Spoločnosť Apple je preslávená svojimi príliš vysokými cenami, ktoré si pýta aj za relatívne zastaralé produkty. Veď pozrime sa na taký iPhone SE 3. generácie s procesorom A15 Bionic, podporou 5G siete a dizajnom, ktorého základy nastolil ešte iPhone 6 v roku 2014. iPhone SE 3 sa dnes predáva od 549 € s tým, že po zľave ho môžete získať po kliknutí na tento odkaz od 449 €. Samsung má samozrejme pre tento model priameho konkurenta, ktorý vám dá na papieri viac a kúpite ho výrazne lacnejšie. Musíte sa ale zmieriť s operačným systémom Android.

Tým konkurentom je konkrétne smartfón Samsung Galaxy A53 5G, ktorý je na slovenskom trhu extrémne populárny. A niet sa čomu čudovať. Zatiaľ čo iPhone SE 3. generácie sa spolieha na 60 Hz 4,7″ LCD displej s rozlíšením 1334 × 750 px, Galaxy A53 má k dispozícii 6,5″ AMOLED displej s rozlíšením 2400 x 1080 px a 120 Hz obnovovacou frekvenciou! A to je obrovský rozdiel, ktorý môžete mať dokonca lacnejšie. Samsung Galaxy A53 5G sa totiž bežne predáva za 449 € no po kliknutí na tento odkaz zobrazíte ponuky, kde začína na 308 €. To je o skoro tretinu menej, než zaplatíte za iPhone SE 3.

Samsung Galaxy A53 má slabší procesor 

iPhone SE 3 vs Samsung Galaxy A53
Zdroj: PhoneArena.com

To v čom však Samsung nebude excelovať je výkon procesora. Apple vložilo do svojho dostupného smartfónu špičkový čip A15 Bionic so 4 GB RAM, ktorý sa okrem iného nachádza aj v iPhone 13 či iPhone 14.

Ide o jeden z najvýkonnejších mobilných procesorov súčasnosti, vďaka čomu bude mať zariadenie niekoľkoročnú softvérovú podporu. Teoreticky by naň mali prichádzať veľké aktualizácie až do roku 2026 či 2027 a toho sa Galaxy A53 5G s procesorom Exynos 1280 a 6 GB RAM určite nedočká.

Ak sa pozrieme na porovnanie výkonu v aplikácii Geekbench 5, rýchlo zistíme, že v jedno-jadrovom teste má čip A15 Bionic 1 749 bodov a Exynos 1280 len 747 bodov. Ide teda o obrovský, až 134 percentný rozdiel. Ešte výraznejšie je to ale pri Multi-Core teste, v ktorom dosahuje iPhone SE 3 4 840 bodov a Samsung Galaxy A53 iba 1 885 bodov. Tu predstavuje rozdiel až 157 percent!

3DMark test iPhone SE 3 vs Samsung Galaxy A53 5G
Zdroj: Nanoreview

Pokiaľ by ste si chceli zahrať hry, 6,5″ AMOLED displej so 120 Hz frekvenciou sa na to zdá priam ideálny. Problémom je ale nedostatočné GPU, ktoré dosiahlo v teste 3DMark len 2 287 bodov. iPhone SE 3. generácie má naopak príliš malý (4,7″) LCD displej s obnovovacou frekvenciou len 60 Hz. V hernom výkone však exceluje, nakoľko dosahuje až 9 471 bodov. To je neuveriteľný, až 314 percentný rozdiel v prospech zariadenia od spoločnosti Apple.

Prečítajte si tiež  Samsung pomôže Apple vyrobiť prvý skladací iPhone: Kedy sa ho dočkáme?
3DMark test iPhone SE 3 vs Samsung Galaxy A53 5G
Zdroj: Nanoreview

Z vyššie uvedeného môžeme usúdiť, že iPhone SE 3. generácie bude mať vďaka extrémne výkonnému čipu oveľa dlhšiu životnosť. Na druhej strane ale zostáva otázkou, či niekto bude chcieť v roku 2025 – 2027 používať telefón, ktorý nemá ani edge-to-edge displej.

Jednoduché porovnanie toho, aký je skutočný rozdiel vo výkone oboch smartfónov môžete vidieť aj na videu nižšie.

Hoci Samsung Galaxy A53 vyzerá objektívne o niečo lepšie, po stránke dynamiky sa na iPhone SE 3 zďaleka nechytá. A je úplne jedno, či hovoríme o načítaní operačného systému, jednoduchej aplikácie alebo hry. Prakticky vždy skončí na druhom mieste a všetko mu dosť dlho trvá.

iPhone SE 3. generácie má len jeden fotoaparát. Samsung Galaxy A53 ich má až tri!

iPhone SE 3 vs Samsung Galaxy A53
Zdroj: PhoneArena.com

Pokiaľ to teraz trochu otočíme, iPhone SE 3. generácie jasne stráca v oblasti mobilnej fotografie. Apple ho vybavilo iba jednou zadnou šošovkou s rozlíšením 12 Mpx, ktorá je síce kvalitná no na dnešné štandardy a potreby väčšiny používateľov nedostatočná. Nie je tu totiž možné využívať ultraširokouhlý alebo makro režim, s ktorým Samsung Galaxy A53 prichádza už v štandarde.

Juhokórejský smartfón má k dispozícii hlavný snímač s rozlíšením až 64 Mpx a clonou f/1.8 a taktiež druhý ultraširokouhlý snímač s rozlíšením 12 Mpx a clonou f/2.2. Aby toho nebolo málo, na toto zariadenie môžete zaznamenávať aj detailné makro zábery v rozlíšení 5 Mpx.

Toto isté zvláda pre porovnanie iba vlajkový iPhone 13 Pro / 13 Pro Max alebo iPhone 14 Pro / 14 Pro Max. V oboch prípadoch ide o telefóny, ktoré stáli v čase uvedenia na trh ďaleko nad tisíc eur.

Čo sa týka prednej kamery, aj tu ponúka Apple 12 Mpx so solídnou kvalitou obrazu a fotiek. Samsung Galaxy A53 sa potom spolieha na podstatne vyššie, až 32 Mpx rozlíšenie. Dôležité je však zdôrazniť, že počet megapixelov nie je priamo úmerný kvalite fotografií. Na Samsungu ale oceňujeme možnosti, ktoré Apple do svojho entry-level zariadenia akosi zabudlo pridať…

Samsung Galaxy A53 5G môže byť zaujímavá voľba pre stredne náročného spotrebiteľa. Nečakajte však zázraky 

Za zmienku tiež stojí, že lacný Samsung Galaxy A53 ponúka aj také samozrejmosti, ako sú NFC, GPS, USB-C, čítačku odtlačkov prstov v displeji či vodeodlnosť na úrovni IP67.

Rovnako ho môžete nabíjať rýchlosťou až 25 W a jeho akumulátor dosahuje kapacitu 5 000 mAh, čo je dvaapolkrát viac v porovnaní s iPhonom SE 3 (2 018 mAh).

Prečítajte si tiež  Toto je najpravdepodobnejší scenár ako to bude s iPhonom SE 3. generácie

Napriek tomu nemusí byť finálna voľba zariadenia až taká jednoduchá, ako si možno myslíte. Ako ste sami videli pri porovnaní procesorov, Samsung pôsobí až neskutočne archaicky. Naopak, ak sa pozrieme na dizajn oboch zariadení, tento dojem môžeme mať z iPhonu SE.

Loopi banner reklama
REKLAMA

Galaxy A53 je samozrejme podstatne lepšie vybavený smartfón no netreba zabúdať, že sa v ňom nachádza operačný systém Android 12 a s tým môžu mať dlhoroční Apple používateľa, ktorí sú navyknutí na jednoduchý a spoľahlivý iOS problémy. Zároveň je tiež otázne, ako bude A53-ka fungovať z dlhodobého hľadiska. Pri iPhone SE 3. generácie máte istotu, že vás ešte niekoľko rokov nesklame.

Rozhodnutie, ktorý smartfón je pre vás ten lepší musí urobiť samozrejme každý sám. Ak však chcete kúpiť Samsung Galaxy S53 5G, najlacnejšie ponuka na jeho nákup nájdete po kliknutí na tento odkaz. Dajte nám vedieť do komentára, ktoré zariadenie by bolo napokon vašou voľbou.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -