Svej je plný paradoxov. Apple bojuje proti Jailbreaku už od jeho prvého vydania. Aj keď sa firme dlhé roky darilo, neskôr sa objavila hardvérová chyba označovaná ako „checkm8“, pomocou ktorej je možné odomknúť všetky zariadenia staršie ako iPhone X. Dnes sa podarilo skupine Checkra1n ukázať, ako beží Jailbreak na novom operačnom systéme iOS 14.

iOS 14 má Jailbreak

Zverejnenie tejto informácie nás príliš neprekvapilo. V podstate bolo jasné, že hackeri dokážu obísť zabezpečenie spoločnosti Apple na starších zariadeniach. Môža za to avizovaná hardvérová chyba checkm8. Podľa všetkého neexistuje možnosť, ako by sa dala opraviť pomocou aktualizácie softvéru. Každý, kto má teda staršie zariadenie, môže teoreticky využívať Jailbreak.

Dosť sa ale čudujeme, ako krátko to v tomto prípade trvalo. iOS 14 bol predstavený v podstate len začiatkom týždňa. Teraz, na jeho konci máme k dispozícii stále iba prvú vývojársku beta verziu. Napriek tomu však už existujú šikovní počítačoví experti, ktorí si tu užívajú internetový obchod Cydia, či rôzne praktické tweaky a vylepšenia.

Toto snáď nie je možné. Na iOS 14 už existuje Jailbreak
Toto snáď nie je možné. Na iOS 14 už existuje Jailbreak

Samozrejme, že Jailbreak pre iOS 14 beta 1 zatiaľ nie je dostupný. Ťažko povedať, koľko bude trvať vývoj prvej, spoľahlivej verzie. Počítačový špecialista DanyL zverejnil snímky obrazovky, na ktorých si môžete pozrieť App Gallery alebo widgety, ktorých súčasťou je aj Cydia. Ako sám tvrdí, s odomknutím bude ešte veľa práce a tak fanúšikovia tohto vylepšenia musia ostať trpezliví.

Z nášho pohľadu už iba dodáme, že inštalácia Jailbreaku do iOS 14 nám príde absolútne zbytočná. Je to samozrejme každého osobná vec, no práve táto verzia operačného systému priniesla množstvo zmien a praktických prvkov, pre ktoré si niektorí ľudia „odomykali“ svoje iPhony. Spomeňme napríklad prepracované dvíhanie hovorov, picture-in-picture či widgety. Čo si o tom myslíte vy?

Prečítajte si tiež  Nový Mac Studio má ďalší problém. Používatelia sa sťažujú na zvuk, ktorý vydáva
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.