Technologický gigant z Cupertina učinil minulý rok krok, ktorý bol síce veľmi kontroverzný, no ľudia si pomerne rýchlo zvykli. Z balení svojich smartfónov úplne odstránil nabíjací adaptér a taktiež slúchadlá. Ako sa však ukázalo, nie všetky krajiny tento nápad prijali.

Jedným z najväčších odporcov absencie príslušenstva v papierovej krabici je aj Brazília, kde spoločnosť Procon-SP, ktorá ma za úlohu dozerať na vzťahy medzi predajcom a spotrebiteľom neustále tlačí na Apple, aby pridal nabíjačky naspäť do balení.

Dôvod je ten, že ak si človek kúpi nový iPhone a náhodou je to jeho prvý model, k položke si musí prirátať aj cca 25 $ za 20W nabíjací adaptér.

Technologický gigant tak v podstate núti ľudí, aby míňali viac a to všetko preto, lebo k zariadeniu nedodáva štandardné príslušenstvo tak ako ostatní výrobcovia (samozrejme aj tu už existujú výnimky). A aj keď s tým nemusíte súhlasiť, faktom je, že po odstránení nabíjačky z krabice sa cena zariadení neznížila ale zostala na rovnakej úrovni ako predtým.

Dlhodobý boj za nabíjačky

Procon-SP ešte minulý rok vyžadoval od Apple vysvetlenie, ktoré sa mu síce dostalo, no nepovažovalo ho za objektívne a prínosné. Technologickej spoločnosti sa dokonca začiatkom roka snažilo udeliť pokutu presahujúcu čiastku 2 milióny dolárov a teraz sa ochranári spotrebiteľov ozývajú znovu.

Generálny riaditeľ Procon-SP Fernando Capez uviedol, že Apple porušuje zákony a pravidlá a Brazília to nemieni tolerovať. Aj preto zvažuje hromadnú žalobu za absenciu nabíjačky v balení.

Prečítajte si tiež  Apple sa Lightningu tak skoro nevzdá. Oproti USB-C má vraj niekoľko výhod

No a ak sa teraz pýtate, čo taký Samsung alebo Huawei (ktorí taktiež prestali v niektorých prípadoch dodávať nabíjačky ku svojim zariadeniam), odpoveď je jednoduchá. Aj tieto firmy sa majú pripraviť na určité nepríjemnosti, ktoré môžu mať súdnu dohru.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte o tejto „kauze“ vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -