Pokiaľ nás sledujete pravidelne, určite vám neuniklo, že pripravovaný iPhone 16, ktorý príde na trh v septembri 2024 dostane ďalšie tlačidlo, ktorým žiaden jeho predchodca ešte nikdy nedisponoval. Objaviť sa má v pravej časti (pri pohľade zo strany displeja) tesne pod tlačidlom určeným na uzamykanie / odomykanie zariadenia.

Ak sa teraz pýtate, aký bude účel tohto prvku, odpoveď zatiaľ oficiálne známa nie je. Keďže sa však tlačidlo interne označuje ako Capture Button, môžeme predpokladať, že bude slúžiť na pohodlnejší a rýchlejší prístup ku fotoaparátu. Spustiť si ho teda budete vedieť trebárs aj vtedy, keď sa vaše zariadenie ešte nachádza vo vrecku a vy ho z neho vyťahujete. Neujde vám teda žiaden záber.

A aj keď túto inováciu v rámci redakcie kvitujeme a myslíme si, že je to dobrý nápad, možno by sa to dalo urobiť aj lepšie, respektíve jednoduchšie.

Apple nevyužíva potenciál Action Button naplno 

iPhone 15 Pro Action Button
Zdroj: Unsplash / Samuel Angor

Spoločnosť Apple totiž v roku 2023 do iPhonu 15 Pro a iPhonu 15 Pro Max pridala namiesto prepínača tichého režimu takzvaný Action Button, ktorý si môže používateľ naprogramovať presne podľa svojho gusta. Jedna z možností, ktorá sa sem dá mimo iného pridať je aj aktivácia zadnej kamery.

Hlavný problém ale vidíme v tom, že v rámci Action Button si môžete zvoliť iba jednu funkciu, ktorá sa aktivuje po jeho dlhom podržaní. Myslíme si totiž, že keby sem Apple pridalo viac funkcií, ktoré by reagovali napríklad na rýchlejšie stlačenie alebo niekoľko stlačení po sebe, tento prvok by bol oveľa univerzálnejší.

Len si to predstavte, že po podržaní Action Button by ste aktivovali / deaktivovali tichý režim a ak by ste naň klikli dvakrát rýchlo po sebe, mohli by ste spustiť fotoaparát alebo zadnú LED diódu. Išlo by len o drobnú softvérovú úpravu, ktorá nám dnes v iPhone 15 Pro trochu chýba.

Každopádne sa však očakáva, že Action Button nebude v roku 2024 hardvérový ale dotykový a spätnú väzbu nám bude dávať TapTic Engine. Možno práve to je dôvod, prečo Apple nemôže experimentovať s viacerými spôsobmi stlačenia a do iPhonu 16 pridá radšej ďalšie samostatné tlačidlo. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Google Mapy dostávajú widget pre domovskú obrazovku na iPhone
Môže ťa zaujímať
- Reklama -