Spoločnosť Apple naplno pracuje na vývoji svojho prvého ARM procesora, ktorý bude určený pre počíače Mac. Čoraz častejšie sa píše o tom, že tento čip uvidíme už v roku 2020. Dnes túto informáciu potvrdila aj renomovaná agentúra Bloomberg. Informoval o tom portál Macrumors.

Mac s ARM procesorom do roku 2021

Dnešné informácie z pozadia jablkovej spoločnosti sú veľmi zaujímavé. Podľa zdrojov Bloombergu, Apple aktuálne pracuje na troch procesoroch ARM pre Mac, ktorých štruktúra je založená na čipe A14 Bionic (5 nm). Tento procesor uvidíme v iPhone 12/12 Pro. Poskytnúť by mal rekordnú frekvenciu 3,1 GHz.

Samozrejme, logicky sa očakáva, že procesor pre Mac bude omnoho výkonnejší ako tie z rady „A“, ktoré sú určené pre iOS alebo iPadOS. Vystavovaný má byť v praxi omnoho náročnejším úlohám. O produkciu tohto komponentu sa postará spoločnosť TSMC, ktorá už roky vyrába procesory pre Apple.

Unikli aj prvé špecifikácie prvého ARM čipu, no zatiaľ nevieme, do akej miery im môžeme dôverovať. Podľa Bloombergu by mal mať až 12 jadier, vrátane ôsmych, vysokovýkonných jadier. Minimálne 4 budú potom energeticky úsporné.

3 dôvody, prečo je pre vás MacBook Air 2020 perfektným počítačom.

Prvý produkt s týmto ARM čipom bude MacBook. Podľa nás to bude skôr Air ako Pro, ale nechajme sa prekvapiť. Renomovaný analytik Ming-Chi Kuo dodáva, že pôjde len o vstupný krok. V roku 2021 sa dočkáme viacerých Macov, ktoré budú mať ARM procesory navrhnuté Applom. Sme veľmi zvedaví na to, aká bude ich funkčnosť a výkon.

V Cupertine budú chcieť týmto smerom inovovať a nespoliehať sa len na Intel, ktorý dodáva procesory v súčasnosti. Spomenúť však treba aj to, že to zrejme všetko nebude len o „spoliehaní sa“ ale hlavne o šetrní nákladov. Pre Apple to môže predstavovať desiatky miliónov dolárov ročne k dobru a to sa už oplatí. Nechajme sa teda prekvapiť. Išli by ste do Macu, ktorý bude mať ARM procesor? Napíšte nám v komentároch.

MacBook Air
V roku 2020 sa dočkáme aspoň jedného Macu s ARM procesorom.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.