Spoločnosť Apple pred pár dňami sprístupnila aktualizáciu iOS 16.3 pre všetkých používateľov, ktorí vlastnia podporované zariadenia. Novinka priniesla niekoľko nových užitočných funkcií, ako napríklad podporu bezpečnostných kľúčov pre Apple ID alebo pokročilú ochrany dát pre iCloud. Viac si o tom môžete prečítať v samostatnom článku.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Ako už býva zvykom, update sa zameriaval predovšetkým na opravu chýb a nedostatkov, ktorých je v iOS 16 aj niekoľko mesiacov po uvedení na trh neúrekom. Výrobca navyše objavil viacero bezpečnostných pochybení, ktoré môžu používateľov ohroziť. Určite to netreba brať na ľahkú váhu.

iOS 16.3 opravuje až 14 závažných bezpečnostných chýb

iPhone 13 vs iPhone 14 porovnanie
Zdroj: YouTube / Karl Conrad

Podľa portálu Macworld bolo týchto bezpečnostných chýb až štrnásť a ich súčasťou bola aj závažná chyba na úrovni jadra, vďaka ktorej mohli hackeri spustiť na vašom zariadení ľubovolný kód s oprávneniami jadra. V podstate by tak dokázali na diaľku získať obrovské množstvo informácií z vášho iPhonu a vy by ste o tom ani netušili.

Takisto bola súčasťou opravy aj chyba „Screen Time“, vďaka ktorej sa vedeli niektoré aplikácie teoreticky dostať ku informáciám o vašich kontaktoch. Opäť platí, že to mohli robiť aj bez vášho vedomia.

banner loopi
Reklama

Bližšie podrobnosti spoločnosť Apple pochopiteľne nezverejnila a urobí to pravdepodobne až vtedy, keď bude iOS 16.3 nainštalovaný na väčšine podporovaných zariadeniach, aby zamedzila zbytočným zneužitiam týchto chýb zo strany hackerov. Každopádne však platí, že ak ste si update ešte nenainštalovali, mali by ste to čo najrýchlejšie urobiť.

Apple opravilo chyby aj na desaťročnom iOS 5S

iPhone 11 Pro Max a iPhone 5S
Zdroj: Unsplash / Angelo Pinheiro

Firma dokonca tieto vylepšenia zakomponovala aj do systémov iOS 12.5.7 a macOS 11.7.3, ktoré vyšli po boku iOS 16.3 na desaťročné zariadenia. To samo o sebe naznačuje, o aký veľký problém ide.

Je síce málo pravdepodobné, že hackeri si vyberú práve vás, pretože platforma iOS je ako taká veľmi bezpečná. Na druhej strane jeden nikdy nevie a riskovať sa to určite neoplatí. Rovnako to oplatí aj o operačných systémoch watchOS 9.3 a macOS Ventura 13.2, ktoré vyšli po boku iOS 16.3. Ani s ich inštaláciou by ste nemali príliš dlho čakať.

Silikónový obal od Loopi
Zdroj: Loopi

Dajte nám vedieť do komentára, či ste už prešli na iOS 16.3 alebo stále váhate. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -