Spoločnosť Apple vydala počas včerajšieho večera veľkú aktualizáciu svojich pripravovaných operačných systémov (pre vývojárov). Pokiaľ ste súčasťou testovania, iOS 14 a iPadOS 14 beta 5 si môžete nainštalovať aj vy. V dnešnom článku sa pozrieme na všetko, čo je tu nové…

S pribúdajúcimi beta verziami sa počet noviniek zmenšuje. Je úplne bežné, že v pokročilom štádiu testovania sa kompetentní sústredia skôr na celkovú stabilitu a spoľahlivosť. Niekoľko vylepšení sa tu však predsa len objavilo.

Widget pre Apple News – Hoci sa jedná o službu, ktorá na Slovensku v súčasnosti nie je dostupná, pokiaľ sa pohybujete v zahraničí, hodí sa vedieť, že jej widget bol prepracovaný. Konkrétne ponúka väčšie rozmery pre zobrazenie viacerých správ. Žiaľ práve veľkosť bráni použitiu miniaplikácie aj na domovskej ploche.

iOS 14 beta 5

Bezpečnosť pri Widgetoch – Ak si budete chcieť pridať na plochu taký widget, ktorý získava údaje o vašej polohe, vyskočí na vás pop-up okno so žiadosťou na povolenie. Jednotlivé okná môžu získavať údaje (o polohe) až 15 minút. Prispôsobiť sa to dá aj cez nastavenia ochrany osobných údajov.

iOS 14 beta 5

Koliesko budíka – Nie je to tak dávno, čo sme sa tejto téme venovali v našom článku. Nová beta verzia však priniesla zmenu, ktorú oceňujeme. Pri nastavovaní budíka v aplikácii Hodiny môžete prejsť prstom priamo po jednotlivých hodinách alebo minútach (smerom hore/dole), čím si ich prispôsobíte. Nemusíte tak používať klávesnicu, ktorá mnohým nevyhovuje.

iOS 14 beta 5

– Hlásenia o kontakte s nákazou COVID-19 – Rozhranie, ktoré dobre poznáme už z iOS 13 prichádza s možnosťou „Zapnúť hlásenia o kontakte s nákazou“. Po výbere krajiny vám systém prezradí, či sa tu nachádzajú príslušné aplikácie pre vašu oblasť (na Slovensku zatiaľ nič…). Je to trochu odlišné v porovnaní s iOS 13.6.

iOS 14 beta 5

– Skrytý album s fotografiami – Ak ste doposiaľ skryli nejakú fotku z knižnice, objavila sa v albume Skryté. Účinné, no stále iba čiastočne. Pokiaľ niekto poznal tento trik, dokázal sa ešte jednoduchšie dostať ku vašim tajomstvám. V iOS 14 beta 5 však tento album nenájdete. Na to aby sa zobrazil musíte prejsť do nastavení a kliknúť na prepínač „Skrytý album“ (následne sa objaví na štandardnom mieste).

Poznámka: Ocenili by sme možno aj ochranu kódom, no tej sme sa zatiaľ nedočkali…

iOS 14 beta 5

– HomeKit Control Center – Vaše obľúbené položky z HomeKitu majú po novom menšie ikony a sú oveľa lepšie organizované. To vám umožňuje dostať sa ku skratkám jedným klepnutím.

Prečítajte si tiež  V Apple máš najväčšiu šancu ako dizajnér!
iOS 14 beta 5

– Opravy widgetov – Počasie prešlo dôležitým vylepšením, pričom sa už aktualizuje vo vhodnejších intervaloch. Ak je ktorákoľvek aplikácia (ktorú máte aj ako widget na ploche) zablokovaná cez funkciu „Čas strávený pri obrazovke“ nebudete mať k jej údajom žiaden prístup.

– Nabíjanie batérie – Apple mierne vylepšilo aj rozhranie, ktoré sa nachádza v nastaveniach batérie. Používateľ sa tak môže jednoduchším spôsobom dozvedieť, kedy bolo jeho zariadenie naposledy nabité na 100%.

iOS 14 beta 5

– Priestorové zvukové video – V kóde iOS 14 beta 5 sa objavila nová animácia, ktorá odkazuje na funkciu priestorového zvuku pre AirPods Pro. Momentálne však nie je jasné, kde sa bude zobrazovať (pravdepodobne v nastaveniach). Konkrétna funkcia zatiaľ nebola povolená.

To je od nás zatiaľ všetko. Pokiaľ sa vám v rámci beta testovania podarilo spozorovať čokoľvek iné, napíšte nám to prosím do komentára. Budeme vďační za každý váš postreh.

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -