Apple predstavil svoje nové iPhony ešte v septemberi. Všetky správy, ktoré sa ich týkali hovorili o tom, že ide o extrémne úspešné produkty. Ako sa ukazuje, možno úspech postupne pominul. Informuje nás o tom analytická spoločnosť Gartner.

Predaje iPhonu prudko klesli – analytická agentúra.

Spoločnosť Apple zažíva dobré časy. Na trh predstavuje jeden úspešný produkt za druhým. Vo všetkých prípadoch ide o dokonalo prepracované zariadenia, ktoré používatelia nakupujú ako na bežiacom páse. Hovorilo sa to aj o iPhonoch, ktoré sme videli ešte v septembri. Teraz ale podľa všetkého nastal akýsi „útlm“.

- Reklama -

Hoci sme ešte začiatkom októbra priniesli správu o tom, aký extrémne úspešný je napríklad nový iPhone 11, dnes prichádzajú informácie o tom, že v poslednom období to tak už celkom nie je.

Analytická spoločnosť Gartner tvrdí, že nové iPhony 11 a 11 Pro začali s predajmi veľmi dobre. Momentálne sa však akosi „spomalili“. Môže za to absencia 5G, na ktoré používatelia čakajú v následujúcej generácii, v roku 2020.

Dokopy by dokonca mohol byť medziročný pokles predajov až na úrovni 10%! Podľa odhadov malo Apple zatiaľ predať počas Q4 2019 približne 40,8 milióna kusov iPhonu 11 a iPhonu 11 Pro. V celkovom merítku ide približne o 10,7% menej ako tomu bolo v roku 2018 (počas rovnakého obdobia).

Prečo sa nám iPhone 11 Pro vo novej farbe "Midnight Green" páči najviac?

Na začiatku bol predaj veľmi dobrý

Gartner tiež tvrdí, že začiatok predaja nových iPhonov bol tento rok mimoriadne vydarený. Applu išli objednávky skutočne ako na bažiacom páse. Problém ale nastal vtedy, keď sa počiatočný ošiaľ trochu upokojil. Používatelia, ktorý si rozhodovanie nechali na neskôr usúdili, že bude lepšie, keď ešte jeden rok počkajú.

iPhone je v dnešnej dobe mimoriadne drahý produkt. Nie je teda bežné, že ho majitelia menia každý rok. Nový trend je nastavený na trojročný výmenný cyklus. Dôvodom je aj cena.

Ak majú ľudia do niečoho investovať trebárs aj 1300€, určite si to dobre rozmyslia. Minimálne tak to je v prípade špičkového modelu 11 Pro. Okrem toho ako už bolo uvádzané aj vyššie, na budúci rok by sme sa mali dočkať revolúcie s názvom „5G“.

Tú možno nebudú môcť fanúšikovia využívať okamžite. Berú to ale ako akúsi „investíciu do budúcnosti“. V niektorých krajinách je spustenie novej siete reálne už možno v roku 2021-2022. To je stále obdobie, v ktorom budú bežne fungovať aj rok či dva staré iPhone 12/12 Pro. Ľudia budú chcieť využívať na týchto zariadeniach ultra rýchle pripojenie. Ak budú mať ale tohtoročné iPhony 11 a 11 Pro, nebude to možné.

Ako ste na tom v tomto smere vy? Kúpili ste si iPhone tento rok alebo tiež čakáte na september 2020, kedy má vyjsť jeho nástupca? Svoje odpovede nám napíšte do komentárov nižšie.

iPhone 12 Pro koncept
iPhone 12 Pro koncept – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.