Pokiaľ sa pozrieme na trh s mobilnými zariadeniami tak zistíme, že veľa konkurentov spoločnosti Apple používa takzvané edge-to-edge displeje, avšak len malé percento ich smartfónov je vybavených výrazným notchom.

Prečítajte si tiež  Prečo chce Apple získať váš starý iPhone pri predaji toho nového? Dôvodov je viac

Technologický gigant z Cupertina sa ale tohto dizajnového prvku nechce vzdať ani niekoľko rokov po jeho uvedení na trh, kedy sme ho mohli vidieť po prvýkrát v iPhone X (2017). Prečo teda firme záleží na takomto detaile, ktorý dokonca niektorých ľudí odrádza od kúpy? Odpoveď je jednoduchá.

Sofistikovaný autentifikačný systém 

V prvom rade si treba uvedomiť, že samotný notch má oveľa širšiu funkcionalitu ako drobný výrez pre prednú kameru napríklad na smartfónoch od Samsungu.

Nenachádza sa v ňom iba slúchadlo či Face Time kamera ale taktiež infračervená kamera, bodový projektor, svetelný snímač a množstvo ďalších senzorov.

Ich úlohou je naskenovať trojrozmernú tvár používateľa spolu s obrazovým výstupom z prednej kamery, na základe čoho dokáže špeciálny bezpečnostný systém vyhodnotiť, či sa naň pozerá majiteľ alebo nie.

Ak by sme sa pozreli na konkurenčné riešenia, v porovnaní s tými od Apple by sme ich pokojne mohli označiť za primitívne. Android smartfóny sa v drvivej väčšine spoliehajú len na preverenie dvojrozmerného obrazu z prednej kamery.

To v praxi znamená, že ich cudzia osoba môže teoreticky odomknúť napríklad za pomoci fotografie, videa atď. Celý proces preverovania tváre navyše trvá o poznanie dlhšie ako cez Face ID. Bezpečnosť je v takomto prípade druhoradá.

Apple nemá pri použití notchu na výber 

Určite sa zhodneme na tom, že či už nám notch vadí alebo nevadí, nie je to úplne najlepšie riešenie pretože skoro každý majiteľ iPhonu by chcel mať k dispozícii plnohodnotnú obrazovku bez zárezu.

Prečítajte si tiež  Prečo sa Apple Watch nevolajú iWatch? Možno budete prekvapení

Na strane druhej, vzhľadom na pomery benefitov a rozmerov je to to najlepšie riešenie, na ktoré si používateľ behom niekoľkých hodín alebo dní zvykne a nebude mu prekážať.

Pokiaľ by Apple nepoužilo notch, muselo by do displeja vyrezať niekoľko ďalších otvorov, čo by dozaista nepôsobilo lepšie. Veď presvedčte sa sami:

Príchod Face ID koniec koncov odstránil biele prevedenie prednej časti displeja, ktoré sme naposledy mohli vidieť v roku 2017 pri predstavení iPhonu 8 a iPhonu 8 Plus (po boku iPhonu X). Dizajnéri skrátka chceli skryť početné množstvo senzorov, ktoré by mohli kaziť dobrý dojem zo zariadenia.

Notch sa v roku 2021 zmenšil 

Nech už je to s výrezom pre Face ID akokoľvek, jedno sa mu uprieť nedá. Hoci nám aj v súčasnosti prekrýva časť displeja a tak trochu prekáža, Apple sa ho pokúsilo v roku 2021 s príchodom iPhonu 13 aspoň o 20 % zredukovať. Toto riešenie je síce iba kozmetické, no určite má pozitívny vplyv na používateľov, pretože im výrez o čosi menej zavadzia.

A ako by sa to dalo vyriešiť do budúcna? Odpovede sú hneď dve. Spoločnosť Apple by sa mohla úplne vzdať systému Face ID a nahradiť ho staršou technológiou Touch ID. Tá by bola ukrytá priamo pod displejom a už teraz existujú dôkazy o tom, že to v cupertinských laboratóriách testujú. S výsledkom však zatiaľ nie sú spokojní.

iphone touch idDruhou možnosťou by bolo zakomponovanie Face ID priamo pod displej, vďaka čomu by tu mohol zostať iba jeden drobný výrez pre prednú kameru (ak vôbec) a zvyšok by fungoval na princípe redukcie pixelov v mieste, kde sa nachádzajú senzory.

Hoci to znie trochu ako sci-fi, podobné technológie už niekoľko rokov testuje a krátku chvíľu dokonca aj používa konkurencia a preto by sa neskôr mohli dostať aj do rúk inžinierov a dizajnérov Apple. Otázne však zostáva, či táto firma vôbec chce odstrániť notch.

Skvelý rozpoznávací znak 

Ikonickým prvkom iPhonu bolo kedysi tlačidlo „Home Button“ nachádzajúce sa pod spodnou hranou displeja. Určite nám dáte za pravdu, že v súčasnosti túto úlohu prebral notch. Ten je tak ikonický, že si iPhone a Android zariadenia spletiete len málokedy.

Prečítajte si tiež  Prečo Apple používa nahryznuté jablko v logu? Príbeh je pomerne zábavný

No a aby Apple posilnilo „hype“ okolo výrezu, medzičasom ho použilo aj na ďalšom produkte, ktorým je nový MacBook Pro 14″ a 16″. V tomto prípade však neobsahuje Face ID ale iba prednú kameru, mikrofón, drobnú LED diódu a senzor svetelnosti.

Dajte nám vedieť do komentára, aký máte názor a vzťah k výrezu vo vašom iPhone. Vadí vám tento detail alebo ste si naň už celkovo zvykli? Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJYouTube
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.