z lešteného betónu, to všetko by malo pripomínať čistý dizajn, ktorý na našich iPhonoch tak „žerieme“. iPhone dostaneš v čistej bielej krabičke, telefón zabalený vo fóliách bez jedného otlačku prsta a smietky či prachu. Takto by malo pôsobiť zvnútra aj sídlo.

Prečítajte si tiež  Apple Campus 2, ako je na tom nové sídlo spoločnosti?
Inštalácia detailov nového sídla - svetapple.sk
Práce na novom sídle zvnútra. Dokonalá čistota, dôraz na detaily. To je proste Apple – svetapple.sk

Funkčnosť išla bokom, dôležitý je dizajn

Zaujímavé je aj to, že hoci budova vyzerá na pohľad nádherne, nie je až taká funkčná, ako sa môže zdať. V prvom rade sa pozrime na jej samotný tvar. Ide o okrúhly tvar, ktorý môže pripomínať aj kozmickú loď. Nie nadarmo ho veľakrát prezývame aj ako „Spaceship“.

Každopádne, práve toto riešenie nie je príliš praktické. Prečo? Predstav si aké je celé sídlo obrovské a potom si predstav, že sa potrebuješ dostať rýchlo z jednej strany na druhú. To už neznie príliš prakticky však? Pre človeka je najrýchlejšia cesta práve von „na dvor“ a to nemusí byť dva krát príjemné.

Tak či onak, architektúra je nádherná, a to sa musí oceniť. Okrem iného, ak niekto niečo potrebuje, nemusí silou mocou chodiť na druhú stranu komplexu. Máme telefóny, počítače a mailové schránky. Dorozumieť sa vieme všetkými možnými spôsobom.

A ak už k niečomu takému naozaj dôjde, nemusíme to brať až tak tragicky, nikomu sa nič nestane ak sa raz za čas prejde. Tak či onak, ako sme už uviedli vyššie, toto riešenie je po estetickej stránke výborné, no po tej praktickej už menej, respektíve vôbec nie.

Človek sa tu pekne poprechádza, na mape vidno, prečo sa viac oplatí chodiť priamo cez "dvor" - svetapple.sk
Človek sa tu pekne poprechádza, na mape vidno, prečo sa viac oplatí chodiť priamo cez „dvor“ – svetapple.sk

Sklá, ktoré ťa nadchnú a sídlo nabijú

Ďalšia zaujímavosť o tomto sídle sa nachádza priamo v sklách, ktoré ho obklopujú. Každé jedno je výnimočné. Ide totižto o najväčší zaoblený kus skla, aký bol kedy vyrobený, je to rekordér, ale to je táto stavba v mnohých smeroch už sama o sebe. To si ale možno vedel. Čo si ale zaiste nevedel je fakt, že ak by sme všetko toto sklo spojili dokopy, zistíme, že toto sklo má po svojom obvode dĺžku až 6km, celkom slušné nie?

Okrem iného je súčasťou týchto skiel aj markíza, ktorá by mala chrániť oči pred silným a ostrým slnečným žiarením a otvárať by sa mala automaticky podľa polohy slnka. Na markíze je nainštalovaný aj solárny panel, vďaka ktorému bude získavaná elektrina.

Campus 2 bude energeticky plne sebestačný Vďaka elektrine získanej zo solárnych panelov. Nie sú len na markízach, ale je nimi pokrytá prakticky aj celá strecha! Nová budova by dokonca mala byť schopná vyrábať viac elektriny, ako dokáže spracovať, Apple preto dokonca vytvorilo energetickú spoločnosť, ktorá by teoreticky mohla predávať elektrinu ďalej.

Už len pohľad na to celé stojí za to - svetapple.sk
Už len pohľad na to celé stojí za to – svetapple.sk

Súčasťou Campusu aj 100 ročná budova

Medzi ďalšie zaujímavé fakty patrí aj ten, že v celom komplexe, hoci bude kompletne dokončený niekedy v roku 2017 nájdeme aj budovu, ktorá má vyše 100 rokov. Táto budova sa tu nachádzala už predtým a Apple ju kompletne zrekonštruovalo. Vďaka tomu, že v rámci komplexu nájdeme veľké sady ovocných stromov, plody budú zbierané a mali  by byť uschované práve v tejto najstaršej drevenej budove.

Prečítajte si tiež  Výstavba Apple Campus 2 napreduje aj v septembri

Následne by mali byť roznášané po komplexe a voľne dostupné pre všetkých zamestnancov. Pracovať tu nebude len pocta, ale bude to aj zážitok.

Áno, toto je tá budova, ktorá má 100 rokov. Je súčasťou celého komplexu a poslúži ako sklad na plody, ktoré budú dávať stromy rozmiestnené po celom areáli - svetapple.sk
Áno, toto je tá budova, ktorá má 100 rokov. Je súčasťou celého komplexu a poslúži ako sklad na plody, ktoré budú dávať stromy rozmiestnené po celom areáli – svetapple.sk

Dokonalá dokumentácia a obrovská cenovka

Zážitkom muselo byť ale aj samotné navrhovanie a podrobná dokumentácia prakticky všetkého. Napríklad jednému druhu dreva bolo venovaných celých 30 strán textu. Niekto to tu zobral naozaj vážne.

Rovnako je to tak aj s mierou tolerancie, ktorá činí pri stavbách v USA rozdiel približne 1/8 palca. Nebolo by to Apple, keby nežiadalo ešte presnejšie merania. Hovoríme tu dokonca aj o miestach, ktoré bežný zamestnanec len tak neuvidí.

Mohli by sme pokračovať, je o čom písať, ale tento článok by bol tak dlhý, ako spomínaná rozsiahla dokumentácia. Presne preto tento článok zakončíme len zmienkou o sume, ktorú firma musela zaplatiť za novú budovu.

Cena sa vraj pohybuje na neskutočnej hranici 5 miliárd amerických dolárov, ale to sa dalo čakať pri tom všetkom čo musí spĺňať. Na návrhu sa stihol podielať ešte sám legendárny Steve Jobs!

Dokonalé dielo - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.