Vo chvíli, keď Apple predstavilo systém MagSafe, v redakcii sme neskrývali nadšenie. Aj keď sa naň tešíme v súvislosti s novým iPhonom 12, mal by fungovať aj pri použití s predošlými generáciami. Ako však preukázali posledné testy, nie je to celkom pravda. Nabíjačka je pomalá „ako slimák“.

Pri iPhone 11 len 0,96W

Nie nerobíme si srandu. Tento údaj bol skutočne nameraný. Kým iPhone 12 ponúka so systémom MagSafe 15W (pri použití 20W adaptéra), iPhone 11 by mal zvládnuť 7,5W, čo je jeho maximálny podporovaný výkon v rámci štandardu Qi.

YouTube kanál Max Tech to preveril na vlastnej koži a výsledky boli doslova šokujúce. Štandardný iPhone 11 sa pri novom magnetickom systéme nabíjal výkonom len 0,96W.

Hoci spoločnosť Apple odporúča použitie s iPhonom 12, nevylučuje, že MagSafe bude fungovať aj so staršími generáciami. V tomto prípade si ale dovolíme oponovať a tvrdiť, že nefunguje takmer vôbec a v praxi je nepoužiteľný. Nabíjanie prostredníctvom klasického 5W (pomalého) adaptéra je viac ako 5x rýchlejšie!

Aby bol test naozaj objektívny, Max otestoval aj iný model. Predsa len jeho iPhone 11 mohol mať náhodný problém. Ako sa však ukázalo, v zariadení chyba nebola. Na druhý pokus bol preverený iPhone SE, ktorý čerpal iba 1,83W. Áno, je to síce 2x toľko (čo pri iPhone 11), no stále sa jedná o totálne nepoužiteľný údaj.

Pre porovnanie bola do testu zakomponovaná aj lacná bezdrôtová nabíjačka, ktorá poskytla výkon až 8,4W (o 0,9W viac ako by mal iPhone SE podporovať). Značkový výrobok od Mophie nabíjal výkonom 5,55W (teda porovnateľne ako 5W adaptér).

Záver tohto článku bude taký, že pokiaľ ste sa tešili na nabíjanie staršieho iPhonu prostredníctvom MagSafe, nechajte si zájsť chuť. Jedná sa o nepoužiteľné sklamanie. Pokiaľ ale plánujete nákup iPhonu 12, môže ísť o zaujímavú alternatívu. Bezdrôtovú nabíjačku zakúpite za sumu 45€. 20W adaptér (ktorý nie je súčasťou balenia) klesol z 35€ na 25€. Čo na to hovoríte?

zdroj

Prečítajte si tiež  Apple Watch Series 7 prídu s celkom novým dizajnom
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.