V roku 2011, kedy nás navždy opustil Steve Jobs, bol predstavený legendárny iPhone 4S, ktorý po prvý krát vôbec ponúkol aj hlasovú asistentku Siri. Tá si za tie roky prešla dlhým vývojom a dnes je na celkom inej úrovni ako v danej dobe. Napríklad dokáže posielať peniaze cez PayPal, vyhľadať ti čo aktuálne hrajú v kine či si len zavtipkovať. Siri je omnoho inteligentnejšia a učí sa aj nové veci, nové jazyky. Kedy sa však naučí po Slovenky?

Siri v Slovenčine? Kedy konečne?

Na to, kedy bude vedieť Siri po Slovensky čakáme už 5. rok a stále nič. Dopredu však musíme vyložiť karty na stôl a povedať si, aká je naša krajina asi pre také Apple dôležitá. V skutočnosti len veľmi minimálne, pretože o nás v USA veľa krát ani len nevedia a ten zisk, ktorý tu Apple každý rok má, je naozaj mizivý oproti tomu, čo predáva v iných krajinách. Nechcem týmto povedať, že by sa u nás Apple produkty nepredávali ako na bežiacom páse, to vôbec nie. Skôr chceme povedať, že aj napriek slušnému množstvu ich je vzhľadom na počet obyvateľov veľmi málo.

V Číne dokáže Apple za pár hodín vypredať niekoľko miliónov iPhonov, zatiaľ čo u nás by sa tieto telefóny rátali v stovkách či tisíckach. Presne preto doteraz nemáme rozsiahlejšiu podporu či už po stránke Apple Online Store (v ČR takúto podporu majú a nájdeš ju na tejto adrese), samozrejme tu nemáme ani kamennú pobočku Apple Store, Apple Pay či Siri v slovenčine, v našom rodnom jazyku. Hlasová asistentka sa tu dá zatiaľ používať len v angličtine či iných rečiach, ktorým miestni rozumejú.

Siri - svetapple.sk

Mohli by sme teda povedať, že ak sa niekedy dostane náš rodný jazyk aj do Siri, bude to skôr zázrak a príde za veľa veľa rokov, ale možno, že to nie je úplne pravda. V prvom rade by sme si mali povedať, že Apple na slovenskej Siri predsalen pracuje, nech už to znie akokoľvek zvláštne. Určite ťa napadá aj otázka, odkiaľ takúto dosť citlivú informáciu vieme. Odpoveď je taká, že pred dvoma rokmi, ešte v časoch iOS 8 sa našli v dokumentoch operačného systému hlasové povely, ktoré boli práve v našom rodnom jazyku.

Bolo to konkrétne v januári 2015 a o tejto, vtedy fantastickej novinke, sme okamžite písali aj tento článok. Tak či onak, naše túžby sa nakoniec nenaplnili a Siri ostala pekne po starom, presne tou hlasovou asistentkou, ktorou bola aj dovtedy.

Prečítajte si tiež  Dodávatelia Apple sú voči novým modelom skeptickí. Bude iPhone 14 hit alebo prepadák?

Ak si ale vezmeme, že Apple v tomto smere pred dvoma rokmi naozaj niečo podniklo a navyše prešla tak dlhá doba, v dohľadom čase by sme sa mohli dočkať aj výsledku. Nechceme zavádzať ani nič také, len sa nás často pýtate otázky ohľadom Slovenskej Siri a my vám nevieme presne odpovedať. Ak sa objaví, tento rok to už logicky nebude. V prípade ale, že by Apple predstavilo iPhone 8 a pridalo by aj Siri, ktorá by sa naučila nové reči, určite by to bolo obrovské plus a náskok pred konkurenciou. Čo si myslíš ty?

Siri - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.