Rusi sa napriek sankciám, ktoré prichádzajú z celého sveta snažia rozvíjať svoje technológie. Ako píše Tom’s Hardware vo svojom najnovšom príspevku, prvý ruský notebook Bitblaze Titan MB15 vstúpi do výroby už čoskoro. V jeho útrobách sa má nachádzať ARM procesor Bajkal s označením M1. So spoločnosťou Apple má však spoločný len názov a vysokú cenu.

Zariadenie, za ktorým stojí spoločnosť Prombit, má byť pripravené na sériovú produkciu, pričom budúci zákazníci sa majú tešiť na vysokú kvalitu spracovania, tenké hliníkové púzdro a nízku hmotnosť. Ako uvádza obchodná riaditeľka spoločnosti Prombit Yana Brushová, „Na počítači som testovala niekoľko kancelárskych programov ako aj videa z platformy YouTube“.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Zariadenie má podľa jej slov fungovať výborne a vydrží „až“ 5 hodín na jedno nabitie. Firma má v súčasnosti pokračovať v rôznych záťažových testoch, pričom sa pripravuje na oficiálne uvedenie na trh.

Bitblaze Titan MB15 ponúka zastaralý hardvér 

Bitblaze Titan MB15
Obchodná riaditeľka Prombit Yana Brushová s pred-produkčným kusom Bitblaze Titan MB15 (zdroj: VK / Yana Brushová)

Nie je prekvapením, že aj keď sa Rusi snažia presadiť svoj nový notebook ako ultra-výkonný, pravda je niekde úplne inde. Zariadenie sa totiž spolieha na technológie, ktoré sú po technologickej stránke pomerne dosť zastaralé.

Bitblaze Titan MB15 ponúkne veľký 15,6″ displej a o výkon sa bude starať ARM procesor Baikal-M1. Nemýľte si ho ale s čipom Apple M1, ktorý je po technickej stránke na oveľa vyššej úrovni. Zatiaľ čo Apple vyrába svoj počítačový čip za pomoci 5 nm procesu, ruský výrobca sa spolieha na archaický 28 nm proces.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Zariadenie bude vybavené aj 16 GB operačnou pamäťou RAM a pevnými diskami s kapacitou 250 až 512 GB. To či sa dočká aj rýchlejšieho a spratnejšieho SSD úložiska zatiaľ známe nie je.

Pôvodný návrh počítača Bitblaze Titan MB15 (zdroj: Bitblaze)

Zároveň je dôležité upozorniť, že počítač, ktorý Yana Brushová ukázala na sociálnej sieti VK vyzerá ináč, ako jeho návrh spred niekoľkých mesiacov. Zatiaľ však nie sú známe žiadne bližšie podrobnosti a dokonca ani to, na aký operačný systém sa bude Bitblaze Titan MB15 spoliehať.

Desať ročné technológie za cenu MacBook Air 2022

Macbook Air 2022 s procesorom M2 položený na stole vedľa slúchadiel AirPods Max
Zdroj: TomsGuide

Pokiaľ ste presvedčení, že nový ruský počítač bude kvôli svojej technologickej zastaralosti lacný, tak ste na omyle. Jeho pôvodná uvádzacia cena mala štartovať približne na úrovni 100 tisíc rubľov, čo pred viac ako pol rokom predstavovalo zhruba 850,00 €. A aj keď to nie je málo, v dôsledku pádu ruskej meny by ste dnes pri rovnakej čiastke za počítač zaplatili zhruba 1560,00 €.

Len pre porovnanie, starší MacBook Air 13″ s procesorom M1 začína na úrovni 1 019,00 € a úplne nový MacBook Air 13″ z roku 2022, ktorý je vybavený procesorom M2 na hranici 1 499,00 €. V Rusku však budú výrobky od Apple v dôsledku sankcii oveľa vyššie. Presvedčiť sa o tom môžete aj v tomto článku.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -