Hoci nie sú čipy z rodiny Apple Silicon M3 na trhu ani rok, Apple už teraz myslí na upgrade. Spoločnosť sa chystá na veľkú aktualizáciu svojej línie Macov s novými čipmi M4, ktoré majú byť predstavené už koncom roka 2024. Tieto čipy budú navrhnuté tak, aby poskytovali vylepšený výkon, najmä v oblastiach umelej inteligencie.

Po úspechu čipov M3, ktoré sa prvýkrát ukázali v prvých MacBookoch v októbri minulého roka sa očakáva, že čipy M4 prinesú ďalšie inovácie a zlepšenia. Podľa informácií od analytika Marka Gurmana z agentúry Bloomberg, by mala byť celá rada Macov vybavená čipmi M4 do konca roka 2025.

Medzi prvé modely, ktoré dostanú aktualizáciu bude patriť stolový iMac, Mac mini a prémiové MacBooky Pro 14″ a 16″. Následne by sa nových čipov mali dočkať aj 13″ a 15″ verzie MacBooku Air a to na jar 2025. Na Mac Studio a Mac Pro si počkáme o niečo dlhšie, keďže tieto high-endové počítače prinesú najvyššiu nadstavbu čipu M4.

Apple Silicon M4 môže dostať nové označenia

Čipy M4 majú byť dostupné v troch hlavných variantoch, ktoré dostali nové pracovné názvy. Donan bude určený pre základné modely, Brava pre strednú triedu a Hidra pre najvyššiu triedu.

Tieto čipy budú použité v rôznych konfiguráciách Macov, pričom najvýkonnejší čip Hidra bude pravdepodobne určený pre spomínaný Mac Pro.

čip Apple Silicon M4
Zdroj: Macrumors, Unsplash / Daniel Korpai (úprava redakcie)

Čo sa týka pamäte, nové čipy M4 by mohli podporovať až 512 GB unifikovanej pamäte, čo je výrazné zvýšenie oproti súčasnému limitu 192 GB. Je teda jasné, že Apple to s upgradom výkonu myslí naozaj vážne.

Výroba čipov M4 bude založená na 3nm procese, rovnako ako v prípade súčasných čipov M3. Dočkáme sa ale rôznych vylepšení, ktoré prinesú zvýšenie výkonu a energetickej účinnosti.

Apple plánuje tiež integrovať výrazne vylepšený Neural Engine s viacerými jadrami pre podporu umelej inteligencie. Uvidíme, ako Apple posunie hranice svojich Macov a čo všetko nám nové počítače ponúknu.

Prečítajte si tiež  Microsoft chce zničiť MacBook Air a úspechy čipu M3: Vyťahuje eso z rukáva

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -