Spoločnosť Apple učinila minulý rok veľmi kontroverzný krok, kedy odstránila nabíjačku z balenia každého iPhonu. Dôvodom bola podľa jej vlastných slov ekológia a šetrenie životného prostredia. Zaujímavé však je, že firma svoje zariadenia nezlacnela a aj bez nabíjačky sa predávajú ako na bežiacom páse. Ten kto chce skrátka 20 W nabíjačku musí zaplatiť ďalších 25 €.

Pokiaľ zháňate darček na poslednú chvíľu, vyskúšajte Innocent Store. So zľavovým kódom SVETAPPLE10 získate 10 % zľavu na celý nákup. 

No a hoci sa prevažne konkurenčné spoločnosti z tejto zmeny smiali (konkrétne najviac Samsung), v priebehu mesiacov nabehli na úplne rovnakú vlnu a taktiež z balení svojich mobilných zariadení odstránili nabíjačky.

Ako sa však ukazuje, mnohým používateľom sa táto zmena nepáči a je to pochopiteľné. Výnimkou nie je ani 5 čínskych študentov, ktorí sa rozhodli zažalovať Apple. Výška finančnej kompenzácie je však nezvyčajne nízka.

Žaloba sa týka iPhonu 12 Pro Max 

Na svete sa objavilo prvé unboxing video iPhonu 11 Pro Max! - svetapple.sk
Na svete sa objavilo prvé unboxing video iPhonu 11 Pro Max! – svetapple.sk

Aby sme to všetko objasnili, študenti vo svojej žalobe uvádzajú, že v čase, keď bol predstavený iPhone 12 Pro Max (ktorý si jeden z nich zaobstaral) nebol jeho kábel (Lightning/USB-C) kompatibilný s inými adaptérmi na trhu.

Ako iste viete, Apple do tej doby dodávalo väčšinu svojich zariadení s Lightning/USB-A káblom, ktorý bol kompatibilný s pomalším 5 W adaptérom.

Prečítajte si tiež  Apple je kráľom smartfónov. Pripisuje si až 75 % všetkých ziskov!

Prvým a jediným zariadením od Apple, ktorý využíval vyššie uvedený (Lightning/USB-C) kábel ešte pred iPhonom 12 Pro Max bol iPhone 11 Pro/11 Pro Max, ktorý však v krabici skrýval aj 18 W adaptér. Študenti tak vidia v odstránení nabíjačky zo zariadenia hlavne snahu o dosiahnutie zisku a taktiež zvýšenia predaja MagSafe príslušenstva. Ekológia je vraj iba „chutnou“ zásterkou.

No a ak si myslíte, že ide o klasický pokus o zbohatnutie, nie je to celkom pravda. Študenti totiž od spoločnosti Apple požadujú finančnú kompenzáciu len vo výške 16 $, čo je v prepočte o niečo viac než 14 €. Toľko totiž stál jedného z nich nákup nabíjacieho adaptéru, aby svoj iPhone mohol používať.

Mohli by sme teda napísať, že v tomto prípade ide skôr o symbolický čin, ktorým chcú mladí ľudia upozorniť na pochybné praktiky spoločnosti Apple. Za skupinu piatich čínskych študentov sa mimochodom postavila aj pomerne veľká skupina fanúšikov a podporovateľov, ktorí sú presvedčení o tom, že so svojou žalobou konajú správne.

Momentálne však nikto nevie, ako zareaguje spoločnosť Apple. Vyplatenie 16 $ pre piatich študentov by síce nebol problém, no určite by to spustilo obrovskú vlnu podobných žalôb a to by mohlo mať miliónové následky. Nechajme sa teda prekvapiť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -