Rusko sa na príkaz Vladimíra Putina pustilo do ambiciózneho projektu vývoja vlastných herných konzol a digitálnej distribučnej platformy podobnej službe Steam. Informuje o tom portál Wccftech. Táto iniciatíva je súčasťou širšej stratégie zameranej na posilnenie sociálno-ekonomického rozvoja v kaliningradskej oblasti, ruskej exklávy ležiacej medzi Litvou a Poľskom.

Kaliningrad, ktorý je uznaný ako špeciálna ekonomická zóna, ponúka lákavé daňové stimuly a nedávno tu vznikol závod na výrobu polovodičov, čím sa položili základy pre tento technologický projekt. Dekrét, o ktorom sa pôvodne diskutovalo koncom januára, Putin schválil len nedávno.

Neľahkou úlohou pretaviť túto víziu na realitu bol poverený ruský premiér Michail Mišustin, ktorý dostal termín do 15. júna na vypracovanie komplexného plánu.

Cieľom je preskúmať možnosť výroby stacionárnych aj prenosných herných konzol a zároveň vyvinúť operačný systém a cloudovú službu na priamu distribúciu hier a softvéru k používateľom.

Ruský sen môže skončiť fiaskom. Dôvodom sú sankcie 

A hoci by na tom za iných okolností nebolo nič zvláštne, Mišustinova cesta je v súčasnosti plná prekážok, predovšetkým kvôli sankciám uvaleným na Rusko po jeho invázii na Ukrajinu.

Tieto sankcie výrazne obmedzujú prístup k základným hardvérovým komponentom od popredných technologických gigantov, ako sú AMD, NVIDIA a Intel.

Situáciu ďalej komplikuje skutočnosť, že pôvodný ruský výrobca procesorov, spoločnosť Bajkal, vyhlásil v auguste 2023 bankrot. Navyše aj pred zatvorením továrne pôsobili jeho procesory archaickým dojmom.

Rusi inklinujú skôr ku počítačovým hrám, ako ku konzolám 

Herná konzola PlayStation 5
Zdroj: Unsplash / Kerde Severin

Zaujímavé je tiež to, že herné konzoly boli v Rusku v minulosti prijímané skôr vlažne, čo je trend, ktorý predchádzal zastaveniu dodávok konzol veľkých západných značiek v dôsledku geopolitického napätia. Naopak, ruský trh prejavil veľký záujem o hry určené na počítač, najmä o žánre ako strieľačky a MMO.

Návrh vytvoriť platformu podobnú Steamu a jej zodpovedajúci operačný systém môže mať väčší ohlas u miestnej hráčskej komunity, a to aj napriek zložitým problémom spojeným s konkurovaním zavedeným gigantom v oblasti digitálnej distribúcie.

Dokonca aj spoločnosť Epic Games so svojimi značnými zdrojmi čelila problémom pri vytváraní pozície silného konkurenta platformy Steam, za ktorou stojí spoločnosť Valve. Finančné prostriedky vyčlenené na tento ambiciózny projekt zostávajú nejasné, najmä keď Rusko pokračuje vo vojne.

Svet pozorne sleduje, ako sa Rusko púšťa do oblasti herného hardvéru a digitálnej distribúcie pravdepodobne v tej najhoršej možnej ekonomickej situácii. Úspech tejto iniciatívy by mohol nielen nanovo definovať hry v Rusku, ale aj znamenať novú éru technologickej sebestačnosti uprostred globálnych sankcií.

Prečítajte si tiež  Rusko chce znárodniť Apple a ďalšie veľké spoločnosti, ktoré voči nemu vyvodili sankcie

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.