Využívanie virtuálnych privátnych sietí, alebo ak chcete VPN nie je vo svete technológií žiadnou novinkou. Prepojenie vzdialených počítačových zariadení do virtuálnej siete však neustále naberá na popularite a nachádza nové miesta, kde môžeme túto utilitku využiť. Poďme sa spolu pozrieť, aké výhody a triky sprevádzajú využitie VPN.

Okrem využitia vo firemnom prostredí vo forme intranetu sa VPN úspešne razí cestu aj na súkromných zariadeniach používateľov. Skôr ako sa presunieme k výhodám, nevýhodám a rôznym trikom spojeným s používaním VPNky, poďme si vysvetliť čo tento pojem znamená.

VPN

Čo je to vlastne VPN?

VPN alebo Virtual Private Network si môžeme predstaviť ako súvislú spletitú sieť, ktorá prepája zariadenia do jedného celku bez ohľadu na ich fyzickú závislosť. Predstavte si, že sa so svojim počítačom nachádzate napríklad v Košiciach, no vďaka použitiu VPN dokážete skryť svoju IP adresu a pristupovať k obsahu, ktorý by za iných okolností vo vašom regióne nebol dostupný. Ak sa rozhodnete pre používanie VPN, je nutné si overiť nielen balíky služieb, ale aj jednotlivých providerov. Okrem rozdielnej ceny sa líši samozrejme aj kvalita služieb. Pokiaľ chcete využívať VPNku na MacOS ale aj ostatných zariadeniach od Apple, určite si nenechajte ujsť ponuku od SurfShark, ktorý zaujme nielen konektivitou a rýchlou pripájacou rýchlosťou ale aj možnosťami a rozhraním.

V prenesenom slova zmysle možno VPN prirovnať k akejsi forme sieťovej kamufláže, ktorá vytvára zabezpečené šifrované pripojenie. Vaše zariadenie preto nie je možné fyzicky sledovať a vy sa tak môžete pripojiť do sietí v rámci celého sveta, aj keď v skutočnosti sa váš počítač nachádza priamo u vás doma.

VPN

VPN ako ochrana súkromia

Výdobytky modernej doby majú aj svoju odvrátenú stránku. Najčastejšie skloňovaným slovným spojením v súvislosti s internetom je ochrana osobných údajov. Neautorizované sledovanie alebo prístup k heslám či iným osobným informáciám by určite nepotešil nikoho z nás. Práve tu nastupuje na scénu toľko spomínaná VPNka.

VPN SurfShark

Najväčšou devízou VPN-ky je samozrejme ochrana dát a dohľad nad vlastnou „online stopou“, ktorú po sebe necháva každý užívateľ internetu. Okrem prvkov bezpečnosti sa však s VPN spája aj množstvo zaujímavých trikov, ktoré by sme nemohli využiť v prípade klasického lokálneho pripojenia.

Výhody a nevýhody VPN 

Ako sme si už povedali v predchádzajúcich odsekoch, pripojenie prostredníctvom VPN-ky prináša väčšiu istotu v manažmente súkromných dát a údajov. S každým plusom ale kráčajú ruka v ruke aj mínusy. Tým najväčším môže byť spomalenie rýchlosti pripojenia. Pri surfovaní na webe môže byť táto skutočnosť zanedbateľná, no ak hovoríme o streamovaní filmov v HD a 4K, alebo hraní online hier je rýchlosť kľúčovým faktorom.

Prečítajte si tiež  Väčšinu displejov pre iPhone 12 vyrobí spoločnosť Samsung.

Dôležité je vedieť, kedy ponechať VPN zapnutú a kedy nie. V prípade komunikácie so zariadeniami na lokálnej sieti by vám virtuálna sieť viac uškodila ako pomohla. Na druhú stranu, menšie spomalenie rýchlosti môže byť pre niekoho malá daň za kryptované dáta počas všetkých operácií na internete.

Prístup kamkoľvek bez reštrikcií 

Určite ste sa stretli s tým, že stránka ktorú chcete navštíviť nie je dostupná vo vašom regióne. Obľúbeným riešením tohto problému je práve pripojenie cez VPNku. Máte chuť si pozrieť seriál na Netflixe či Prime Videu no nie je dostupný pre vašu krajinu? Pomocou nastavenia VPN sa pripojíte do regiónu, kde je obsah sprístupnený a môžete si ho na diaľku užiť aj vy.

Netflix

Rovnako to platí napríklad aj pri zmluvných podmienkach, alebo zásadách používania ktoré VPNka dokáže obísť. Týmto samozrejme nenabádame k porušovaniu pravidiel spojenými s návštevami stránok, no ak si chcete svoje údaje nechať pre seba, s VPN sa to dá.

Ako ste na tom s používaním virtuálnych privátnych sietí vy? Podeľte sa s nami o vaše postrehy a dojmy v sekcii komentárov. Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto téme, prečítajte si články z našej redakcie venujúce sa práve VPN.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -