Celý príbeh začal v milánskom metre, kde si Nina myslela, že má svoj iPhone 16 Pro bezpečne zavesený na krku. V skutočnosti si ho však niekto šikovne „vyklopil“ z puzdra a zmizol bez povšimnutia. Keď si to majiteľka všimla, vrátila sa so sestrou na stanicu, kde nastupovali v domnienke, že jej telefón len niekam vypadol. Až aktualizujúca sa poloha (ktorú si Nina zdieľala so sestrou) na inom mieste odhalila pravdu – iPhone bol ukradnutý.
Nina so sestrou sa okamžite vydali na policajnú stanicu, kde im odporučili priblížiť sa k polohe zariadenia a zavolať tiesňovú linku 112, kde im pomôžu. Poloha sa však aktualizovala len každých 10 – 15 minút a iPhone sa pohyboval v tom istom smere ako metro. Keď sa na chvíľu zastavil, pokúsili sa opäť o pomoc u polície.
Tá však reagovala, že ak je lokalizácia čo i len 2 minúty stará, tak nezmôžu nič a navyše v metre hľadať nebudú, nakoľko to nie je možné medzi toľkými ľuďmi.
Sestry pátranie vzdali, zavolali do banky a operátorovi, no polohu stále sledovali
Napokon aj zo strachu, že by sa mohli stretnúť s agresívnym zlodejom, ktorý by mal pri sebe napríklad nôž pokus o nájdenie zariadenia vzdali. Nina následne využila iPhone svojej sestry, cez ktorý ho označila ako stratený, vymazala si platobné karty, kontaktovala banky aj telekomunikačného operátora.
Išlo o správny postup, vďaka ktorému zamezdila riziku zneužitia osobných / platobných údajov. Zariadenie však na polohe stále sledovala a všimla si, že sa ocitlo v bytovej štvrti na okraji Milána.
Na danej adrese zariadenie ostalo až do večera, nakoľko sa poloha nemenila. V tom čase ho zrejme zlodej skúsil vymazať, alebo sa vybil, nakoľko sa z ničoho nič poloha prestala ukazovať. Po cca 48 hodinách poloha ukázala, že ukradnutý iPhone 16 Pro sa nachádza v Barcelone.
Ako nám však Nina neskôr uviedla, o tri dni neskôr bola poloha opäť na okraji Milána, akoby iPhone v Barcelone nikdy nebol…
Príbeh neskončil ukradným telefónom. Objavil sa nebezpečný pishingový útok
Nečakané prekvapenie však prišlo až o pár dní neskôr. Majiteľke telefónu začali chodiť zvláštne správy – najprv prišla SMS a email, že zariadenie sa našlo v Barcelone.
Keď to ignorovala, objavila sa ďalšia správa – tentokrát adresovaná jej manželovi. Prišla mu SMS z portugalského čísla, že sa telefón našiel a môže si zobraziť lokalizáciu na priloženom odkaze.
Našťastie neklikli. Podľa všetkého šlo o phishingový podvod, ktorý má za cieľ získať prihlasovacie údaje k Apple ID. Podvodníci pravdepodobne získali číslo z kontaktov ako SOS kontakt a následne naň zaslali falošný link s falošnou stránkou (ktorá vyzerá ako originál od Apple).
Týmto spôsobom sa chceli pokúsiť dostať do zariadenia skrz spomínané prihlasovacie údaje, čím by nezískali len prístup k dátam či fotkám, ale hlavne by mali možnosť iPhone 16 Pro z Apple ID odstrániť a tým spôsobom ho bez problémov predať ako nekradnutý.
Tento príbeh je varovaním pre všetkých, ktorí si myslia, že krádež iPhonu je koniec príbehu. V skutočnosti môže byť len začiatkom sofistikovaného útoku, ktorý cieli na vaše osobné údaje, bankové informácie či cloudové dáta. Nenechajte sa nachytať a dávajte si pozor. Nikdy neviete, kto na vaše zariadenie striehne, najmä v zahraničí.
Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.