Technologický priemysel sa posúva neustále dopredu. Čím ďalej, tým viac sa obklopujeme zariadeniami, ktoré sú síce veľmi užitočné, no v niektorých prípadoch aj krehké. To čo vás vie nepekne prekvapiť je napríklad rozbitý displej na Apple Watch. Ako je to s opravou?

Rozbitý displej na Apple Watch

Apple vybavilo svoje inteligentné hodinky v základných verziách (ktoré sú štandardne predávané na Slovensku) Ion-X sklíčkom, ktoré by malo byť veľmi odolné voči škrabancom a rozbitiu. Z praxe vieme povedať, že ani jedno z toho celkom neplatí a preto odporúčame používať ochrannú fóliu, temperované sklíčko alebo aspoň púzdro.

V drahších prevedeniach (napríklad z nerezovej ocele), ktoré sa na Slovensku bežne nepredávajú je k dispozícií zafírové sklíčko. To poškriabete už iba veľmi ťažko, no jeho krehkosť je veľmi podobná ako pri Ion-X. Čo teda robiť, keď dôjde k poškodeniu? Veľakrát nemáte na výber.

Apple Watch sú skutočne malé zariadenie, pri ktorom je akýkoľvek servisný úkon extrémne náročný. Navyše ani náhradné diely nie sú tak ľahko dostupné, ako napríklad pri iPhone, iPade či Macu. Urobiť môžete následovné:

Výmenný program a reklamácia

Ešte pred tým, ako sa rozhodnete pre ktorýkoľvek spôsob opravy, radi by sme vás upozornili na dve možnosti, ktoré vám môžu ušetriť množstvo peňazí.

Apple minulý rok spustilo výmenný program, ktorý sa týkal poškodených sklíčok (vplyvom nafukujúcej sa batérie) pre Apple Watch Series 2 a Apple Watch Series 3. Možno je to aj váš prípad…

Okrem iného je tu stará dobrá reklamácia (ak je produkt v záruke). Pri Apple Watch Series 3 s tým máme osobnú skúsenosť. Displej nám z ničoho nič praskol a nenachádzala sa na ňom žiadna stopa po „odretí“ alebo chýbajúce sklíčko (z praskliny).

Bol to skrátka iba „vlas“ tiahnúci sa stredom cez celú dotykovú plochu. Prvá reklamácia síce nebola úspešná, no akonáhle boli hodinky zaslané priamo do Apple (na posúdenie), technici odpovedali repasovaným kusom. Za skúšku nič nedáte. Môže to však chvíľu trvať…

Autorizovaný servis

Pokiaľ sa rozhodnete svoje poškodené zariadenie zaniesť do autorizovaného servisného strediska spoločnosti Apple, musíte rátať s tým, že sa bude jednať o najdrahšie možné riešenie. Výmena displeja alebo akéhokoľvek iného komponentu sa tu nerealizuje.

Namiesto toho má firma v ponuke takzvaný exchange program, kedy vám vaše rozbité Apple Watch vymení za repasovaný kus (ktorý bude vyzerať a fungovať ako nový).

Prečítajte si tiež  Systém watchOS 9 môže zásadne prepracovať ciferníky na Apple Watch

Ceny sú však extrémne vysoké. Za Apple Watch Series 1 s 38mm displejom by ste zaplatili šialených 248,40 € s DPH. Pri Apple Watch Series 5 so 44mm displejom je cena 382,80 € s DPH. Veľakrát sa to teda vôbec neoplatí a radšej si môžete kúpiť úplne nové hodinky za podobné peniaze (staré potom predáte za pár desiatok eur niekde na bazoši).

Neautorizovaný servis

Omnoho atraktívnejším riešením môže byť výmena sklíčka v neautorizovanom servise. Hoci je taktiež dosť finančne nákladná, nie je to až také strašné ako pri exchange programe. Zaplatíte približne polovičnú sumu v porovnaní s novým kusom.

Samozrejme, jednotlivé cenníky sa líšia v závislosti od miesta a spoločnosti, ktorú si vyberiete. Globálne však platí, že sklíčko vám pri najmenších Apple Watch Series 3 (38mm) vymenia za cca 120€. Celý displej (v prípade, že je poškodený) stojí zhruba 200€.

Ak by sa vám stala nehoda pri najnovších a najväčších Apple Watch Series 5, výmena dotykového sklíčka by vás vyšla na zhruba 220€. Celý displej potom 399€ (tu už treba zvážiť lacnejší exchange program).

Sklíčko si chcem vymeniť sám

Na záver odpoveď na otázku, ktorú sa nás pýta veľké množstvo čitateľov. Dokážem si sklíčko vymeniť aj sám, ak si zoženiem náhradný diel?. Odpoveď znie Áno, všetko sa dá predsa opraviť. Otázne však ostáva, aká bude kvalita a celkový výsledok.

Opravovať Apple Watch nie je to isté ako opravovať iPhone alebo iPad. Všetky postupy sú oveľa náročnejšie a bez praxe či potrebného náradia to pravdepodobne nezvládnete.

Pozrite si koniec koncov videá nižšie, ktoré vám ukážu prečo… Za nás je najlepšia možnosť (z ekonomického pohľadu) výmena v neautorizovanom servise. Vyjde vás o pár euro drahšie ale výsledok bude neporovnateľne lepší, ako by ste sa do toho púšťali sami. Do komentára nám napíšte, či ste už v minulosti podobný problém riešili a ako to dopadlo. Budeme radi za každý váš postreh 🙂 .

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.