iPhone s iOS je preslávený tým, že je veľmi bezpečný. Jeho najväčšia konkurencia s Androidom má s týmto problém, nakoľko využíva služby Google, ktoré lákajú hackerov. Ako, ale informuje portál Žive, Slovák Tibor Kaputa dokázal tento nedostatok vyriešiť.

Jeho Simple Phone, ktorý vznikol v spolupráci s neziskovou organizáciou The Good Phone Foundation je založený na operačnom systéme Android, ktorý je však odbremenený od všetkých služieb spoločnosti Google. Používatelia si namiesto toho môžu sťahovať apky, ktoré vyvinul práve Tibor Kaputa.

Jednoduchý systém bez reklám a povolení 

Operačný systém SympleOS neobsahuje žiadne reklamy ani povolenia. Simple Phone je vďaka tomu extrémne bezpečný
Zdroj: Simple Phone

Nový operačný systém SimpleOS, ktorá sa nachádza v Simple Phone, obsahuje predinštalovaný balík základných aplikácií, ktoré môžu bežní používatelia potrebovať.

Používateľské rozhranie je navyše navrhnuté veľmi jednoducho, vďaka čomu ho zvládne ovládať skutočne každý.

Čo je ešte lepšie, v SimpleOS vás nebudú otravovať žiadne zbytočné reklamy či povolenia. Vašu bezpečnosť zaručí aj to, že vývojári nebudú zbierať žiadne dáta, ktoré by sa mohli dostať ku tretím stranám. Celá open-source platforma je jednoducho zameraná na čo najvyššiu bezpečnosť.

Priemerný hardvér, ktorý si môže dovoliť každý 

Dizajn Simple Phone je jednoduchý a dokonalo bude stačiť potrebám bežných zákazníkov
Zdroj: Simple Phone

Samotné zariadenie je už dokončené a kúpiť si ho budete môcť od 1. novembra 2022 za cenu 399 €. Tá je len tak mimochodom nižšia, ako si Apple pýta za svoj najlacnejší iPhone SE 2022. Ten na Slovensku kúpite za najlepšie ceny tu.

Počítať však musíte s tým, že v prípade Simple Phone je k dispozícii slabší hardvér, ktorý nemusí osloviť každého. Práve on však drží cenu zariadenia relatívne nízko. Všetko to začína starším osemjadrovým procesorom MediaTek Helio P60 (MT6771), ktorému sekunduje 4 GB operačná pamäť RAM.

Zobrazovacia jednotka má uhlopriečku 6,53″ a Full HD rozlíšenie (1080p). V prednej časti vás bude čakať kamera s rozlíšením 25 Mpx a v zadnej časti tri ďalšie kamery, s rozlíšením 48 Mpx, 8 Mpx a 5 Mpx.

Okrem toho sa zákazníci môžu tešiť aj na 128 GB interné úložisko, ktoré si, ale budú môcť rozšíriť o microSD karty. Konektivita na úrovni 4G možno niekoho sklame, no v praxi nejde o žiadnu katastrofu. Simple Phone tiež podporuje Wi-Fi, Bluetooth 4.2, GPS či Dual SIM.

Zariadenie bude možné dobíjať za pomoci USB-C konektora a maximálna kapacita batérie je stanovená na 4 500 mAh. To je len tak mimochodom viac, ako ponúka aktuálne najväčší iPhone 14 Pro Max.

Bude sa dať používať Android telefón bez Google služieb? Áno, bude

Toto je Simple Phone. Prvý a veľmi bezpečný Slovenský smartfón
Zdroj: Simple Phone

Možno, že vás napadla otázka, ako sa bude dať používať zariadenie s operačným systémom SimpleOS, ktorý je postavený na Androide 11 bez služieb Google. Odpoveď na túto otázku je jednoduchá a slovenský autor prináša riešenie.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 sa teraz extrémne oplatí. Je to mimoriadne vydarený smartfón

Aj keď Simple Phone nebude obsahovať obchod Play, využiť budete môcť obchod F-Droid, v ktorom sa nachádzajú iba open-source aplikácie. Ak to niekomu stačiť nebude, podľa Živé si bude môcť do svojho zariadenia doplniť aj ďalších klientov pre prístup do obchodu Play. Týmto spôsobom sa však pointa extrémne zabezpečeného zariadenia tak trochu stratí.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tejto slovenskej novinke myslíte vy. Kúpili by ste si Simple Phone?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -