Samsung je jedna z najväčších technologických spoločností na svete, ktorá ponúka produkty a služby v mnohých odvetviach. Napriek tomu to ale vyzerá tak, že sa jej v poslednom období veľmi nedarí. Zverejnenie finančných výsledkov na oficiálnom webe určite nepotešilo ani investorov.

Ako upozorňuje portál Gsmarena, počas prvého štvrťroku 2023 sa tomuto technologickému gigantovi podarilo dostať takmer do červených čísel.

Finančné výsledky Samsungu sú s tržbami na úrovni 44 miliárd eur najhoršie za posledných viac ako desať rokov. Medzikvartálny pokles sa pohybuje na úrovni desať percent a medziročný pokles predstavuje takmer dvadsať percent.

Prevádzkový zisk má byť vo finále asi len 417 miliónov eur a teda cca šesťnásobne menej, než v predošlom štvrťroku a o neuveriteľných 95 % menej než v rovnakom období v roku 2022.

Dôvodom straty sú čipy, ktoré nikto nechce

Spoločnosť Samsung sa už ku celej veci vyjadrila, pričom investorom prisľúbila, že výrazne obmedzí výrobu pamäťových čipov. Dopyt po nich postupne klesá a dnes by sme mohli povedať, že ich od tejto firmy skoro nikto nechce.

Samsung tvrdí, že práve táto divízia je jedným z hlavných dôvodov, prečo dosiahol najhoršie ekonomické výsledky z pohľadu zisku od roku 2009. V blízkej budúcnosti sa bude musieť viac zamerať na iné odvetvia.

Aby sme to upresnili, Samsung nie je iba výrobcom vlastných elektronických zariadení, medzi ktoré patria smartfóny, tablety, práčky či televízory. Táto firma produkuje aj komponenty, ktoré následne používajú iné veľké technologické spoločnosti. Patrí medzi ne aj Apple, ktoré od divízie Samsung Display odoberá displeje pre svoj iPhone.

Samsung má v Južnej Kórei pod palcom až 20 % domáceho HDP

Je dôležité zdôrazniť, že Samsung Group je najväčším rodinným konglomerátom v celej Južnej Kórei.

Táto technologická spoločnosť sa dnes dokáže postarať o viac ako 20 % domáceho HDP. Pokiaľ sa teda dostane do problémov, môže to mať dopad aj na hospodársku situáciu v krajine.

V súčasnosti ide už o druhý štvrťrok s masívnym poklesom ziskov, pričom koncom roka 2022 zaznamenal Samsung zhoršenie situácie až o 70 %.

Za hlavný dôvod v tom čase firma označovala rastúcu infláciu či vojnu na Ukrajine. Dnes už ale vieme, že za to mohli skôr problémy pri výrobe, ktoré sa medzičasom prehĺbili.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -