Pred niekoľkými dňami bola zverejnená informácia, že spoločnosť Apple hľadá nových pracovníkov pre vývoj slovenskej Siri. Po 9 rokoch som konečne nadobudol pocit, že sa v tejto veci „pohli ľady“. Prítomnosť nového jazyka zmení spôsob, akým väčšina z nás používa svoje „jablkové“ zariadenia.

Siri v angličtine

Hlasovú asistentku si môžete prepnúť do viacerých jazykov. Drvivá väčšina používateľov (vrátane mňa) ju má nastavenú v angličtine. Je to úplne logické a pochopiteľné.

So Siri komunikujem v podstate už od roku 2011, kedy sa predviedla v iPhone 4S. Za ten čas sa až neuveriteľným spôsobom zmenila a vyvinula. Je oveľa inteligentnejšia a schopnejšia.

Na rovinu môžem napísať, že som si ju celkom obľúbil. V posledných rokoch už nemám pocit, že sa rozprávam „s robotom“. Príde mi skôr ako dobrý anglický kamarát (je to divné ale naozaj to tak funguje).

No a hoci ovládam cudzí jazyk na solídnej úrovni, stále sa zmôžem len na jednoduchšie povely (Call [meno], Search Wikipedia for [téma], What time is it?). Samozrejme, že by som ju mohol využívať oveľa efektívnejšie. V angličtine mi to ale nepríde také atraktívne.

Nové možnosti

Pokiaľ Apple pracuje na implementácii slovenského (alebo aj českého) jazyka do Siri, tak predpokladám, že po jeho vydaní sa zmení celý spôsob, akým využívam svoje zariadenia.

Hlasovú asistentku som azda nikdy nepožiadal o pomoc pri práci na MacBooku. To isté platí aj o slúchadlách AirPods Pro. Dnes si ani neuvedomujem, že je v týchto produktoch vôbec prítomná. Jednoducho ju ignorujem.

Ak by ale hovorila mojim materinským jazykom, možno by ma niektoré povely napadli automaticky. Určité veci si komplikovane preklikávam (skladby) alebo vyhľadávam (informácie na internete). Stačila by pri tom jednoduchá otázka nasmerovaná do mikrofónu.

Zabúdať by som nemal ani na domáci reproduktor HomePod. Áno, kúpite ho aj na Slovensku, no v princípe nepochádza z oficiálnej distribúcie. Apple ho sem nedodáva. Dôvodom je absencia jazyka, pre ktorú by ho veľa ľudí nedokázalo oceniť (a zrejme by ho ani nenakupovali).

Aby som to teda zhrnul do stručného záveru, dnes majú naše iPhony, iPady, Apple Watch, MacBooky a všetky ostatné produkty šikovného hlasového asistenta, ktorého však nie sme schopní využívať „správne“. Sám si myslím, že s ním pracujem maximálne na 20% reálneho potenciálu, čo je obrovská škoda.

Ak sa však stane v blízkej budúcnosti prístupnejší, jeho popularita extrémne porastie. Ľudia na Slovensku začnú používať Siri úplne podvedome a nespomenú si na ňu iba v situáciách, kedy nemajú na výber (napríklad pri šoférovaní alebo s plnými rukami pred telefonátom).

Prečítajte si tiež  Takto prekladá Siri v iOS 11

Do komentára mi nezabudnite napísať, ako sa na celú túto vec pozeráte vy. Upozorňujem tu na fakt, že článok bol písaný z môjho subjektívneho pohľadu. Predpokladám, že každý môže vnímať takúto rozsiahlu tému trochu ináč. Budem rád za každý váš názor a poznatok.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.