Ako píše český portál idnes, obyvatelia krajiny, ktorí používajú operačný systém Android, sú v posledných dňoch skrz SMS a MMS informovaní o príchode novej hlasovej správy.

Súčasťou informácie je tiež na prvý pohľad nevinný link, ktorý človeka odkáže na inštaláciu nebezpečnej aplikácie. Akonáhle tak urobí, do zariadenia sa mu dostane malware zvaný ako Bezpe. Ten môže majiteľa smartfónu pripraviť o osobné údaje, dáta a dokonca aj o peniaze.

Ako uviedol prezident Asociácie prevádzkovateľov mobilných sietí (APMS) Jiří Grund: „Informácia, ktorú zákazník dostane, vyvoláva dojem, že v jeho schránke čaká hlasová správa, ktorú si musí vypočuť otvorením priloženého odkazu. Toto prepojenie potom ponúkne inštaláciu podvodnej aplikácie. Keď si ju zákazník nainštaluje, odošle z jeho telefónu veľké množstvo MMS alebo SMS správ,“. Grund tiež doplnil, že APMS zaznamenalo v posledných dňoch státisíce takýchto správ. Problém je to teda veľmi vážny a ľahko sa môže dostať na Slovensko (ak tu ešte nie je).  

Asociácia prevádzkovateľov mobilných sietí samozrejme odporúča na podobné správy nereagovať a už vôbec neklikať na odkazy, ktoré sa v nich nachádzajú. Pokiaľ vám príde SMS alebo MMS od neznámeho zdroja a zdá sa vám čo i len trochu podozrivá, to najlepšie, čo môžete urobiť, je ju rovno vymazať. 

Takisto by ste nemali inštalovať do svojich mobilných zariadení žiadne iné aplikácie ako tie, ktoré sú dostupné výhradne v internetovom obchode Google Play alebo App Store (pokiaľ by šlo o Apple). To vám dáva aspoň ako takú záruku, že sú preverené samotnými spoločnosťami Google a Apple.

Do boja sa zapojili aj operátori 

APMS tiež spomína, že do boja voči škodlivým správam sa snažia zapojiť aj operátori, ktorí ich dokážu čiastočne blokovať. V tomto prípade je však problém v tom, že nebezpečné SMS a MMS správy odosielajú priamo napadnuté telefóny.

Telekomunikačné spoločnosti nemôžu do tohto druhu komunikácie nijako zasahovať. Aj preto sa Flubotovi tak dobre darí v akejkoľvek Európskej krajine. 

Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

Ako dopĺňa idnes, textové správy sa začali šíriť od 9. mája a väčšina moderných Androidov ich často označuje za spam. Nedôveru by v používateľoch malo vyvolať už len to, že samotný text je prinajmenšom podozrivý. Píše sa v ňom „Prichozi hla sova zprava :“ a nasleduje nebezpečný odkaz.

O deň neskôr potom zvyknú prichádzať ďalšie správy, ktorých znenie je nasledovné: „Mate nov o u hl aso vou zpravu u z“ a „Ma te 1 no vo u hlas ovou zpravu“. A aj keď sa bavíme o Českej republike, nie je vylúčené, že podobný vírus sa už šíri aj na Slovensku. 

Hrozí niečo podobné aj na iPhone? 

Zdroj: PhoneArena

Hoci sa to Európska únia snaží zmeniť, operačný systém iOS je ešte stále uzavretý a aplikáciu si doň bežný človek ináč ako cez App Store v podstate nenainštaluje (ak nerátame možnosti skrz Jailbreak a podobne). V tomto smere je teda platforma oveľa bezpečnejšia ako Android a majitelia iPhonov sa nemusia obávať, že by ich „napadol“ Flubot.

Na strane druhej ale zdôrazňujeme, že hoci sú produkty od Apple veľmi bezpečné, ani tu sa výrobca nedokáže vyhnúť zásadným bezpečnostným chybám, ktoré pre ľudí predstavujú nebezpečenstvo.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Cez niektoré sú majitelia iPhonov ohrozovaní vírusmi a cez iné zase pishingovými útokmi. Nech už teda vlastníte iOS alebo Android, vždy si 2x rozmyslite, na čo presne klikáte. Môže to mať fatálne následky.

Presne tu sa zároveň ukazuje, aké zásadné bezpečnostné riziko môže priniesť možnosť inštalácie apiek do iPhonu aj skrz iné internetové obchody, ako je App Store. Politici považujú stanovisko spoločnosti Apple o ochrane spotrebiteľov za „výhovorku“. Uzavretá platforma však má svoje výhody.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -