Určite nebudeme klamať keď napíšeme, že Tim Cook je aktuálne jedna z najsledovanejších osobností technologického priemyslu. CEO Applu má v rukách obrovskú moc a používa ju veľmi dobre, o čom svedčia výsledky. Toto je 7 faktov, ktoré ste o ňom zrejme nevedeli.

Dlhé roky pracoval pre konkurenciu

Tim Cook pracoval pre IBM

Ešte pred tým, ako sa Cook rozhodol vstúpiť do Apple, pracoval pre jeho (v minulosti) najväčšieho rivala. Bola to spoločnosť IBM, kde prežil pomerne dlhú, 12 ročnú kariéru. V Cupertine nastúpil počas roka 1998 a teda v období, kedy sa sem prinavrátil vizionár Steve Jobs. Ten ho osobne prijal.

Šéfom Apple sa stal poprvýkrát už v roku 2004

Tim Cook

Aj keď je oficiálnym generálnym riaditeľom technologického giganta až od roku 2011, v minulosti túto pozíciu zastupoval hneď dvakrát. V prvom prípade šlo o rok 2004, kedy sa vtedajší CEO Steve Jobs zotavoval z operácie rakoviny pankreasu.

Podobný príbeh sa zopakoval ešte v roku 2009, keď Jobs podstúpil transplantáciu pečene. Cook mal Apple na starosti niekoľko dlhých mesiacov a svoju úlohu zvládol absolútne bravúrne…

Má tvrdú pracovnú etiku

Tim Cook

Výkon tohto človeka je skutočne obdivuhodný. Medzi svojimi zamestnancami je známy tým, že prvé e-maily rozosiela už o 4:30 ráno. Zároveň býva jedným z posledných ľudí, ktorí opúšťajú kancelárie Apple a to počas neskorých večerných hodín.

Vášnivý športovec

Tim Cook

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple kladie silný dôraz na svoju osobnú kondíciu. Časté návštevy telocvične či náročné outdoorové aktivity sú bežnou súčasťou jeho života. Medzi obľúbené športy patrí najmä beh či cyklistika. Cudzia mu ale nie je ani pešia turistika. Rád sa zúčastňuje najrôznejších športových podujatí.

Pochádza zo skromnej rodiny

Tim Cook

Pri takýchto známych osobnostiach to býva skoro klišé. Napriek tomu je to pravda. Tim Cook sa narodil v Alabame do skromného prostredia. Jeho matka pracovala v domácnosti a otec v lodenici. Počas dospievania navštevoval vysokú školu v Robertsdale.

Titul v obore priemyselné inžinierstva získal na Auburn University, MBA potom na Duke University. Následne zažil celkom rýchly kariérny rast.

Napriek tomu, že pomerne skoro zarábal „slušné peniaze“ si ale nikdy príliš „neulietal“. Aj keď si potrpí na dobrých veciach, používa relatívne normálne auto (poväčšine od BMW) a zvykne nakupovať vo výpredajoch. Veľké množstvo zo svojich zárobkov posiela na charitu či do nadácií.

Je hrdý na svoju sexuálnu orientáciu

Tim Cook

Možno ste už o tom v minulosti počuli. Tim Cook ešte v roku 2014 relatívne otvorene hovoril o svojej sexuálnej orientácií, kde pre agentúru Bloomberg potvrdil, že je gay.

Prečítajte si tiež  Tim Cook riadi Apple iným spôsobom. Prekonal Steva Jobsa?

Napriek tomu sa však za to nehanbí a považuje to za „najväčší dar od boha“. Sám sa zvykne zúčastňovať dúhových pochodov a snaží sa v tejto otázke eliminovať diskrimináciu (či už svojimi aktivitami alebo aj pôsobením v spoločnosti Apple).

Keď prevzal Apple, hodnota spoločnosti bola „len“ cca 350 miliárd dolárov

Tim Cook

Hoci mu mnohí vyčítajú jeho „nudný a opatrný“ spôsob vedenia spoločnosti Apple, výsledky dlhodobo potvrdzujú, že na to ide dobre. Keď sa v roku 2011 naplno chopil úlohy generálneho riaditeľa (CEO), firma mala hodnotu cca 350 miliárd dolárov a nikto netušil, čo bude ďalej (po smrti Steva Jobsa).

Dnes je rok 2020 a Apple atakuje 2 bilióny dolárov, čo je neuveriteľné číslo! Cook predstavil každý iPhone od modelu 4S vyššie a okrem toho uviedol do predaja napríklad aj fenomenálne Apple Watch či služby Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade a ďalšie. Uvidíme aká bude budúcnosť. Každopádne držíme palce, aby sa šéfovi jablkovej spoločnosti darilo minimálne tak dobre ako doteraz!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -