Ešte pred rokom sme o nich iba počúvali a teraz ich začíname aktívne používať v praxi. Reč je o nástrojoch umelej inteligencie, ktoré nám vedia ušetriť vďaka svojim schopnostiam celé hodiny práce. Bill Gates dokonca predpokladá, že pokročilé AI systémy môžu zruinovať spoločnosti Google či Amazon, s čím v podstate súhlasia aj iní technologickí experti. Ako informuje agentúra Bloomberg, do desiatich rokov (2032) má toto odvetvie zaznamenať tržby vo výške 1,3 bilióna amerických dolárov.

Aby sme to priblížili, trh s generatívnou umelou inteligenciou dosiahol v roku 2022 obrat na úrovni 20 miliónov dolárov. Podľa Bloombergu však bude každoročný nárast odvetvia predstavovať zhruba 42 %, vďaka čomu začne rozprávkovo zarábať. Zo začiatku má samotný rásť spôsobiť silný dopyt po infraštruktúre potrebnej na trénovanie AI. Dopyt sa však zvýši aj po reklamných systémoch, či ďalších službách, ktoré túto technológiu už implementujú do vývoja.

Analytici dokonca tvrdia, že to čo sa v najbližšom období udeje, budeme môcť považovať doslova za explozívny rast AI. Pokročilé počítačové algoritmy pritom budú schopnú výrazne ovplyvniť a do značnej miery zmeniť fungovanie súčasného technologického sveta. Investície do umelej inteligencie budú súvisieť aj s rozvojom informačných technológií, reklamou či kybernetickou bezpečnosťou.

Umelá inteligencia ovplyvní rôzne odvetvia 

Celkový rast započal ešte koncom minulého roka, keď spoločnosť OpenAI predstavila prvú generáciu svojho chatbota ChatGPT. Ten dostal medzičasom vylepšenie na jazykový model GPT-4, vďaka čomu nám dokáže aktívne pomáhať pri rôznych profesiách od copywritingu, cez bankovníctvo, až po poradenské služby. Samozrejme stále nie je dokonalo presná a preto treba jej činnosť a výsledky pravidelne kontrolovať. Aj tak sú jej schopnosti pôsobivé.

Správa tiež uvádza, že infraštruktúra potrebná na trénovanie umelej inteligencie dosiahne podľa prognózy príjmy vo výške až 247 miliárd dolárov. Podobne úspešný má byť aj segment predaja reklamy, ktorý môže roku 2032 atakovať 192 miliárd dolárov a portály určené na prevádzku AI budú sami o sebe generovať zhruba 134 miliárd dolárov.

Investovať bude potrebné najmä do bezpečnosti 

Zdroj: Bing

Pri obrovskom raste umelej inteligencie nesmieme zabudnúť ani na to, ako jej nástroje efektívne sledovať a zabrániť tak rôznym špekulantom, či kybernetickým zločincom, aby ju využívali ku nelegálnej činnosti na internete. Nedávno sme napríklad napísali článok o tom, ako AI dokáže napodobniť váš hlas a následne ho rozposielať vašim známym.

Rovnako sa nedávno objavila správa, ktorá tvrdí, že čoraz viac zločincov začína kradnúť fotografie zo sociálnych sietí používateľov, cez umelú inteligenciu ich upravujú tak, aby boli nahé a následne s nimi vydierajú jednotlivcov. Ide o obrovské nebezpečenstvo, ktoré nemôžeme brať na ľahkú váhu.

Prečítajte si tiež  Apple práve vydalo iOS 14.4 pre všetky podporované iPhony

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -