Oficiálne mám za sebou 24 hodín testovania nového iPadu Air 4. generácie, ktorý mi zapožičala spoločnosť m:zone. Hoci to nie je dosť času na komplexnú recenziu, už teraz vám viem sprostredkovať svoje prvé pocity a prípadne vám pomôcť s nákupom. Poďme na to.

Dizajn ma nadchol a to ho poznám 2 roky

Ako iste viete, iPad Air 4. generácie vychádza z iPadu Pro (2018). Inžinieri ho okresali o niekoľko technológií a detailov, no základ ostal rovnaký. Pokiaľ sa naň pozriem v tomto kontexte, nie je to nič výnimočné. Novinka však nahrádza iPad Air 3. generácie s dizajnom pamätajúcim časy prvého iPadu mini (2012). To už je trochu iný pohľad na vec.

Bavíme sa tu o relatívne dostupnom tablete s krásnym hliníkovým telom a veľkým, 10,9″ edge-to-edge displejom. Pri prvom kontakte zažijete pocit, že držíte niečo „exkluzívne“. iPad Air tak pôsobí aj vďaka tenučkej (6,1mm) konštrukcii. Spracovanie je samozrejme prvotriedne a Apple nezabudlo na žiadne detaily. To či sa dá ohnúť v rukách som samozrejme neskúšal. Môžem vás ale upokojiť, že pri bežnom zaobchádzaní nič takéto nehrozí.

Na záberoch v galérii si môžete prezrieť nové farebné prevedenie Sky Blue. Do recenzie som ho vybral zámerne, nakoľko sa mi zapáčilo už na prezentačných materiáloch. Po prvotnom rozbalení prišiel menší „šok“, nakoľko si zariadenie vôbec nepriznávalo modrú farbu. Prirovnal by som ju skôr ku šedej alebo striebornej. Odtieň je pri interiérovom svetle decentný a vykresľuje sa až na slnku.

Len tak pre zaujímavosť, videl som aj zelenú a ružovú. Efekt bol podobný, no všetko záležalo na vyššie uvedených svetelných podmienkach. Z môjho pohľadu šlo o šikovný krok. Ku charakteru tohto tabletu sa viac hodia elegantnejšie a o niečo menej „kričiace“ farebné verzie. iPad Air 4 je skvelou kombináciou luxusného a hravého. Je vhodný pre podnikateľa, študenta a takisto pre deti.

Dizajn by som teda zhrnul ako nádhernú evolúciu, ktorú bude Apple používať ešte dlhé roky. Jediná výčitka poputuje k príslušenstvu Magic Keyboard. „Apple, to vážne ste nemohli vyrobiť aj prevedenie s menším otvorom na fotoaparát?Takto to pôsobí, ako by ste navliekli púzdro z iPhonu 11 na iPhone XR. Nie je to moc pekné…

Displej nemá ProMotion. Vadiť vám to ale nebude.

Obrovskou inováciou prešla zobrazovacia jednotka. Nebudem vás zaťažovať číslami. Na tie si necháme priestor vo veľkej recenzii. Rozloženie edge-to-edge pôsobí oveľa modernejšie a elegantnejšie. Povedzme si na rovinu, že „brady“ na iPade boli zastaralé už v roku 2018 (keď vyšiel iPad Pro 3. generácie). Tablet sa vám bude používať veľmi pohodlne a tak isto sa nemusíte obávať náhodných stlačení, pri držaní za jeden z tenučkých rámikov.

Prečítajte si tiež  5 pozadí pre iPhone a iPad od SvetApple! |17.06.2015|

Ako iste viete, displej nemá technológiu ProMotion, čo znamená, že nepodporuje vyššiu zobrazovaciu frekvenciu (120Hz). Popravde som si to všimol okamžite, nakoľko som zopár týždňov predtým používal iPad Pro 2020 (ktorý má ProMotion). Je to silno návyková vec ale to platí iba vo chvíli, keď s ňou pracujete.

Pokiaľ by som prešiel z iPadu 10,2″, prípadne iPadu Air 10,5″ (2018), nič by mi tu nevadilo. Všetky ostatné tablety fungujú na 60Hz a platí to tiež pre iPhone. Aj to je dôvod, prečo vám tento nedostatok nebude prekážať. Samozrejme, že by mi prítomnosť ProMotion displeja urobila veľkú radosť. Ak by som ho ale silou mocou chcel, stále sa dá priplatiť za špičkový iPad Pro.

Touch ID na iPade Air 4. generácie príjemne prekvapilo

Jedna z vecí, ktorá ma úprimne zaujímala veľmi bolo Touch ID v uzamykacom tlačidle. Nevedel som, čo od tejto technológie očakávať, no aby som neklamal, s istotou som rátal, že to bude fungovať. Je to predsa Apple… Zdá sa, že moje domnienky boli správne. Naskenovanie prsta (pri nastavovaní) trvalo cca minútku, možno dve.

Odomykanie je v podstate okamžité. Stačí iba stlačiť Power Button a ste dnu. Ak je niečo dobré a novinár je s tým spokojný, pri testoch sa zvykne uvádzať, že to vyšlo 9/10 prípadoch. Predsa len tu môže byť nejaká minimálna chybovosť. Schválne som vyskúšal 10 odomykaní po sebe a vždy som sa dostal do systému. Aby som to iPadu sťažil, palec som prikladal v rôznych uhloch, no Touch ID ani napriek tomu nezaváhalo.

V tomto smere teda zahoďte akékoľvek obavy alebo predsudky. Inžinieri urobili kus tvrdej práce, ktorú pocítite pri každom odomykaní. Za spracovanie chválim každého, kto sa podieľal na vývoji. Je to minimálne tak dobré, ako na iPhone SE 2. generácie.

Aby som však nebol prehnane pozitívny, objavila sa aj výčitka. iPad Air 4. generácie týmto spôsobom postrádal logiku ovládania. Je síce pravda, že si rýchlo zvyknete na stláčanie Power Buttonu, no akonáhle chcete zariadenie prebudiť prostredníctvom dotyku displeja, zažijete určitú dávku „diskomfortu„. Je to taká malá daň za výhodnú cenu.

Najlepší kompromis za posledné roky

Chcel som vám sem napísať aj niečo o výkone. V hliníkovom šasi predsa „drieme“ výkonný procesor A14 Bionic. Spolu so 4GB operačnej pamäte RAM čaká na svoju príležitosť, ktorá sa mu žiaľ behom 24 hodín testovania nedostala.

Prečítajte si tiež  Rozdiel medzi procesorom od TSMC a Samsungu? Žiaden!
iPad Air 4. generácie unboxing

Vyskúšal som samozrejme rôzne aplikácie, surfovanie na webe, púšťanie videa či hranie GTA San Andreas. Čip ani na sekundu nezaváhal. Aby som bol ale objektívny, rovnaké to bolo aj pri nedávnej recenzii s iPadom 10,2″ (2020), ktorý ponúka A12 Bionic (z roku 2018). Na komplexnejší test si teda musíte počkať.

No a čo finálny verdikt? Ten som zhrnul v podnadpise. iPad Air 4. generácie je z môjho pohľadu ten najlepší kompromis, aký si za posledné roky môžete zakúpiť. Jeho dizajn je luxusný a cena prívetivá. Ak nad ním predbežne uvažujete ale stále váhate, jeho výberom nič nepokazíte. Verím tomu, že vám bude robiť radosť pokojne aj celé 4 roky. Má na to tie najlepšie predpoklady.

iPad Air 4. generácie cenník

  • iPad Air 4. generácie Wi-Fi (64GB) – 649€
  • iPad Air 4. generácie Wi-Fi (256GB) – 819€
  • iPad Air 4. generácie Wi-Fi + Cellular (64GB) – 789€
  • iPad Air 4. generácie Wi-Fi + Cellular (256GB) – 959€
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.