O koronavíruse informujeme v podstate denne. Situácia úzko súvisí so spoločnosťou Apple, ktorá má aktuálne vážne problémy predovšetkým v Číne. Továrne nepracujú naplno, no a ako sa ukazuje, predaje tiež nie sú nič moc. iPhone zaznamenal obrovský pokles. Nie je to však úplná katastrofa.
COVID-19 silno poznačil Čínsky trh s predajmi
Február nie je obdobím, kedy by firma excelovala v počte predaných zariadení. Predsa len je začiatok roka a ľudia si už novinky kúpili predovšetkým pod stromček (alebo potom dodatočne, začiatkom roka).
Január ešte býva ako tak silný, ale február a marec ani omylom. Tento rok to celé navyše dosť negatívne poznačil koronavírus. Čína je pre jablkovú spoločnosť strategickým trhom, na ktorom začala intenzívne pracovať zhruba pred 6-7 rokmi. Dnes predstavuje výrazné percento zo všetkých predajov.
Ako sa ale ukazuje, situácia okolo ochorenia koronavírusu, známeho aj pod označením COVID-19 všetko komplikuje. Apple dokázalo v celej Číne, počas 29 februárových dní predať „iba“ 494 000 iPhonov. Oproti roku 2019 (kedy predaje neboli samé o sebe nič moc), je to výrazný pokles.
Vtedy sa za 28 dní podarilo predať až 1,27 milióna jednotiek. V percentách sa teda „straty“ počítajú na úrovni 60%. To je horšie, ako pôvodné očakávania. Na druhú stranu, netýka sa to len Cupertínskeho giganta. Podobné problémy na čínskom trhu zaznamenali v podstate všetci veľkí hráči, vrátane domácich.
Celkovo sa počas 29 februárových dní predalo zhruba 6,34 milióna zariadení. Informuje o tom Čínska akadémia informačných a komunikačných technológii. V rovnakom období minulého roka to bolo približne 14 miliónov zariadení. Celkový pokles je teda na úrovni 55%. Najviac v tomto prípade trpeli domáci výrobcovia ako Huawei a Xiaomi.
Samotnej situácii určite nepomohlo ani to, že Apple tu preventívne uzatvoril 42 pobočiek Apple Store, ktoré však postupne začal otvárať (v obmedzených prevádzkových hodinách). Firma investorom oznámila, že nenaplní svoje pôvodné plány, nakoľko nerátala s pandémiou koronavírusu, ktorá vo veľkom vypukla ešte v januári.
Dúfajme, že si Apple s ekonomickými problémami poradí a všetko sa postupne začne vracať do normálnu. V Číne sa už samotná situácia začína pomaly ukľudňovať. Počet nakazených ľudí klesá. V Európe ale sledujeme presne opačný efekt. Treba si teda dávať pozor. Viac na tejto interaktívnej mape.