Podnikateľ, génius a jeden z najväčších novátorov 20. a 21. storočia nás opustil 5. októbra 2011. Steve Jobs podľahol rakovine pankreasu a zanechal po sebe spoločnosť Apple spolu s úžasným posolstvom a myšlienkami. Prečítajte si v skratke jeho náročnú a úspešnú cestu technologickým priemyslom.

Steve Jobs a jeho začiatky

steve jobs a Steve wozniak

Nie je jednoduché napísať článok o tejto významnej postave technologického priemyslu. Steve Jobs sa narodil 24. februára 1955 v San Franciscu a detstvo strávil u adoptívnych rodičov. Už ako dvadsaťjedenročný založil spoločnosť Apple (1. apríl 1976) a o pár rokov z nej vybudoval konkurenta pre tých najväčších hráčov na trhu (napr. IBM).

Osobné počítače dostali vďaka jeho nápadom dušu a oveľa jednoduchší spôsob používania (myš). Do prvej polovice 80-tých rokov sa postaral o ikonické produkty ako Apple II, Apple Lisa či Macintosh. Po veľkých úspechoch a sláve však prišiel nečakaný pád, kedy musel z Applu odísť. Toto obdobie znášal ťažko, no netrvalo dlho, kým sa opäť vynašiel.

NeXT a Pixar

steve jobs toystory

Už v roku 1985 založil počítačovú firmu NeXT, ktorá sa starala o vývoj a výrobu hardvéru, určeného pre vysokoškolské vzdelávanie a podnikateľské trhy. Ani zďaleka sa ale nejednalo o tak vydarený projekt ako s „jablkovou spoločnosťou“. NeXT predal za celú dobu existencie cca 50 000 produktov a predstavil vlastný operačný systém NeXTSTEP. Nešlo však o jedinú oblasť Jobsovho pôsobenia.

V priebehu roku 1986 zakúpil aj filmové štúdio Pixar, v ktorom zúžitkoval svoje poznatky z pôsobenia v technologickom priemysle a takisto hardvér, na ktorom pracoval v novej počítačovej firme. Možno ste o tom nevedeli, no práve Steve Jobs sa vo veľkom podieľal na produkcii úspešného filmu Toy Story (1995). Pixar má dnes za sebou viac ako 20 celovečerných filmov a od roku 2006 patrí pod krídla The Walt Disney Company.

Návrat do Apple a následná záchrana spoločnosti

Ako iste viete, po Jobsovom odchode smerovalo Apple dole vodou. Firma už neprinášala tak inovatívne produkty a aj keď sa o niečo pokúsila, zvyčajne to skončilo fiaskom. Steve sa do nej vrátil v roku 1996 (Apple odkúpilo NeXT) a okamžite začal pracovať na záchrane z pozície „dočasného generálneho riaditeľa“. Spolu s Jonym Ivom navrhli dizajn prvého iMacu (1998) a pustili ho do predaja.

Rukopis vizionára na seba nenechal dlho čakať a z ikonického počítača sa stal predajný trhák. To otvorilo cestu k ďalším zariadeniam ako iPod (2001) meniaci svet hudby, iPhone (2007) meniaci svet komunikácie či iPad (2010) meniaci svet „browsovania“ po webe.

Prečítajte si tiež  Apple okradol o skoro 16 miliónov eur. Trest, ktorý dostal bývalý zamestnanec je poriadne nepríjemný

Zabúdať ale nemôžeme ani na MacBook (Pro, Air), iMac, Mac mini, Apple TV a ďalšie… Z Applu je dnes multimiliardový biznis a patrí medzi najhodnotnejšie spoločnosti na svete.

Zdravotné problémy

Steve Jobs

Aj keď sa mu v práci darilo, Steve Jobs trpel zdravotnými problémami. Ešte v roku 2003 mu diagnostikovali rakovinu pankreasu. Napriek závažnosti ochorenia sa jednalo o vzácnu formu, ktorá bola chirurgicky liečiteľná. Vizionár odkladal operáciu celých 9 mesiacov, pričom sa snažil zúžitkovať alternatívnu liečbu. Po čase sa ale jeho zdravotný stav zhoršil a tak súhlasil so zákrokom. Neskôr svoju iniciatívu (alternatívnej liečby) verejne oľutoval.

Aj keď bola operácia úspešná, Jobs nemal vyhraté. Objavili sa ďalšie komplikácie, pre ktoré podstúpil v roku 2009 transplantáciu pečene.

Pankreatický nádor navyše metastázoval a zdravotný stav sa opäť zhoršoval. Bezprostrednou príčinou smrti bolo zastavenie dýchania spôsobené rozšírením rakoviny na ďalšie orgány. Steve Jobs podľahol zákernej chorobe 5. októbra 2011.

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.