Čo v sebe skrýva čip M1
Nech už sa pozrieme na výkonnostné parametre, výsledky benchmark testov alebo praktické skúšky, M1-tka poráža aj najvýkonnejšie mašiny na trhu. Môžete ju pritom získať v Macu mini za 799€, čo je z nášho pohľadu veľmi výhodná ponuka. Niektorí používatelia neveria výsledkom a stále hľadajú dôvody, prečo je prvý „Apple Sillicon“ čip taký výkonný. Odpoveď je celkom jednoduchá.
Začať by sme mohli asi s tým, že M1 nie je ani zďaleka len „jednoduchý“ procesor. V prvom rade sa vyrába revolučným 5nm procesom a jeho architektúra je známa z mobilných zariadení (používa ju iPhone alebo iPad).
Ako sme už načrtli, nejedná sa len o jeden procesor zabezpečujúci vysoký výpočtový výkon. Skratka SoC (System-on-a-Chip), ktorú používa aj Apple, označuje celý rad čipov, nachádzajúcich sa v jednom malom balíčku (nazývanom M1).
Jeho súčasťou je teda 8-jadrový procesor, 8-jadrová GPU (niekedy 7-jadrová), 8GB až 16GB RAM, SSD pamäť, procesor obrazového signálu, bezpečnostný čip, Neural Engine a mnoho ďalších.
Ak by sme to mali povedať zjednodušene, väčšina z vyššie uvedených komponentov sa doposiaľ používala samostatne. Na jednej strane Macu ste mohli mať Intel Core i5, na druhej strane SSD úložisko, inde operačnú pamäť RAM a v prípade vyšších modelov aj grafickú kartu. Toto všetko sa po novom skrýva v miniatúrnom čipe, ktorý je extrémne rýchly a dobre vyladený.
Softvér a hardvér
S podobnou platformou už samozrejme pracujú aj spoločnosti Intel alebo AMD. Apple má však jednu veľkú výhodu a tou je dokonalá integrácia softvéru a hardvéru.
Už samotné procesory boli vyvíjané na systémoch macOS a preto s nimi dokážu pracovať tak perfektne, ako žiadna iná konkurencia.
Aby sme boli úplne objektívni, všetko má svoje pre aj proti a to napríklad pri servise alebo rozširovaní pamätí, ktorá na M1 nie je možná. Na starších modeloch (pokiaľ neboli komponenty pájkované ku matičnej doske) sa to dalo. Pri kúpe počítača s ARM procesorom s tým musíte rátať dopredu.
Samozrejme táto téma nie je ani zďaleka taká jednoduchá ako tento článok. Chceli sme vám to však „laicky“ vysvetliť, aby ste vedeli, že M1 nie je iba procesor ale celý súhrn procesorov, ktoré boli pretým používané vo viacerých samostatných komponentoch.
Do komentára nám napíšte, či už máte skúsenosti s Macom M1 a ako sa vám páči. Naše prvé dojmy nájdete v tomto článku.