Lítium-iónové batérie sú úžasná vec. Poháňajú všetko od našich mobilných zariadení až po počítače, hodinky či iné technológie. V niektorých ojedinelých prípadoch ale vedia byť nebezpečné. Video ukazuje, prečo by ste si nikdy nemali meniť baterku sami a ani v lacnom servise.

2Nebezpečenstvo lítium-iónových batérií

Video ukazuje, prečo by ste si nikdy nemali meniť baterku sami a ani lacnom servise - svetapple.sk
Niekedy to zájde naozaj do extrémov – svetapple.sk

Nechceme vás strašiť. Takáto situácia nastane naozaj možno pri jednom kuse z milióna. Lítium-iónové batérie ale môžu za špecifických okolností začať horieť či dokonca explodovať. Vždy je to ale samozrejme spojené s tým, že zlyhávajú. Spomínané opuchnutie je jedným z najzákladnejších príznakov tohto problému.

Prečítajte si tiež  V tomto článku nájdete 5 najlepších nástrojov na odstránenie MDM zámku. Poďme na to

Klip na reedit pekne ukazuje, prečo majú zamestnanci Apple Store zakázané pracovať s nabitými zariadeniami. Práve vtedy môže byť baterka mimoriadne nebezpečná a dokáže spôsobiť veľké škody nie len na majetku ale aj na zdraví. Našťastie je toto pomerne kritické zlyhanie veľmi zriedkavé. Občas sa to ale stane.

Sami môžeme vymenovať situácie, kedy sa to stalo. Jendou z nich je napríklad nedávny prípad 15″ Macbooku Pro či problémy Samsungu z pred dvoch rokov, kedy musel stiahnuť z predaja všetky modely Galaxy Note 7.

V tomto bode je ešte dobre pripomenúť, že batérie vyrobené inými výrobcami ako tie, ktoré ponúka samotné Apple môžu byť omnoho častejšie nebezpečné. Dôvodom je rozsiahla kontrola, ktorú nedostanú.

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.