Pokiaľ si dnes chcete kúpiť jeden z najlepších smartfónov na svete, na výber máte buď Samsung Galaxy S23 Ultra, alebo iPhone 14 Pro Max od Apple. Obe zariadenia sa predávajú za podobnú cenu a na oboch majú výrobcovia obrovskú maržu. Koľko to však je? Na túto otázku nám odpovedali odborníci z Computerpoint.

Začnime tým drahším z dvojice. iPhone 14 Pro Max od spoločnosti Apple sa v čase uvedenia na trh predával ako základný 128 GB model za 1 449 €, pričom dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite od 1 120 €. A aj keď je cena po zľavách o stovky eur nižšia, Apple na svojom vlajkovom smartfóne stále rozprávkovo zarába.

Jeho výrobná cena je totiž podľa analýzy len o 3,7 % vyššia, než za koľko sa vyrábal predošlý iPhone 13 Pro Max. Technologický gigant z Cupertina platí za každý jeden kúsok čínskym továrňaam približne 464 $ (komponenty + kompletizácia), čo je v prepočte cca 425 €.

výroba iPhone 13 Pro Max vs iPhone 14 Pro Max
Zdroj: ComputerPoint

Samsung Galaxy S23 Ultra je na výrobu drahší

Ak ste si mysleli, že Samsung, ktorý má výrobu mnohých komponentov vo vlastnej réžii bude mať na telefónoch ešte väčšiu maržu, ako Apple, tak ste boli na omyle. V prvom rade si treba uvedomiť, že Samsung Galaxy S23 Ultra sa predáva celkovo lacnejšie, než iPhone 14 Pro Max.

Vlajkovú loď s operačným systémom Android kúpite oficiálne od 1 399 €, pričom získate hneď väčšiu, až 256 GB základnú verziu pamäte. Po kliknutí na tento odkaz sa však Samsung Galaxy S23 Ultra predáva od 980 €, vďaka čomu aj na tomto zariadení viac ako slušne ušetríte. Za koľko sa ale vyrába?

Analýza ukazuje, že tento smartfón je prekvapivo ešte drahší, ako iPhone 14 Pro Max v rámci produkcie. Samsung za každý jeden kúsok platí až 469 $, čo je o tesných 5 $ viac. V Eurách potom stojí vyrobenie jedného Galaxy S23 Ultra cca 430 €. Medzi najdrahšie komponenty patrí procesor, displej a zadná kamera s rozlíšením 200 Mpx.

výroba Samsung Galaxy S23 Ultra
Zdroj: ComputerPoint

Nie je výrobná cena, ako výrobná cena 

Je nutné zdôrazniť, že aj keď sa vám výrobná a montážna cena môže zdať vo finále relatívne nízka a marža pre technologické spoločnosti obrovská, treba si uvedomiť, že v nej nie sú zahrnuté rôzne poplatky, dane a ďalšie náklady.

Spomeňme len dovozné clá, DPH, dopravu, milióny eur investovaných do vývoja produktov, či marketingu a prezentácia v obchodoch. Toto všetko niečo stojí a vo finále sa to veľmi negatívne premietne do ceny samotných smartfónov.

Prečítajte si tiež  Už žiadne úniky, Apple povedalo STOP!
Reklama
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -