Portál 9to5mac dnes zverejnil informáciu, že Yandex (ruský vyhľadávací nástroj) posieľa údaje zozbierané od miliónov používateľov iOS aplikácií do Ruska. Nemusíte pritom používať ani apky, ktoré táto spoločnosť vyvinula a ponúka. Ruské zákony by mohli Yandex donútiť, aby všetky údaje, ktorými disponuje odovzdala tamojšej vláde.

Aby sme boli presnejší, informácie o používateľoch môže Yandex získať prostredníctvom apiek tretích strán, ktoré využívajú vývojársky nástroj, za ktorým stojí práve táto ruská spoločnosť.

Tvorcovia softvérov pre mobilné zariadenia šetria drahocenný čas a peniaze, pretože vďaka API AppMetrica získavajú bohaté analytické údaje pre svoje aplikácie. Yandex si na oplátku berie údaje o používateľoch.

Týka sa to miliónov používateľov po celom svete 

Ako uvádza zahraničný denník Financial Times, bezpečnostný výskumník objavil v iOS aplikáciách kód, ktorý odosiela získané informácie na ruské servery. Uvedené tvrdenia boli nezávisle overené. Tento bezpečnostný problém sa pritom môže týkať obrovského množstva používateľov, ktorých je prinajlepšom „len“ niekoľko miliónov.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Medzi aplikáciami, ktoré využívajú API AppMetrica sú hry, sociálne siete, nástroje na zdieľanie polohy a stovky VPN aplikácií. Čerešničkou na torte je potom fakt, že až sedem z týchto VPN apiek je vytvorených špeciálne pre ukrajinských používateľov.

Celkový počet aplikácií, ktoré obsahujú AppMetrica SDK sa počíta na stovky miliónov. Uvidíme, ako na to budú vývojári a možno aj samotná spoločnosť Apple reagovať.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5Mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.