Vedci vyriešili najväčší problém batérii

Každý sa už stretol so starou a slabou batériou, ktorá sa nachádzala napríklad v iPhone. Jej stav sa s pribúdajúcim vekom a nabíjacími cyklami mení, a po rokoch dramaticky klesá kapacita. Výsledok je potom taký, že jeden telefón musí mať v rámci životnosti aj 2-3 akumulátory a to nie je práve lacné či ekologické riešenie.

Vedci teda logicky začali hľadať spôsob na spomalenie degradácie. Li-Ion batérie majú čoraz väčšie zastúpenie napríklad aj v automobilovej doprave a práve ich starnutie mnohých ľudí odrádza od kúpy elektromobilu či hybridu – hoci by nemuselo.

Internetový magazín PCMag teraz zverejnil správu EurekaAlert, o ktorú sa postaral tím vedcov z Japonského vedeckého a technologického ústavu (JAIST). Po dlhodobom skúmaní sa podarilo objaviť nový materiál, ktorý pomáha batérii udržať si pôvodnú kapacitu minimálne 5 rokov od prvého použitia (a možno aj dlhšie).

Konkrétne sa jedná o kopolymér bis-imino-acenafténchinón-parafenylén (BP), použitý ako spojivo na negatívnom konci lítium-iónovej batérie. Súčasné akumulátory sa spoliehajú na vinylidénfluorid (PVDF), ktorý žiaľ degraduje aj po 500 nabíjacích cykloch, počas ktorých môže stratiť až 35% nabíjacej kapacity.

Jeho potencionálny nástupca (kopolymér BP) by mal pre porovnanie priniesť minimálne 1700 nabíjacích cyklov a počas tohto procesu udržať až 95% pôvodnej kapacity. Ak svoj iPhone nabijete napríklad 250-krát ročne, batéria by mohla ako nová fungovať skoro 7 rokov. To je pri súčasných technológiách niečo nepredstaviteľné.

Pokiaľ sa vedcom podarí nový materiál presadiť aj v sériovej výrobe, pričom sa dramaticky nezvýši cena batérií, mohla by to byť obrovská revolúcia v celom technologickom priemysle. Napíšte nám do komentára, či by ste brali iPhone alebo MacBook, kde by nebola výmena potrebná počas celej doby ich životnosti.

Prečítajte si tiež  Apple prepracovalo Hodiny v iOS 14. Pozrite sa ako vyzerajú a čo je nové!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -