Tak ako sme očakávali, spoločnosť Apple predstavila iPad 10.2″ 8. generácie. Toto zariadenie nahradilo predchodcu s totožným dizajnom. Vo vnútri sa udialo vylepšenie, ktoré je z môjho pohľadu úplne zásadné. Tablet som testoval celý týždeň. Za jeho zapožičanie ďakujem spoločnosti m:zone. Prečítajte si recenziu.

Dizajn si drží formu už niekoľko dlhých rokov

Dizajnéri v spoločnosti Apple sa s novým iPadom 10.2″ príliš nenarobili. V podstate sa na ňom nenachádza jediná zmena v porovnaní so siedmou generáciou. Telo poskytuje zaoblené okraje a tri farebné kombinácie (vesmírne šedá, strieborná a zlatá). Hoci už nie sú jeho tvary najmodernejšie, výrobok sa prezentuje solídnym spracovaním.

Hliníkové šasi, kvalitný kapacitný displej a hmotnosť na úrovni 490 gramov robia z iPadu 10.2″ (2020) príjemný a kompaktný produkt. Odomykať ho môžete vďaka Touch ID v Home Buttone a hudbu si vypočujete cez dva vstavané reproduktory (v spodnej časti). Prekvapením môže byť prítomnosť 3,5mm jacku a ďalších drobností, ktoré v roku 2020 nie sú samozrejmosťou.

Čo sa týka rozmerov, tento iPad patrí medzi stredne veľké tablety. Za mňa je to ideálna veľkosť, respektíve zlatá stredná cesta medzi menšími 7″+ a väčšími 12″+ uhlopriečkami. To je však len subjektívny pocit.

Extrémny nárast výkonu

Začnem tým najdôležitejším. Predchodca ponúkal procesor A10 Fusion. Už v čase predstavenia bol z môjho pohľadu mierne zastaralý. V Cupertine to ale veľmi dobre vedeli a ôsmu generáciu vybavili oveľa modernejším čipom A12 Bionic.

Nejedná sa o úplnú novinku, no to ani nikto neočakával. Tento procesor nájdeme napríklad v iPade Air 3. generácie alebo iPade mini 5. generácie. Takisto sa predviedol v iPhone XS či iPhone XR.

V rámci testovania som porovnal iPad 8. generácie s iPadom 7. generácie. Rozdiely sú citeľné pri každom jednom úkone. Aplikácie sa načítavajú rýchlejšie, multitasking pôsobí plynulejšie a herný výkon je na úplne inej úrovni. Nejde o ten najvýkonnejší procesor aký som kedy vyskúšal. V rámci základu ponuky ale bohate stačí…

Obe zariadenia som porovnal aj v aplikácií GeekBench 5. Rozdiely sú markantné. iPad 7. generácie dosiahol priemerné jednojadrové skóre na úrovni 750 bodov a viacjadrové skóre 1400 bodov. iPad 8. generácie dosiahol jednojadrové skóre 1100 bodov a viacjadrové skóre 2600 bodov. To hovorí za všetko.

Ako je na tom strihanie videa so základným iPadom?

Editovanie videa na tablete je úplne bežná záležitosť. Veľké a kvalitné dotykové obrazovky sú na túto činnosť priam ideálne. Na iPad 8. generácie som nainštaloval aplikáciu LumaFusion (je to môj obľúbený editor, ktorý vám mimo tejto recenzie vrelo odporúčam).

Prečítajte si tiež  Tim Cook vidí v iPadoch svetlú budúcnosť!

Potešil ma plynulý „používateľský zážitok“. Pri prechádzaní časovej osi je možné „skákať“ z jedného projektu do druhého a prehrávať klip bez akýchkoľvek sekaní alebo zaváhaní.

Exportovanie 10 minútového 4K videá trvalo len 6:30:31 minúty To je fantastický výsledok za tablet pod 400€. Na rýchle úpravy krátkych filmov (napríklad na cestách) je ako stvorený.

Hranie hier

V rámci testu som vyskúšal viacero titulov a ani pri jednom ma 10.2″ iPad nesklamal. Grafický výkon bol vo všetkých prípadoch na vysokej úrovni a hry nesekali (Asphalt 9, Call of Duty Mobile, GTA San Andreas či PUBG).

Trošku som sa obával absencie 120Hz ProMotion displeja, ktorý používam s iPadom Pro. Ako sa však ukázalo, veľa hier túto technológiu v skutočnosti nepodporuje a tak mi chýbajúca vyššia obnovovacia frekvencia neprekážala. Rozlíšenie Retina displeja je 2160×1620 (264ppi).

Aby som len nechválil, zobrazovaciu jednotku musím v jednom bode skritizovať. Ide o konštrukčnú stránku veci, kde displej nie je laminovaný. Medzi dotykovým sklom a LCD panelom sa nachádza nepekný priestor (0,5-1mm).

V roku 2020 to už nepôsobí moderne. Ide však len o detail, ktorý si väčšina bežných používateľov ani nevšimne. Vzhľadom na cenu ho iPadu 8. generácie rád odpustím.

Nový iPad je citeľne lepší pri použití s Apple Pencil

Jedná sa o rozdiel, ktorý ocenia hlavne grafici a fanúšikovia „stylusov“. Apple Pencil je v spolupráci s iPadom 8. generácie o poznanie citlivejšia. Pri práci sa neobjavuje žiadne oneskorenie, vďaka čomu sa vám bude lepšie písať, kresliť alebo „klikať“.

V spolupráci s iPadOS 14 som ocenil napríklad funkciu „Scribble“. Poznámky si píšete voľnou rukou a zariadenie ich pretvára na klasický „digitálny text“. Nie vždy je to dokonalé a niekedy sa objavia chyby (hlavne pri určitých písmenách). Ľahko ich však opravíte a pokračujete ďalej.

Jedinou výčitkou je snáď použitie mierne zastaralého hardvéru. Nový iPad 8. generácie pracuje len s Apple Pencil 1. generácie (cena 99€). Nabíjať ju musíte cez Lightning konektor a neexistuje spôsob akým by ste si ju pripli ku kovovému šasi.

Smart Keyboard je rozumná voľba

Ako iste viete, Apple sa snaží pretransformovať svoje tablety tak, aby získali funkcie počítačov. iPad 8. generácie podporuje klávesnicu Smart Keyboard, ktorá je voliteľným príslušenstvom za cenu 179€. Jej nákup dáva z môjho pohľadu veľký zmysel.

Výhodou je, že okrem klávesnice máte k dispozícii aj plnohodnotné ochranné púzdro. Keď chcete používať dotykový displej, klávesy vám nebudú zavadzať. Akonáhle ale začnete písať, Smart Keyborad sa za pár sekúnd rozloží a vy môžete pracovať.

Prečítajte si tiež  100 noviniek v iOS 11 beta 3!

Na povrchu sa nachádza špeciálna a odolná tkanina. Jednotlivé klávesy sú príjemne pružné a dobre sa stláčajú. Na písanie siahodlhých textov to pochopiteľne nie je. Ak však chcete vytvoriť článok, prezentáciu alebo niekoľkostranovú prácu do školy, Smart Keyboard si zamilujete.

Výdrž batérie

Jednou z najlepších vecí, pre ktorú by ste mali zvážiť iPad (a to myslím akýkoľvek model) je jeho výdrž batérie. Apple uvádza 10-hodín na jedno nabitie a ja s tým súhlasím.

Pri bežnom používaní ho dávam do zástrčky raz za 2-3 dni. Ak som mal aj náročnejší deň, večer malo zariadenie ešte 30-40% kapacity. S týmto produktom si viem predstaviť dlhé cestovanie. Čiastočne mi nahradí Mac.

Super správou je prítomnosť nového 20W adaptéra v balení. Nepoteší vás však nabíjanie cez klasický lightning kábel. Na USB-C zabudnite.

Verdikt a cena

Ako som už uviedol v nadpise článku, iPad 8. generácie je z môjho pohľadu najlepší dostupný tablet na trhu. Môže si ho dovoliť ohromne veľká cieľová skupina a pravdepodobne nikoho nesklame. Pokiaľ nie ste citliví na dizajn a neprekážajú vám zaoblené hrany, za 379€ je to fantastický deal.

Tento tablet zvládne všetko, čo od neho očakávate. Môžete na ňom písať texty, sledovať filmy/seriály, kresliť, strihať videá, hrať hry, kontrolovať e-maily alebo surfovať na webe.

Sú to presne tie činnosti, ktoré drvivá väčšina bežných ľudí od podobných výrobkov očakáva. V prípade, že nehľadáte extrémne výkonný tablet na naozaj náročné procesy a úlohy, máte moje odporúčanie.

Cenník

  • iPad 8. generácie Wi-Fi (32GB) od 379€
  • iPad 8. generácie Wi-Fi (128GB) od 479€
  • iPad 8. generácie Wi-Fi + Cellular (32GB) od 519€
  • iPad 8. generácie Wi-Fi + Cellular (128GB) od 619€

Tabuľka

Rozlíšenie displeja 2160×1620
Hustota pixelov 264 ppi
Rozlíšenie kamery8MP (f2.4)
Nahrávanie videa1080p at 30fps
Predná kamera1.2MP, 720p video
ProcesorA12 Bionic
RozmeryVýška: 250.6 mm
Šírka: 174.1 mm
Hrúbka: 7.5 mm
VáhaWi-Fi model: 490 gramov
Wi-Fi + LTE model: 495 gramov
Výdrž batérie Wi-Fi model: 10 hodín
Wi-Fi + LTE model: 9 hodín
3,5mm JackÁno
Zabezpečenie Touch ID
Wi-Fi a Bluetooth802.11ac a Bluetooth 4.2
Podporované SIM kartyNano-SIM, eSIM
Podpora Apple Pencil Áno (prvá generácia)
Podpora Magic KeyboardÁno
Audio2 reproduktory (v spodnej časti)
Úložisko 32GB a 128GB
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
PREHĽAD RECENZIE
Displej
Dizajn
Výkon
Výdrž batérie
Exportovanie 4K videa
Konektivita
Cena + protihodnota
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.
recenzia-ipad-10-2-2020-8-generacie-najlepsi-dostupny-tablet-na-trhuiPad 10.2" (2020) nie je najlepším tabletom na svete. Kompetentní sa však o to ani nesnažili. Na druhej strane získa potencionálny zákazník veľmi slušný výkon v elegantnom balení a za dostupné peniaze. Za nás perfektná kúpa pre študenta alebo cestovateľa.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here