Výpočtová technika a takisto aj softvér je už dnes na neuveriteľne vysokej úrovni, čo sa pretavuje aj do herného sveta. Hra BeamNG Drive je tu s nami už od roku 2013 a práve vtedy prišla ako titul nadväzujúci na ešte staršiu hru Rigs of Rods z roku 2005.

V praxi je jej hlavným cieľom simulovať nárazy vozidiel do iných vozidiel alebo prekážok, pričom poškodenie by malo odpovedať skutočným fyzikálnym javom. Taktiež sa však pri vývoji kládol dôraz na detaily akými je podvozok, jazdné vlastnosti alebo aj torzná tuhosť karosérie.

No a keďže to znie na papieri všetko veľmi pekne, nás zaujímalo, aký je rozdiel medzi simuláciou a skutočným svetom.

Začali sme preto pátrať medzi videami a objavili sme jedno, ktoré vynikajúco popisuje schopnosti BeamNG Drive. Podľa skutočných videí boli napodobnené nárazy a následne sa bok po boku porovnávali.

Výsledok je mimoriadne prekvapivý 

Ako môžete vidieť sami, v drvivej väčšine sú počítačové simulácie veľmi presné, ak nie úplne zhodné s uvedenými videami. Pochopiteľne sa tu nejaké drobné rozdiely objavujú, no nie vždy sa podarilo použiť úplne totožný automobil (respektíve jeho nelicencovanú verziu) a taktiež treba myslieť na to, že všetky simulácie prebiehali v „reálnom čase“. Nejde teda o výsledok niekoľkohodinového renderovania, ktorý by bol pravdepodobne úplne dokonalý.

Prečítajte si tiež  Zvýši sa po 7 rokoch 12 MP rozlíšenie v iPhone? Všetko nasvedčuje tomu, že áno

Ak teda hľadáte zaujímavý a nie celkom bežný simulátor, BeamNG Drive vás môže zabávať celé hodiny. Nutné je však podotknúť, že túto hru si na Macu zahráte len cez program CrossOver a ani to nemusí byť ten najlepší zážitok (najmä na slabších a starších strojoch).

Lepšou voľbou bude použitie Windows PC, pre ktorý bol BeamNG Drive stavaný (ak ho máte k dispozícii). Samotná hra stojí na rôznych online platformách od 20 – 30 € a taktiež sa dá do veľkej miery modifikovať.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.