Moderné nástroje vznikajú na to, aby nám pomáhali v našom každodennom živote. Dokážu ich však zneužívať kyberzločinci, ktorých cieľom je okradnúť svoje obete o peniaze. Za pomoci umelej inteligencie sa dá vytvoriť nový, veľmi nebezpečný podvod. Ako informuje známa spoločnosť McAffe, nachytať sa môže obrovské množstvo ľudí.

Trik spočíva v tom, že zločinci získajú krátku stopu vášho hlasu, ktorý následne dokážu klonovať, nahovoriť ním vlastný text a ten rozposlať vašim priateľom do správ. Keď si ho vypočujú, ani ich nenapadne, že sa ku ním prihovára počítačom vygenerovaná zvuková stopa a nie priamo vy.

A hoci sa vám to môže zdať ako bájne sci-fi, nedávno vznikla štúdia, ktorej sa zúčastnilo 7 000 respondentov. Každý štvrtý uviedol, že sa už stretol s podvodom klonovania hlasu, alebo poznal niekoho, kto ho zažil. McAfee Labs zdôrazňuje, že až 70 % uviedlo, že si nie sú istí, či by dokázali rozpoznať klonovaný a skutočný hlas. 

Ľudia prichádzajú o tisíce eur 

Podvodníci pri tom veľmi dobre vedia, ako od ľudí vytiahnuť peniaze. Vytvárajú také správy, aké by ste mohli očakávať a zároveň do nich vkladajú emócie naliehavosti a trápenia. Často sa pri týchto metódach spomínajú dopravné nehody, zranenia alebo okradnutie. Osoba vždy uvedie, že si od vás potrebuje ihneď požičať peniaze.

Zdá sa, že tieto metódy sú v praxi veľmi efektívne. 1 z 10 opýtaných ľudí uviedol, že dostal hlasovú správu, ktorú vygenerovala umelá inteligencia a až 77 % respondentov vraj týmto spôsobom prišlo o peniaze.

A ak si náhodou myslíte, že tieto zločiny až tak dobre nevynášajú, tak ste na omyle. Až 36 % opýtaných uviedlo, že týmto spôsobom prišlo o 500 – 3 000 dolárov. Môžu si však povedať, že mali šťastie, nakoľko až 7 % poškodených stratilo od 5 000 do 15 000 $ (cca 13 880 €).

Zločincom sami pomáhame 

Je celkom logické, že na to, aby mohol niekto naklonovať náš hlas, musí v prvom rade vedieť, ako znie. Zločincom však sami pomáhame, keď zdieľame našé videá alebo hlasové nahrávky na sociálnych sieťach.

Až 49 % dospelých opýtaných uviedlo, že to robí minimálne 10-krát týždenne, pričom 53 % respondentov pridáva svoj hlas na internet približne raz za týždeň. Všetky takéto zvukové stopy sa dajú ukradnúť a zdieľať so zlým úmyslom, čo zločincom zjednodušuje prácu.

Len pre predstavu, ide o všetky aktivity od nahrávania videí na YouTube, cez pridávanie Reels na Instagram alebo Facebook, až po účasť v podcastoch. Podľa prieskumu by až 45 % respondentov reagovalo na správu blízkej osoby, ktorá potrebuje finančnú pomoc. Najviac to platí pri partnerovi / manželovi, mame alebo dieťati.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Instagram má obrovský výpadok. Ľuďom miznú účty aj sledovatelia. Dotklo sa to aj vás?

Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi Eco Case
Reklama

McAfee Labs tiež uvádza, že až 48 % respondentov by odpovedalo na hlasovú správu, ktorá by sa týkala dopravnej nehody, 47 % ak by im blízka osoba povedala, že bola okradnutá, 43 % ak by stratila telefón alebo peňaženku a 41 %, ak by počas cesty do zahraničia potrebovala pomoc. 

Samotné informácie, ktoré sú prostredníctvom vygenerovaného hlasu zdieľané sa zdajú byť častokrát dôveryhodné, nakoľko korelujú s tým, čo mali vaši blízky v pláne. Ak sa napríklad chystali do zahraničia a pridali o tom informáciu na svoj Instagram, hacker to môže využiť vo svoj prospech.

Platobné metódy, cez ktoré chce podvodník získať peniaze sa často líšia, avšak vo väčšine prípadoch ide o transakcie, ktoré sa nedajú vystopovať (alebo je to veľmi náročné). Spomeňme napríklad rôzne formuláre, darčekové karty, kryptomeny ale aj klasické bankové prevody či debetné karty.

Nástroje na klonovanie hlasu nájdete na internete zadarmo 

Riziko tohto podvodu je zdôraznené tým, ako ľahko sa dá dostať ku nebezpečným nástrojom na klonovanie hlasu. Výskumníci našli v priebehu 14 dní približne tucet takýchto nástrojov, ktoré sú úplne zadarmo a nájdete ich na internete.

Ich použitie je navyše veľmi jednoduché a tak hacker nepotrebuje žiadne programátorské znalosti. V jednom z nástrojov dokonca stačili len tri sekundy zvuku na to, aby bol schopný vygenerovať až 85 % zhodu hlasu so skutočným človekom.

McAfee Labs však zdôrazňujú, že vývoj a ďalšie úsilie spojené s umelou inteligenciou môžu túto presnosť ešte zvýšiť. Výskumníkom sa na základe tréningu dátových modelov podarilo dosiahnuť až 95 % zhodu hlasu. A uznajte sami, že to je veľmi nebezpečné. 

Podľa zistení je tiež možné replikovať akcenty z celého sveta, no umelá inteligencia má stále problémy s klonovaním výraznejších hlasov, ktoré hovoria nezvyčajným tempom, rytmom alebo štýlom. Všetko to chce ale iba čas. 

Výskum od McAfee Labs v neposlednom rade zistil, že nárast počtu deepfake videí, alebo zvukových nahrávok spôsobil, že až 32 % dospelých používateľov menej dôveruje sociálnym médiám, než kedykoľvek predtým. A aj za týmto smutným výsledkom žiaľ stojí práve umelá inteligencia, ktorá sa vo svete rozšírila neuveriteľne rýchlym spôsobom. 

Prečítajte si tiež  iMessage mieri na Android a Apple tomu pravdepodobne nijako nezabráni

3 tipy, ako sa nestať obeťou takéhoto podvodu

  1. Vytvorte si kód (slovo) so svojimi deťmi, členmi rodiny alebo blízkymi priateľmi: Keď nastane podobný problém, práve pomocou tohto slova sa budete vedieť navzájom identifikovať a vylúčiť tak, že by šlo o umelú inteligenciu.
  2. Pátrajte po zdroji: Keď vám zavolá blízka osoba, prípadne vám príde SMS správa a vyzerá to čo i len trochu zvláštne, skúste položiť a zavolať naspäť. Hackeri dnes vedia naklonovať telefónne číslo tak, aby to pôsobilo, že vám skutočne volá váš blízky. Keď zavoláte späť, veľakrát vám zdvihne osoba, ktorá o ničom nevie.
  3. Dávajte si pozor na to, čo o sebe zdieľate: Poznáte skutočne každého, kto vás sleduje na Facebooku či Instagrame? Nemáte náhodou aktívny verejný profil? Skúste eliminovať riziko, aby sa ktokoľvek dostal ku vašim zvukovým nahrávkam a zároveň mohol sledovať vašu bežnú aktivitu. Sociálne siete dnes ponúkajú rôzne obmedzenia, skrz ktoré uvidia príbehy len vybrané osoby.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -