Hoci je pre mnohých používateľov iPhonu fotenie obľúbenou činnosťou, v oblasti kamery a fotoaparátov sa Apple stále má čo učiť. Alebo nie? Od čias iPhonu 6s sa napríklad počet megapixelov obsiahnutých v kamere vôbec nezmenil a to prešlo celých 5 rokov.

Zatiaľ čo konkurencia vkladá do vlajkových lodí extrémne výkonné fotoaparáty, iPhone operuje so skromnými 12 megapixelmi aj v tých najdrahších verziách. Je teda Apple pozadu alebo existuje dôvod, prečo v tejto oblasti „stagnuje“?

iPhone

Môže za to veľkosť úložiska?

Mnoho ľudí si myslí, že za neupúšťanie od 12-megapixelovej kamery môže práve úložisko. Čím viac megapixelov zachytíte, tým viac miesta fotka zaberie a to je pri základných 64 GB verziách problém. Moderné šošovky navyše dokážu nižší počet megapixelov bravúrne vybalansovať. Fotografia tak zostane primerane veľká a zároveň aj veľmi kvalitná.

V prípade novej rady iPhonu 12 Pro sa ale dostávame na hranicu 512 GB pamäte. Tento argument teda mierne stráca na relevantnosti a môžeme ho považovať skôr za mýtus. Koniec koncov, pri profesionálnom hadvéri je „pol tera“ možné zaplniť behom pár dní, hlavne ak je fotenie či natáčanie videí na prvej priečke vašich činností, prípadne sa ním živíte.

Fotografi okrem iného siahajú aj po iných riešeniach, než len po interných úložiskách. Populárne sú napríklad Cloudy či externé flashky.

Megapixel – Meganezmysel? 

Ak sa na to pozrieme z odbornejšieho hľadiska, počet megapixelov nemá s kvalitou fotiek až tak veľa spoločného. Poznáme omnoho viac faktorov, ktoré vplývajú na výsledný záber a preto sa poprední fotografi zhodujú na jednom: „Apple sa vybralo správnou cestou.“

iPhone

Megapixely síce ovplyvňujú obraz a fotografiu ako takú, no veľkosť, schopnosti a kvalita snímača je oveľa dôležitejšia.

Kombinácia väčšieho snímača a nižšieho počtu megapixelov predstavuje skvelý kompromis a presne z toho profituje Apple vo sovjich iPhonoch.

Počet megapixelov sa síce už 5 rokov nezmenil, no kvalita snímača sa dostáva na novú úroveň s každým predstaveným zariadením a to hovoríme o poriadnych skokoch. Vo výsledku tak máme nádherné zábery pri papierovo slabých parametroch.

Apple sa chce napriek tomu posunúť ďalej

iPhone 13Dlhoročné správy o „pridaní megapixelov“ by sa podľa mnohých zdrojov mohli stať skutočnosťou už o rok.

Apple podľa všetkého pracuje na vývoji 48-megapixelového foťáku, ktorý by mal byť použitý v novej rade Pro. Ani tu ale nie je isté, či nepôjde len o jeden snímač, pričom ostatné dva budú verné dostačujúcemu 12-megapixelovému rozlíšeniu.

Prečítajte si tiež  iOS 9 napreduje pomaly

Dôvodom je fakt, že viac megapixelov prináša zmenšenie svetlo-citlivej bunky na čipe, čo spôsobuje vyšší šum pri zhoršených svetelných podmienkach a takisto aj vyššiu náročnosť na optiku.

Čo si myslíte Vy? Ostane spoločnosť Apple verná zaužívanému štandardu, alebo sa dočkáme iPhonu s viac megapixelovou kamerou? Svoj názor nám napíšte do komentára.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -