Pred pár týždňami sme vás informovali o tom, že operačný systém iOS 17 zrejme umožní inštaláciu aplikácií prostredníctvom alternatívnych obchodov, ktoré budú môcť konkurovať App Store. V tom čase sme však ešte netušili, že už dnes vznikajú platformy, ktoré na túto zmenu čakajú. Jednou z nich je Paddle, o ktorom ako prvý informoval český portál Mobilmania. Tento alternatívny obchod chce byť úplne prvým na platforme iOS.

Reklama: Na Ecophone kúpite iPhone za fantastickú cenu s 24 mesačnou zárukou a dopravou ZADARMO. Zariadenia majú k dispozícii aj nabíjací adaptér ako bonus. 

Jeho vývojári verejne prehlasujú, že majú v pláne vytvoriť rovnocenného súpera pre App Store. Dosiahnuť to chcú najmä vďaka nižším poplatkom, ktoré budú platiť samotní vývojári. Ako iste viete, Apple si berie z každej transakcie buď 15 % alebo až 30 %.

Poplatok sa mení v závislosti od toho, či má vývojár obrat do jedného milióna dolárov (v tom prípade platí menšia suma) alebo nad jeden milión dolárov (v tom prípade platí vyššia suma). Paddle pripravuje ale úplne inú cenovú politiku.

Extrémne výhodná ponuka pre vývojárov aj zákazníkov 

Paddle
Zdroj: Paddle

Vývojári chcú dosiahnuť stav, v rámci ktorého si budú pri transakciách do výšky 10 dolárov účtovať poplatok vo výške len 10 %. To je až o tretinu menej v porovnaní s App Store. Ak vývojári budú predávať drahšie apky alebo predplatné, poplatok bude ešte nižší.

Klesnúť by mal iba na 5 % a symbolických 50 centov navrch. Na takomto systéme teda bude možné ušetriť obrovské množstvo peňazí a zároveň vďaka nemu znížiť celkové ceny za niektoré aplikácie.

V Paddle sú presvedčení o tom, že „Apple daň“ za aplikácie a predplatné je v súčasnosti príliš vysoká a treba ju nastaviť férovejšie. Alternatívny internetový obchod plánuje používať vlastnú platobnú metódu, možnosť jednoduchého manažovania predplatného, možnosť pozastaviť predplatné, využívanie kupónov na nákup aplikácií a hier a veľa iného.

Medzi ďalšie atraktívne funkcionality potom patrí prepracovaný systém, ktorý umožní zákazníkom vrátiť aplikáciu, pokiaľ s ňou nebudú spokojní a takisto nepretržitá zákaznícka podpora, ktorá sa bude snažiť vyriešiť každý problém. To nie veľmi dobre.

iPhone sa bude podobať na Android 

Zdroj: Unsplash / Kayra Sercan / Miguel Tomás (úprava redakcie)

Na záver už iba spomenieme, že aj keď to znie všetko veľmi „chrumkavo“, netreba zabúdať, že práve alternatívny obchod s aplikáciami môže v rámci iOS „zabiť“ to, čím sa najviac líši od Androidu.

Už to nebude tak bezpečný a uzavretý operačný systém ako ho poznáme dnes. Spôsobili to ale politici a nie vôľa spoločnosti Apple. Je preto pravdepodobné, že firma bude voči novým zákonom EÚ bojovať. Samú ju to totiž odstrihne od značného množstva príjmov.

Prečítajte si tiež  Apple predstavilo monitor Studio Display. Osloví nielen dizajnom, ale aj technológiami

Dajte nám vedieť do komentára, či by ste uvítali alternatívny obchod s aplikáciami na iOS alebo nie. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.