Aplikácia TikTok sa dočkala ďalšej nápomocnej vychytávky vďaka spoločnosti Apple. Gigant v oblasti sociálnych sietí oznámil, že zavádza podporu digitálnych kľúčov PassKeys, ktoré umožnia jednoduchšie a bezpečnejšie prihlasovanie.

Apple zaviedol Passkeys do svojich zariadení s vydaním iOS 16. Kľúče sú dostupné aj v iPadOS 16.1 a novších verziách + macOS Ventura. Aplikácie, ktoré používajú Passkeys vrátane TikToku, nemajú prístup ku žiadnym biometrickým údajom, ktoré sa používajú pri overovaní v zariadeniach s iOS.

Táto forma prihlasovania je považovaná za jednu z najbezpečnejších na trhu. Dáta nie sú spracované samotnými apkami a všetky biometrické overovacie údaje zostávajú v zariadeniach používateľov. Passkeys sú tiež odolné voči online útokom, ako napríklad phishingu, čo ich robí bezpečnejšími, ako jednorazové SMS kódy.

Ako fungujú Passkeys? 

V praxi funguje táto funkcia na báze dvoch od seba odlúčených overovacích faktorov. Jeden kľúč je verejný a uložený na serveri webovej stránky, zatiaľ čo druhý kľúč je súkromný a uchováva sa priamo v zariadení.

Apple ID Passkeys pre TikTok
Zdroj: TikTok

V iPhone a iných zariadeniach s biometrickým overovaním sa na autorizáciu prístupového kľúča používa Face ID alebo Touch ID, ktoré overujú používateľa na webovej lokalite.

Passkeys sú kryptografické entity, ktoré nie sú viditeľné a používajú sa namiesto hesiel. Prístupový kľúč pozostáva z páru kľúčov, ktorý je oveľa bezpečnejší ako heslo. Jeden kľúč je verejný, zaregistrovaný na webe alebo v aplikácii, ktorú používate. Druhý kľúč je súkromný a majú ho len vaše zariadenia.

Google Chrome Passkeys
Zdroj: MacRumors

Vďaka novým systémových aktualizáciám sa podpora tejto funkcie rozrastie. Možnosť prístupových kľúčov pre Apple ID bude k dispozícii aj pre aplikácie a weby tretích strán, ktoré podporujú funkciu “Prihlásiť sa pomocou Apple”.

Prečítajte si tiež  Google Chrome dostáva podporu pre PassKeys pre zabezpečenie hesiel

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJTikTok
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.