Dnes je konkurenčný boj medzi platformami iOS a Android naozaj obrovský. Používatelia sa navzájom nemajú veľmi v láske a na internete sa neustále doťahujú. Je neuveriteľné, aké dva ekosystémy s používateľskou základňou sa podarilo za niekoľko rokov vybudovať. Ako to ale celé začalo? Ani iOS a ani Andorid zo začiatku ani len z malého percenta neponúkali to čo dnes. Ako vyzerali? pozri si ich porovnanie! 

iPhone 2G, iOS 1.0 a rok 2007

Začneme iPhonom, ten bol po prvý krát predstavený v roku 2007. Steve Jobs ukázal svetu svoju víziu budúcnosti smartfónov a ako sa ukázalo, vyšlo mu to. Dnes je to najpredávanejší smartfón na svete a rovnako tak sú aj najväčšie zisky práve z tohto produktu medzi mobilnými zariadeniami, pretože jeho cenovka je naozaj vysoko. Začínalo to ale pomerne jednoducho, a to so systémom iOS 1.0. Keby si dnes takýto telefón chytil do ruky, pravdepodobne by si sa len zasmial a povedal si, že to nemôžu myslieť vážne. Na tú dobu to bol ale vážne pokrok.

- Reklama -

iPhone ponúkal 3,5″ dotykový multi-touch displej, virtuálnu klávensicu, fotoaparát a mnoho ďalších funkcií, ktoré sa nám neskôr ukázali ako revolučné. Problémom boli už ale ďalšie veci. Napríklad taký prvý iPhone s iOS 1.0 nemal AppStore, ten prišiel až o rok neskôr. Žiadne iné aplikácie ako tie od Apple teda neexistovali.

To malo za následok napríklad to, že aplikácie nebolo možné podľa potreby presúvať a rovnako tak sa nedalo ani listovať medzi stranami, na ktorých sú aplikácie umiestnené, na druhú stranu ak sa ale nedali nainštalovať nové, asi by to nemalo veľký význam.

Rovnako tak neexistoval screenshot a prvý iPhone bol veľmi okresaný oproti tomu dnešnému. Napríklad taký multitasking prišiel až omnoho neskôr. Tento smartfón dokonca ani len nevedel natáčať video a jeho cenovka štartovala na sume $499. Ako sa ale ukázalo, bol mega úspešný, lebo bol originálny. Onedlho ale prišla odpoveď a vznikol HTC Dream (alebo aj T-Mobile G1) s prvým Androidom 1.0. Dnes má iPhone 2G obrovskú hodnotu, dokonca sa predávajú aj za $15 000!

iPhone 2G - svetapple.sk

HTC Dream (T-Mobile G1)

Telefón sa nazýval oboma názvami, vyrábala ho logicky spoločnosť HTC, a oproti iOS bol značne rozšírenejší. Bolo to ale v období, kedy už bol pomaly na trhu aj iOS 2.0, pretože tento smartfón prišiel v roku 2008, teda o rok neskôr ako iPhone 2G. Môžeme povedať, že to bola jasná odpoveď, že Apple na tomto trhu neostane samo a ostatní výrobcovia tiež využijú šancu spraviť revolúciu v mobilnom priemysle. Vtedajší Android bol, ako sme už vyššie spomenuli, vyspelejší ako iOS 1.0.

Dokonca bol aj veľmi jednoduchý, no to sa o samotnom telefóne nedalo povedať. iPhone 2G bol dokonalým príkladom porovnania. Žiadne zbytočné tlačidlá, len jedno hlavné, domovské, no a potom už len tie na ovládanie zvuku a samozrejme na uzamykanie. HTC Dream ich mal omnoho viac a ktomu všetkému ponúkal aj vysúvaciu klávesnicu, čo našťastie iPhone vďaka Stevovi Josbovi minulo. Prvý Andorid mal dokonca aj svoj vlastný obchod s aplikáciami. Vtedy sa ešte volal Market.

Znamená to teda, že bol o čosi lepší, ale pokiaľ niekomu záležalo na samotnom ovládaní a pohodlnosti, určite si v tej dobe zakúpil iPhone 2G, prípadne už jeho novšiu, no stále veľmi podobnú verziu 3G. Pozri si video, ktoré oba operačné systém porovnáva. Takto to celé začalo!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.