Už niekoľko mesiacov sa hovorí, že Apple plánuje vylepšiť iPhone SE. V roku 2022 by mala prísť vylepšená verzia aktuálnej generácie s označením „Plus“ a v roku 2023 potom úplne nová generácia s označením iPhone SE 3.

My sme sa dnes pozreli na to, čo môžeme očakávať od vylepšenej verzie súčasného 4,7″ modelu. Predstavenie by malo prebehnúť pravdepodobne na prelome prvého a druhého kvartálu (marec – apríl) nakoľko to budú presne dva roky po premiére súčasného iPhonu SE 2. generácie.

- Reklama -

5. MagSafe

Začnime technológiou, ktorou dnes disponuje každý nový iPhone 12 alebo iPhone 13. MagSafe konektor by mohol v budúcnosti plne nahradiť Lightning konektor, voči ktorému bojuje napríklad aj Európska Únia.

Apple však nechce urobiť „drastický“ prechod na bezdrôtovú technológiu ale ľudí sa na ňu snaží naučiť zžiť. No a presne preto dostane MagSafe aj iPhone SE (Plus). Koniec koncov, technologický gigant z toho môže iba profitovať a to na predaji originálneho príslušenstva.

4. Podpora 5G pripojenia

iPhone SE 2. generácie

Podľa leakerov a analytikov má byť jedna z hlavných výhod vylepšeného iPhonu SE v roku 2022 podpora super-rýchleho 5G pripojenia. Vďaka tomu bude aj starší hardvér či dizajn schopný fungovať v ďalekej budúcnosti čím sa ukáže nadčasovosť samotného zariadenia. Otázne však zostáva ako na tom bude výdrž batérie.

Ako iste viete, 5G si vie vypýtať aj podstatne viac energie pre svoje fungovanie. A hoci to má iPhone 12 mini alebo iPhone 13 mini vyriešené relatívne dobre, taktiež disponujú podstatne väčšou batériou než iPhone SE 2. generácie. Možno teda Apple zvýši hrúbku hliníkové šasi aby doň zmestil viacej mAh akumulátor. Nechajme sa prekvapiť.

3. Extrémne výkonný čip A15 Bionic

A15 Bionic

Stalo sa už v podstate pravidlom, že zariadenia SE (Special Edition) ponúkajú najmodernejšie procesory. Je to preto aby dokázali držať krok aj s vlajkovými modelmi v rámci aktualizáciií softvéru do budúcnosti.

Ak teda v roku 2022 príde vylepšený iPhone SE, predpokladáme, že doň Apple zakomponuje rovno svoj procesor A15 Bionic, ktorý mu zabezpečí softvérovú podporu pokojne aj na 5-6 rokov dopredu. Zároveň sa môžeme tešiť na podstatne vyššiu energetickú úspornosť vyplývajúcu z 5nm výrobného procesu.

2. Lepší fotoaparát

iPhone SE 2. generácie

Kvalitné fotoaparáty sú pre akýkoľvek iPhone alfa a omega. iPhone SE bude v roku 2022 disponovať pravdepodobne len jednou šošovkou tak ako súčasná verzia. Inžinieri však môžu prepracovať samotný čip, ktorý poskytne výhody napríklad pri práci v zhoršených svetelných podmienkach.

Ako iste viete, iPhone SE dnes neponúka ani nočný režim no a to by sa mohlo zmeniť. Taktiež sa očakávajú vylepšenia v oblasti kamery.

1. Fotografické štýly 

Posledný bod v podstate súvisí s bodom číslo dva a tri. Nakoľko má iPhone SE v roku 2022 disponovať vylepšeným procesorom a taktiež fotoaparátom, mal by byť schopný priniesť aj technológiu fotografických štýlov.

Používateľ si pomocou nich môže prispôsobiť vzhľad svojich obrázkov v aplikáciach Fotky a Fotoaparát. Inými slovami, človek si vyberie predvoľbu  — Bohatý kontrast, Žiarivý, Teplý alebo Studený — a tú si ešte bude môcť doladiť úpravou Tónu a Teploty.

Záver

Ako teda môžete vidieť sami iPhone SE v roku 2022 nezíska žiadne revolučné technológie ale pôjde skôr o jemnú aktualizáciu súčasného modelu. Samozrejme, v tomto článku sme zrejme nespomenuli úplne všetky jeho benefity avšak ďalšie pripravované novinky zatiaľ nepoznáme. Akonáhle však budeme mať viacej informácií, dáme vám vedieť.

No a čo cena? Tú by Apple malo udržať na úplne rovnakej úrovni ako v súčasnosti. Základný 64 GB model teda môže začínať na 479 € a pokiaľ niekto bude chcieť viac (napríklad 128 GB alebo 256 GB), zaplatí buď 529 € alebo 649 €.

Dajte nám vedieť do komentára, či vás tieto novinky zaujali alebo sú pre vás skôr sklamaním. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a reakcie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.